אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ישראל מרכינה ראש: 'השנים חולפות, הכאב נשאר' צילום: אלכס קולומויסקי

ישראל מרכינה ראש: 'השנים חולפות, הכאב נשאר'

צפירה בת שתי הדקות פתחה את טקסי הזיכרון בבתי העלמין ברחבי הארץ, שם נזכרים המשפחות והחברים ב-22,993 הנופלים. הנשיא, ראש הממשלה והרמטכ"ל משתתפים בטקס בהר הרצל

25.04.2012, 11:25 | עומרי אפרים וגלעד מורג, ynet

מתייחדים עם זכר הנופלים. 22,993 חללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות איבה, שנפלו מאז שנת 1860, עומדים במוקד סדר היום הציבורי - ובליבם של ישראלים בארץ ובעולם. אירועי יום הזיכרון המשיכו הבוקר (יום ד') עם צפירה בת שתי דקות, שאחריה החלו טקסי הזיכרון ברחבי הארץ. בהר הרצל מתקיים טקס האזכרה הממלכתי לחללי מערכות ישראל במעמד נשיא המדינה, שמעון פרס, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, והרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ.

"אני יודע מה עובר עליכם ביום הזה, ובכל יום, אני אחד מכם", אמר ראש הממשלה למשפחות השכולות. "אחיי ואחיותיי, אני עומד כאן גם כאח שכול. עליתי לקברו של אחי הבכור. יוני, אני מתגעגע אלייך בכל רגע. יום זיכרון רודף יום זיכרון, ועם חלוף הזמן, אנו מחפשים כל בדל של זיכרון חדש".

לדברי נתניהו, "אומרים שהזמן מרפא הכול, אבל זה איננו נכון. השנים חולפות והכאב נשאר. בעומדינו כאן, ליד קברי יקירינו, העם כולו עומד סביבנו. עומד בדממה, מרכין ראש, ומאמץ לליבו את הנופלים ומשפחותיהם. היום כולנו משפחה אחת גדולה, כי עמינו למוד הסבל יודע שחירותו הושגה בזכות גבורתם של טובי בנינו, יודע שבזכות המתים אנו חיים".

אמש התקיימו טקסי זכרון ברחבי הארץ. ברחבת הכותל המערבי התקיים טקס הדלקת נר זיכרון במעמד נשיא המדינה והרמטכ"ל. בדבריו בטקס אמר פרס: "אנו יכולים לאסוף מילים מבוקר עד ערב, להיוועץ במומחים, לנסות כל ביטוי, משפט, מילה בודדת, ואני יודע שעוד לא נמצאה ולא תימצא המילה המסוגלת לרפא כאב. לא נמצא המשפט שבכוחו לברוא נחמה. אין, לא היו ולא יהיו מילים כאלה".

אחריו נאם הרמטכ"ל גנץ, שהתייחס גם הוא לכאבם הייחודי של בני ובנות המשפחות השכולות: "הכאב המפעם בחלל הריק בלבכם, אין לו מועד או שעה ביום. איש מלבדכם לא יוכל להעיד כמה הוא עמוק ומטלטל. זהו כאב המחזיר אתכם לנקישה על דלת ביתכם, שללא מילים בישרה על הנורא מכל. שכלנו את חברינו ומפקדינו, אחר כך את פקודינו, וברבות השנים, לצערנו הרב, את בניהם שהתבגרו ובחרו ללכת בדרכם. זו שרשרת מופלאה ונוראה המצמררת את גופנו למשמע הצפירה הקורעת את השקט, את הלב".

לטקס ברחבת הכותל הגיעו בני משפחות שכולות. איל תובל (38), בנו של יהודה תובל ז"ל - שוערה של הפועל ירושלים בכדורגל - שנהרג ב-1985 בהתפוצצות מוקש בלבנון. "זו הפעם הראשונה שאני מגיע לטקס שנערך כאן, אחרי הרבה שנים של חיים בחו"ל", אמר הבן, "להגעה לטקס יש משמעות מיוחדת עבורי שמסמלת חיבור חזק לזיכרון הפרטי שלי והלאומי שלנו".

בבריכת הסולטן בירושלים התקיים אתמול הטקס "זוכרים שרים ומספרים" של ארגון "זוכרים". מעט לפני הצפירה בשעה 20:00 הדליקו אלפי המשתתפים באירוע נרות אלקטרונים והאירו את האזור באור גדול של זיכרון. הרב רפאל ממן, דודה של הילדה מרים מונסנגו ז"ל, שנרצחה בפיגוע בטולוז בצרפת לפני כחודש, אמר: "איננו מסוגלים עדיין לקלוט את שאירע. אנו תוהים ומזועזעים ממה שאירע. מסר האחדות חייב ללוות אותנו לא רק ברגעי משבר, אלא בכל זמן. זו התשובה לאויבינו".

ב-13:00 יתקיים בהר הרצל טקס האזכרה הממלכתי לנפגעי פעולות האיבה, במעמד הנשיא פרס, ראש הממשלה נתניהו והרמטכ"ל גנץ. הטקס יועבר אף הוא בשידור חי ב-ynet.

בשעות הערב תתחלף אווירת האבל של יום הזיכרון בשמחת יום העצמאות ה-64 של מדינת ישראל. ב-20:00 בערב יתקיים בהר הרצל טקס הדלקת המשואות והעברת הדגלים הראשיים, במעמד יו"ר הכנסת ריבלין.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות