אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנבדה ועד לוקסמבורג: כך התחמקה אפל מתשלום מסים בגובה מיליארדי דולרים צילום: איי אף פי

מנבדה ועד לוקסמבורג: כך התחמקה אפל מתשלום מסים בגובה מיליארדי דולרים

לפי ה"ניו יורק טיימס", ניצלה החברה חורים בתקנות המס בארה"ב וכך שילמה מסים בגובה 3.3 מיליארד דולר בלבד על רווחים של 34.2 מיליארד דולר; מ"האירי הכפול" ועד "הסנדביץ' ההולנדי", ככה היא עושה את זה

29.04.2012, 18:51 | סוכנויות הידיעות
משרדיה הראשיים של אפל אמנם נמצאים בקליפורניה, אבל החברה מחזיקה במשרדים גם במדינות אחרות בארה"ב ומחוצה לה על מנת לצמצם את נטל המס החל עליה - כך לפי תחקיר שפירסם "הניו יורק טיימס" בסוף השבוע.

אפל מחזיקה במשרד ברינו שבנבדה, שמטרתו לאסוף ולהשקיע את רווחיה ולהתחמק מתשלום מס החברות בגובה 8.84% שחל בקליפורניה על חלק מהכנסותיה, כך לפי העיתון. שיעור המס בנבדה עומד על אפס. השיטה החוקית הזו היא אחת מני רבות המאפשרות ליצרנית האייפד והאייפון לצמצם את תשלום המסים שלה במיליארדי דולרים בשנה.

באופן דומה, החברה מחזיקה בחברות בת בלוקסמבורג, אירלנד ואיי הבתולה הבריטיים המאפשרות לה לשלם מסים מופחתים על תמלוגים. כך, למשל, היא מנצלת את שיעורי המס הנמוכים יחסית של לוקסמבורג ומעבירה דרך משרדיה במדינה את כל הכנסותיה ממכירות באייטונס באירופה, אפריקה והמזרח התיכון.

כמו כן, העיתון טוען כי אפל מעבירה את רווחיה דרך חברות בת באירלנד ובהולנד ומשם לקריביים בטכניקת ראיית חשבון המכונה "אירי כפול עם סנדביץ' הולנדי" שהמציאה החברה, לפי ה"טיימס", ומאז אומצה על ידי מאות חברות אחרות.

לפי הערכותיו של מרטין סוליבן, כלכלן לשעבר במשרד האוצר האמריקאי, אפל שילמה מסים בגובה 3.3 מיליארד דולר על רווחים בגובה 34.2 מיליארד דולר בשנה שעברה. לדבריו, לולא הסידור שמצאה היתה החברה משלמת מסים בגובה 2.4 מיליארד דולר נוספים.

לפי העיתון, בגלל עיוותים בתקנות המסים בארה"ב המותאמות לעידן התעשייתי ולא לעידן הדיגיטלי, חברות הטכנולוגיה זוכות לנטל המסים הנמוך ביותר במדינה. בדומה לכך נחשף ב-2010 כי גם גוגל קיצצה את תשלום המסים שלה ב-3.1 מיליארד דולר דרך שימוש בשיטות "האירי הכפול" ו"הסנדביץ' ההולנדי" שהמציאה אפל.

בתגובה לתחקיר אמרה אפל לעיתון כי היא "משלמת כמות עצומה של מסים, אשר מסייעים לממשלות המקומיות, המדיניות והפדרליות". החברה מסרה כי שילמה מסים בגובה כ-5 מיליארד דולר על עסקיה בארה"ב בחציה הראשון של 2012, לפי העיתון.

אפל סירבה להגיב על פעילותה בנבדה או במדינות אחרות.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות