אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סמנו ביומן: המחאה החברתית חוזרת ב-12 במאי צילום: אפרת לובל

סמנו ביומן: המחאה החברתית חוזרת ב-12 במאי

התנועות והפעילים החברתיים יציגו בכיכר רבין את מטרותיהם; אחד המארגנים: "אנחנו רוצים שמעמד הביניים והשכבות המוחלשות יצאו החוצה כדי להחזיר את הכוח לאזרחים"

22.04.2012, 13:57 | מיקי פלד

המחאה החברתית חוזרת ב-12 למאי: התנועות השונות שלקחו חלק במחאה של הקיץ האחרון יציגו באירוע מאורגן את עמדותיהן. האירוע המרכזי ייערך בכיכר רבין, ואירועים מצומצמים יותר ייערכו במקומות שונים בארץ.

בין היתר, ישתתפו באירוע התנועות ישראל יקרה לנו, המשמר החברתי, התנועה הקיבוצית, קואפרטיב שלנו, מפלגות העבודה, מרצ, חדש והתנועה הירוקה, 10 המכות, 6 צבעים, בר-קיימא, מרק לוינסקי למחלקת מזון לפליטים, התנועה לשמירה על חופים ועוד.

התנועה החברתית של סתיו שפיר וקבוצת הפעילים החברתיים בראשות דפני ליף עוד לא הבטיחו את השתתפותם. שפיר כנראה תיכנס לצוות ההיגוי של האירוע בימים הקרובים וליף נעדרה מהוועדה בשל שהותה בארה"ב בשבועות האחרונים. התנועה החברתית מתכננת לערוך אירוע ב-1 במאי ואירוע נוסף בערב ה-12 במאי.

 

התאריך שנבחר אינו מקרי. ב-12 במאי 2011 החלה להתארגן פעולת המחאה הגדולה בספרד, שלאחריה הצטרפו תנועות מחאה בכל העולם, בין השאר תנועת "כובשים את וול-סטריט" ו"אנחנו ה-99%" בארה"ב. הפעילים מקווים כי האירוע יהווה נקודת זינוק לחידוש המחאה, תחת הסיסמה "להחזיר את הכוח לאזרחים".

 

מתווה האירוע עוד לא נקבע סופית, ואפשרות אחת היא לארגן את הכיכר כך שתכיל דוכנים של כל תנועה או קבוצה מאלו שירצו להציג את עצמן באירוע. אם אכן זה יהיה האופי של האירוע, כל תנועה או קבוצת פעילים תקים דוכנים שבהם תציג את מטרותיה והעמדות שלה בנושאים שונים כמו יוקר המחיה, זכויות עובדים, בריאות, חינוך, פעילות פוליטית ועוד.

 

בהודעה על האירוע נכתב כי "בפתיחת ארועי הקיץ נבהיר לאוליגרכיה הכלכלית: עד כאן. מחזירים את המדינה לעם. נפעל למען חיים שפויים במדינה הזו, נגד האוליגרכיה הכלכלית שהשתלטה על מדינת ישראל ומשתלטת על משאביה. למען העם הכורע תחת נטל יוקר המחיה והמסים".

אחת הפעילות באירוע, ליאורה יוקלה, הסבירה כי מדובר באירוע שונה ממה שהיה בקיץ: "יש בו כל מיני סוגים של פעילים, לאו דווקא שמות מוכרים, הרבה יותר מהשטח וממגוון של ארגונים - זה פורום שיתוף פעולה ותיאום, לא קבוצה אחת עם זיהוי ארגוני כלשהו שעושה את הכל, אלא עבודה משותפת בין הרבה קבוצות. זה מאוד בהתאם לרוח הכללית הנושבת בין הפעילים".

אחד המארגנים, אורן פסטרנק, אמר ל"כלכליסט", כי "אנחנו קוראים לכל האזרחים וכל מי שמבין ששום דבר לא השתנה לצאת לרחובות. למרות שיצאנו לרחובות השינוי לא רק שלא הגיע, אלא אף החריף עם עלייה של מחירי החשמל ב-25%, שלוש עליות של מחיר הדלק בשלושה חודשים ועוד. אנחנו צריכים להיאבק על עתיד המדינה בזמן שראש הממשלה משיב כי המצב בסדר ומציע לנכות ערבים וחרדים". פסטרנק הוסיף כי "אפילו ההמלצה הבסיסית של טרכטנברג להעלות את המס ב-2% על העשירים לא עברה. אנחנו רוצים שמעמד הביניים והשכבות המוחלשות יצאו החוצה כדי להחזיר את הכוח לאזרחים. אי אפשר באיומים על הגרעין האיראני לשכוח שיש בעיות פנימיות קשות".

אייל עופר מישראל יקרה לנו אמר: "יריד המחאה הוא ארוע פלורליסטי א-פוליטי שיראה כי זוהי מחאה של כל העם: חילונים ודתיים, חרדים וערבים, צעירים ומבוגרים, כולנו סובלים מאותן מצוקות כלכליות וחברתיות וכולם מוזמנים להשתתף ולשמוע מגוון פתרונות לשינוי לכיוון של כלכלה בת-קיימא".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות23 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

23.
תתאחדו
ותקימו מפלגה שתובילו לבחירות. רק כך תביאו לשינוי, ואני אתכם. הכי חשוב, תתאחדו, אל תתפלגו ואל תביאו אמנים לעצרות המחאה, אחרת במקום מחאה יש במות בידור וזה מוריד מערך המחאה. יכול להיות גם, שאתם צריכים להיות יותר ממוקדים. אי אפשר לפתור את כל הבעיות. תתמקדו במה שחשוב ביותר ואתם תחליטו זאת.
רוני , מרכז  |  01.05.12
19.
ללכד כוחות במפלגה חדשה לצדק חברתי ולפקוד אנשים-אין די בהפגנות שהשלטון מתעלם מהן
לממשלה דהיום יש שיקולים סקטוריאלים של בעלי הון ,של ש"סניקים שדואגים רק לעצמם, ושל מתנחלים הדואגים רק לעצמם - הם לא יוותרו על כסאם ועל הכספים שלוקחים מהקופה הציבורית שלנו והם ימשיכו להתעלם מכל ההפגנות ! רק התארגנות אמיתית במפלגה חדשה של צדק חברתי שתעסוק רק בכך תביא מהפך והחזרת המדינה לעם
אדם , ים  |  22.04.12
לכל התגובות