אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תוכנית לנדאו: משק החשמל יעבור למתכונת חירום בקיץ צילום: טל שחר

תוכנית לנדאו: משק החשמל יעבור למתכונת חירום בקיץ

ל"כלכליסט" נודע כי משרד האנרגיה מציע צעדי חירום להתמודדות עם המחסור בחשמל, ביניהם הזרמת גז ליצרני חשמל פרטיים

22.04.2012, 06:53 | ליאור גוטמן

משק החשמל עשוי לעבור לפעול תוך מספר שבועות במתכונת חירום חדשה, כך נודע ל"כלכליסט". שר האנרגיה והמים עוזי לנדאו הפיץ בשבוע שעבר הצעת מחליטים להערות הממשלה, שבה נכללים שורת צעדי חירום שנועדו לסייע למשק להתמודד עם המחסור בחשמל הצפוי בקיץ הקרוב.

מטיוטת ההצעה, שהגיעה לידי "כלכליסט", עולה כי משרד האנרגיה רותם את כלל הגורמים שעשויים לסייע למשק לייצר יותר חשמל בתקופה שבה הגז הישראלי ממאגר ים תטיס אוזל במהירות, הגז המצרי נעדר מהמערכת ועלויות הסולר של חברת החשמל מאיימות להעלות את תעריף החשמל מעבר לרף ההתייקרות המצטברת של כ־25% שנרשמה מאז אוגוסט האחרון.

לפי משרד האנרגיה, מצב חירום ייקבע כשההפרש בין הביקוש לחשמל להיצע הייצור של חברת החשמל יירד מתחת ל־400 מגה־ואט, שהם כ־%3.5 עד 4% מכושר ההפקה של מונופול הייצור. במקרה כזה יופעלו הצעדים המפורטים במתכונת החירום, ובמשרד האנרגיה מעריכים כי מצב חירום כזה יתרחש כבר בקיץ הקרוב.

לפי ההצעה, במקרה חירום ינותב מעט הגז שנשאר בים תטיס עבור יצרני חשמל פרטיים שברשותם תחנות כוח מושבתות מאונס. זאת בעוד שיחידות הייצור של חברת החשמל שמהם ייגרע הגז יעברו לפעול באמצעות סולר או מזוט.

צעדים נוספים שכלולים בהצעה הם תעדוף לחברת החשמל בפריקת דלקים שמבצעת קצא"א (קו צינור אשקלון–אילת), כמו גם גיוס כללי של גנרטורים שנמצאים בידי עיריות, רשויות מקומיות וכוחות הביטחון שאופסנו עד היום לשעת חירום.

בנוסף יינתן אישור זמני לשימוש בדלקים חלופיים בחלק מאתרי הייצור. עוד לפי ההמלצות, רשות החשמל תידרש לתמרץ גופים שישביתו את מתקני הייצור שלהם באופן מלא או חלקי בשעות השיא כדי לחסוך חשמל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות