אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שכחו את המענקים צילום: מאיר פרטוש

שכחו את המענקים

איך יודעים אם ביטוח לאומי גבה יותר משנתן בחזרה? למה אנו זכאים לכסף? האם רק חברי הסתדרות ייהנו מההסדר המתגבש? איך אדע אם אקבל כסף בחזרה ושקיבלתי את כל שמגיע לי? לכל שאלה תשובה

30.04.2012, 06:59 | מיקי פלד

האם ביטוח לאומי גבה ממני יותר דמי ביטוח לאומי מאשר קיבלתי בחזרה?

התביעה טוענת שהכסף לא נגבה מהעובדים, אלא ממעסיקיהם. מי שגבה את הכספים הוא מס הכנסה, וזאת במסגרת ביקורת ניכויים שנעשית אצל המעסיקים מפעם לפעם. מפקחי רשות המסים ראו כי המעסיקים לא שילמו את החלק שלהם בדמי ביטוח לאומי על מרכיבי שכר שניתנו לעובדים באופן חד־פעמי. בין מרכיבים אלה אפשר לציין מענקים על הצטיינות והשלמות שכר. כך, נגבו מהמעסיקים יותר ממיליארד שקל מאז שנת 2000.

בלעדי ל"כלכליסט" ביטוח לאומי עשוי להשיב לשכירים עשרות מיליוני שקלים משרד המשפטים מגבש עם ביטוח לאומי תוכנית החזרת כספים למאות אלפי שכירים, שחלק מהתשלומים שהפרישו להם מעסיקיהם לא עברו לידיהם. למרות זאת, בביטוח לאומי כבר מזהירים: "אם נחויב לשלם יותר מ־100 מיליון שקל, זה יבוא על חשבון הציבור" מארק שון, 43 תגובותלכתבה המלאה

אם הכסף לא נגבה ממני, אז למה אני זכאי לו?

בביטוח לאומי יש שני סוגים עיקריים של גמלאות: הסוג הראשון הוא גמלה אוניברסלית שהגובה שלה לא תלוי בשכר, כגון קצבת זקנה. הסוג השני הוא גמלאות שגובהן תלוי בשכר, לדוגמה כאשר עובד זכאי לתשלום על מילואים, וגם במקרים של אבטלה או גמלת נכות מעבודה. גובה הקצבה נגזר מגובה השכר שעליו שולמו דמי ביטוח לאומי. לטענת התובעים בתביעה הייצוגית נגד הביטוח הלאומי, מה שקרה הוא שאף על פי שבדיעבד המעסיקים שילמו את החלק שהם חייבים בו על אותם מרכיבי שכר חד־פעמיים - הרי שמבחינת הביטוח הלאומי הקצבאות לעובדי אותם מעסיקים נגזרו מהשכר ללא המרכיבים החד־פעמיים. כך לדוגמה, אם עובד השתכר בכל חודש 6,000 שקל ובחודש מסוים הוא קיבל 1,000 שקל מענק הצטיינות, דמי המילואים שיקבל ייגזרו מה־6,000 שקל ולא יכללו את מענק ההצטיינות החד־פעמי. זאת, על אף העובדה שלאחר שנעשתה לו ביקורת ניכויים, המעסיק שילם דמי ביטוח לאומי על העובד גם על מרכיב מענק ההצטיינות.

האם רק חברי הסתדרות ייהנו מההסדר המתגבש?

לא. התביעה אמנם הוגשה על ידי ההסתדרות כגוף שתפקידו לייצג עובדים, אולם בשל היותה תביעה ייצוגית, הכוונה היא שהיא תחול על כל העובדים שנפגעו בצורה זו, אם הם חברי הסתדרות ואם לא.

איך אדע אם אקבל כסף מהביטוח הלאומי בחזרה?

אופן החזרת הכספים ייקבע בין התובעים, ביטוח לאומי והיועץ המשפטי לממשלה, ויקבל את אישורו של בית המשפט לאחר שיוצג לפניו. ביטוח לאומי יצטרך לעבור על מאגר האזרחים שקיבלו מענקים תלויי שכר ומעסיקיהם עברו ביקורת ניכויים, ולראות מי מהם זכאי ומי לא. לאחר מכן, ככל הנראה יישלחו הודעות בדואר לזכאים.

בפעם הבאה שאקבל קצבה מביטוח לאומי, איך אדע שקיבלתי את כל הכספים המגיעים לי?

ברוב המקרים לא נופלות טעויות בחישובי ביטוח לאומי. עם זאת, אין זה אומר שלא צריך לוודא שלא נפלה טעות. באתר האינטרנט של ביטוח לאומי יש פירוט נרחב של אופן החישוב של כל קצבה וקצבה. עם קבלת התלוש מהביטוח הלאומי, אפשר להיכנס לפירוט החישוב באתר ולהשוות אותו לתלושי השכר מהמעסיק לתקופה הרלבנטית. אם מדובר בתשלום דמי מילואים, אפשר לבדוק באתר אם התגמול מביא בחשבון לא רק את שכר הבסיס, אלא גם כספים אחרים שהתקבלו מהמעביד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות