אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ערן מיטל: "מצבה של דלק נדל"ן מידרדר, לא יהיה מנוס מפירוק"

ערן מיטל: "מצבה של דלק נדל"ן מידרדר, לא יהיה מנוס מפירוק"

בעלי האג"ח דורשים כי תשובה ישלם ריבית של 3.75%—5% כפי שסוכם במתווה המקורי, בעוד שבדלק נדל"ן מבהירים כי לא יוכלו לעמוד בהחזר של יותר מ־2%. מקורב לתשובה: "מי שחושב שהוא יודע לקרוא את המפה יצטרך להגיש את החשבון לבעלי האג"ח"

23.04.2012, 08:46 | גולן חזני

הוויכוח על שיעור הריבית שתשלם דלק נדל"ן למחזיקי האג"ח שוב מתעצם, כשכל צד מתבצר בעמדתו. יצחק תשובה, בעל השליטה בדלק נדל"ן, איננו מוכן להתדיין כלל על תוספת תשלום - שתכסה הפחתה בריבית - ולמעשה קיים נתק בין הצדדים.

בעלי האג"ח משלוש סדרות אג"ח (ה', ד' וכ"ה) דורשים לעמוד בריבית המקורית שיקבלו בסדרת האג"ח החדשה שתנפיק דלק נדל"ן כפי שנקבעה במתווה ההסדר המקורי מינואר (3.75%—5%), ואילו החברה טוענת כי חלה הרעה במצבה והיא לא תוכל לעמוד בהחזר של יותר מ־2% לשנה בשלוש השנים הקרובות לפחות.

נתק בין הצדדים

בשלב זה קיים נתק בין הצדדים ומחזיקי האג"ח מסתפקים בשיחות לא פורמליות מול מנכ"ל דלק נדל"ן, ערן מיטל. מחזיקי האג"ח דורשים הזרמה של 50—60 מיליון שקל נוספים מצד תשובה, אולם האחרון אינו מוכן לעשות זאת. חילוקי הדעות הללו מגיעים לאחר שביום שישי, בתום ישיבה מרתונית, הצליחו מחזיקי האג"ח להגיע להבנות עם תשובה, שיאפשרו להם ליהנות במידה מסוימת מהשבחת ערך עתידית של קבוצת דלק, שבשליטת תשובה, מפעילות הגז והנפט שלה.

לפי ההבנות, מחזיקי האג"ח יקבלו אופציות שיהיו ניתנות למימוש בתוך ארבע שנים, כך שאם מחיר מניית קבוצת דלק יהיה גבוה מ־1,000 שקל (מחירה הנוכחי הוא 725 שקל, ג"ח) המחזיקים יקבלו את ההפרש במחירים כפול מספר האופציות שיהיו בידיהם. מדובר ב־270 אלף אופציות הניתנות למימוש ל־2.4% ממניות דלק. שוויה של האופציה נאמד ב־200 מיליון שקל.

ערן מיטל, מנכ"ל דלק נדל"ן, אמר אתמול כי "מצב החברה הולך ומידרדר ולא סתם אמרנו שלא נוכל לעצור את המצב. למרות שבעל השליטה הסכים ללכת לקראתם, יש למחזיקים דרישות נוספות ולא יהיה מנוס מללכת לפירוק".

מקורב לתשובה הבהיר אתמול, כי "אין לנו כוונה לדבר יותר. שילכו לפירוק. אנחנו מגיעים בידיים נקיות. יש גבול לכל תעלול, ומי שחושב שהוא יודע לקרוא את המפה ולא רואה את האריחים של המוזאיקה הזו שנקראת דלק נדל"ן נופלים בזה אחר זה, יצטרך להגיש בסוף התהליך חשבון למחזיקי האג"ח שיישארו בלי כלום. אחרי שהחולה מת כבר לא משנה מי הרג אותו. לא ננהל איתם שום מו"מ נוסף".

אתמול היו אמורים נציגי אג"ח ד' ו־ה' להגיש את תגובותיהם לבית המשפט לגבי בקשת הפירוק שהגישה סדרה כ"ה. שתי הסדרות ביקשו, כנראה מתוך מצוקת זמן ונסיון להגיע לפשרה עם תשובה ביומיים הקרובים, דחייה עד מחר במתן התגובה לאור התקדמות שהושגה לטענתם. סגנית נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב ורדה אלשיך שדנה בתיק נענתה לבקשה ואפשרה לצדדים הארכה עד מחר ב־13:00.

בנוסף, סדרה ד', המחזיקה בחוב של 150 מיליון שקל מסך חובות החברה (2.15 מיליארד שקל), הגישה באמצעות עו"ד גידי קירש, בקשה לבית משפט המחוזי שבה היא דורשת לצרף את יצחק תשובה כצד בתיק הפירוק שאותו פתחה סדרה כ"ה. לדבריו, האינטרס של החברה הוא שבעל השליטה בחברה יתמוך בה ככל הנדרש, ושבעל השליטה בחברה ישקיע לכל היותר בפירעון חובות המחזיקים.

כונס נכסים לאלעד מגורים

בתוך כך, גם בזירת הנושים האחרים, דלק נדל"ן לא רווה נחת. ביום חמישי מינה בית המשפט את עו"ד זהר גרינברג לכונס הנכסים של מניות חברת אלעד מגורים, שנמצאת בבעלות מלאה של דלק נדל"ן. זאת בשל תיק הוצאה לפועל שנפתח כנגד החברה בגין חוב פסוק של 2.5 מיליון שקל לנושה צבי ויינמן, שטוען להפרת הסכם שכירות של החברה עמו. כמו כן אישר בית המשפט לגרינברג לעקל את שני רכבי המנכ"לים של החברות־הבנות של דלק נדל"ן – אלעד מגורים ו־DGRE.

חברת הביטוח הפניקס, הנשלטת אף היא על ידי תשובה ומחזיקה בשיעבוד על מניות דלק נדל"ן באלעד מגורים, דרשה אתמול מדלק נדל"ן לממש את האופציה למכירת 25% ממניות אלעד מגורים לבעל השליטה, תשובה, בתמורה ל־60 מיליון שקל, שיועברו כפירעון הלוואה לפניקס. חברת הביטוח העמידה הלוואה של 69 מיליון שקל לדלק נדל"ן וכנגדה קיבלה בשעבוד את מניות אלעד מגורים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות