אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מדיפים ריח רע: הסיפורים הקטנים בדו"חות השנתיים של 5 חברות תעשייתיות מזהמות צילום: בלומברג

מדיפים ריח רע: הסיפורים הקטנים בדו"חות השנתיים של 5 חברות תעשייתיות מזהמות

בבזן המנהלים עלולים לעמוד בפני הליכים פליליים, בכיל העובדים במטעי הבננות תובעים את החברה ובמכתשים אגן מטרדי הריח בניר גלים טרם התפוגגו

22.04.2012, 08:30 | מארק שון והדר קנה
1. בזן: המנהלים עלולים לעמוד בפני הליכים פליליים

מהדו"חות השנתיים של בזן עולה כי מנהל מחוז חיפה במשרד להגנת הסביבה שלמה כץ הודיע בינואר האחרון, כי ימליץ לפתוח בהליכים פליליים נגד חברות מנהלי בזן, כרמל אולפינים וגדיב. ההמלצה באה בשל הפרה לכאורה של צווי פינוי רעלים מאזור החיפה.

בנוסף להמלצה זו, מתנהלות כנגד החברה שתי חקירות אחרות.

האחת עוסקת בחשד לעבירה על חוק מניעת זיהום מי ים בשמן בינואר 2010. במסגרת חקירה זו נחקרו מספר עובדים, מנהלים ונושאי משרה. חקירה שנייה מתנהלת בנושא הזרמת מזהמים לנחל הקישון בדצמבר 2010. לחברה נערך שימוע בנושא פברואר 2011 והחקירה בעיצומה.

2. כיל: העובדים במטעי הבננות תובעים את החברה

שתי תביעות מתבררות כיום נגד ברום ים המלח מקבוצת כיל, האחת בקליפורניה והשנייה בהוואי. בדו"חות השנתיים של החברה נמסר, כי באוגוסט האחרון הגישו 2,430 עובדי מטעי בננות מהפיליפינים תביעה לבית משפט בקליפורניה, בטענה שנגרמו להם נזקי גוף בשנות השבעים והשמונים כתוצאה מחשיפה לחומר ההדברה DBCP. מתברר, שתביעות דומות הוגשו נגד החברה גם על ידי עובדי מטעי בננות בהוואי.

בחומר ההדברה נעשה שימוש נרחב בעבר, והוא אף זיהם מי תהום במדינות רבות בעולם. השימוש בחומר נאסר לשימוש בתחילת שנות התשעים בפרוטוקול מונטריאול, אמנה בינלאומית שעוסקת בהגנה על שכבת האוזון, ואמור לצאת משימוש עד שנת 2015 בכל העולם.

3.פרוטרום: מייצאת את הסירחון למפעלים בחו"ל

חברת תמציות הטעם והריח פרוטרום, לה 27 מפעלים ברחבי העולם, הגיעה להבנות עם המשרד להגנת הסביבה, לפיהן החברה תפעל להעברה הדרגתית (בשנים 2012–2015) של "תהליכי ייצור בעלי פוטנציאל ריח" מישראל למפעליה בחו"ל.

החברה דיווחה כי ההסכמות הושגו לאחר שהמשרד הודיע על כוונה להוציא צו הפסקה למפעל בחיפה, וכוונה להגיש כתב אישום נגד החברה.

בפברואר 2009 החברה חתמה על הסדר טיעון, שכלל קנס בגובה מיליון וחצי שקל והבנות בדבר העברת תהליכי הייצור המזהמים למפעליה מחוץ לארץ.

4. מכתשים אגן: מטרדי הריח בניר גלים טרם התפוגגו

שלושה הליכים שונים, שנוגעים למטרדי ריח בלתע סבירים, מתנהלים נגד החברה כעולה מדו"חותיה. זה החל ביולי 2009 עם קובלנה פלילית פרטית ותביעה אזרחית שהגישו תושבי מושב ניר גלים במסגרתה הם פירטו לא פחות מ־178 מקרים שונים של מטרדי ריח. בימים אלה התושבים והחברה נמצאים בגישור לגבי שני ההליכים האלה. למרות הליך הגישור, ביולי האחרון שני תושבי ניר גלים ותושבת אשדוד הגישו אף הם תביעה באותו נושא והעריכו את הנזק בכ־642 מיליון שקל. החברה טוענת, כי "לא קיימים תקדימים ישירים בסוג זה של תביעות ייצוגיות בעניין מטרדי ריח ורעש מהסוג שנטען".

5. גדות ביוכימיה: האם הפרה את תנאי הזרמת המזהמים לים?

בדו"חות החברה נמסר, כי באוגוסט 2009 הוגש כתב אישום נגד החברה, נגד המנכ"ל דאז ונגד מנהל התשתיות והסביבה בחברה. בכתב האישום נטען כי במשך כחצי שנה הפרה החברה לכאורה את תנאי ההזרמה לים, בכל הנוגע להזרמת חיידקי קולי וחומצת ציטריט. בית המשפט המליץ לחברה להתפשר, ובמאי 2011 נחתם הסכם לפיו החברה שילמה קנס של 365 אלף שקל ומנהל התשתיות והסביבה ביצע 45 שעות שירות לתועלת הציבור - ללא הרשעה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות