אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רבד: הבנק לא מיחזר והחוב לא נפרע

רבד: הבנק לא מיחזר והחוב לא נפרע

חברה־בת של רבד לא פרעה במועד חוב של 60 מיליון יורו לבנק שניתן לרכישת מקבץ נכסים, לאחר שהמו"מ על הארכת ההלוואה טרם הושלם

23.04.2012, 09:12 | ענת ציפקין

חברת הנדל"ן רבד שבשליטת (61%) איש העסקים יגאל אהובי נאלצת להתמודד עם בעיה נוספת הקשורה בפעילותה באירופה.

החברה, שאיבדה 42% מערכה בשנה האחרונה, דיווחה אתמול כי חברה־בת שבשליטתה (94%) לא פרעה חוב בנקאי בהיקף של 60 מיליון יורו (297 מיליון שקל), שהועמד כנגד רכישת נכסים. עקב כך, הפרו תנאי ההלוואה שמימנה את רכישת הנכס. ולבנק שלו משועבדים הנכסים, קמה הזכות להעמיד את החוב לפירעון מיידי.

החברה־הבת של רבד נטלה בעבר את ההלוואה לשם מימון רכישת מקבץ נכסים (המכונה "מון") בשש ערים בגרמניה: ברגדוף, קוני בס, לייפציג, איסמינג, בגנהוף ונויס, הבנויים בשטח כולל של 76.6 אלף מ"ר והמשתרעים על קרקעות בהיקף של כ־170 אלף מ"ר.

ב־2011 יצר מקבץ הנכסים הכנסה נטו מפעילות שוטפת (NOI) של כ־25 מיליון שקל, ותשואה של 8.3%.

ד"וחות רבד ל־2011 עולה כי נכון למועד פרסומם בסוף מרץ, נוהל משא ומתן עם הגוף המממן להארכת תקופת ההלוואה. רבד ציינה כי היא סבורה שהסיכויים למחזר את כל גובה ההלוואה נמוכים - ואם המשא ומתן לא יצלח, היא בוחנת אפשרות נוספת של מכירת המקבץ לצורך החזר החוב כולו. שווי מקבץ הנכס בספרים זהה כיום להיקף ההלוואה, לאחר שבשנה החולפת הופחת שווי המקבץ ב־35.6 מיליון שקל.

ההלוואה לבנק הגרמני אינה ההלוואה היחידה שרבד נדרשת לפרוע מול מוסדות בנקיים גלובליים. באוקטובר האחרון נדרשה החברה לפרוע הלוואה נוספת של 57 מיליון פרנק שוויצרי (כ־235 מיליון שקל) שנטלה לרכישת נכס בשוויץ, ובמקביל לפרוע הלוואה נוספת של 11 מיליון דולר קנדי (41 מיליון שקל) שהוענקה לה לשם רכישת נכס בקנדה.

הפרה של ההסכם בגרמניה

בשבוע שעבר איימה ג'נרל אלקטריק לממש נכס משותף של דלק נדל"ן ורבד בגרמניה, בשל הפרה של הסכם המימון ביניהן. מדיווחי שתי החברות עולה כי נציג המלווים לנכס החברה ‭TU Berlin‬ שבגרמניה, ג'נרל אלקטריק ‭,(GE)‬ התריע על הפרה של הסכם המימון ביניהם.

המלווים לחברה המחזיקה בנכס, טוענים כי הדבר נובע מירידה בשווי הנכס ומהעובדה כי השוכר בנכס הודיע כי לא יאריך את הסכם השכירות שמסתיים בדצמבר ‭.2012‬ רבד נמצאת בהליך למכירת חלקה באותו הנכס, ובדצמבר חתמה על הסכם למכירת חלקה ללא תמורה, כשהרוכש התחייב להעביר לה כל תזרים שינבע מהשכרת הנכס לאחר הוצאות. עד כה לא אישרו המלווים לנכס לרבד את מכירתו - הסכמה שנדרשת להתקבל לפי הסכם המכירה.

המניה צונחת מתחילת השנה

נכון לסוף הרבעון הרביעי, מחזיקה רבד ב־15 נכסים ומקבצי נכסים באירופה, צפון אמריקה וישראל. את 2011 סיכמה רבד עם הכנסות בגובה של 82.6 מיליון שקל, לעומת 94.7 מיליון שקל בשנת 2010.

הפחתה בשווי הנכסים בהיקף של 87 מיליון שקל והוצאות מימון (נטו) של 50 מיליון שקל העבירו אותה להפסד של 73.4 מיליון שקל. בשנה הקרובה על רבד לשרת התחייבויות של 41.7 מיליון שקל לבעלי האג"ח ועוד כ־573 מיליון שקל כאשראי בנקאי. הונה העצמי הסתכם נכון ל־2011 ב־250 מיליון שקל, והוא מממן מאזן של 1.11 מיליארד שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות