אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שאמה-הכהן: מסקנות ועדת זליכה ייושמו לפני הבחירות צילום: מיקי אלון

שאמה-הכהן: מסקנות ועדת זליכה ייושמו לפני הבחירות

הוועדה להסדרת ענף הרכב הציגה היום את מסקנותיה בפני הכנסת; שר התחבורה: "החלטנו לא להמתין וליישם ישירות את מה שישים מבחינת תקנות. חשוב לציין שאפילו המלצה אחת מהדו"ח לא נשללה"

30.04.2012, 10:45 | תומר הדר

כשמונה חודשים מאז הוכרזה ועדת זליכה להסדרת ענף הרכב, הוצגו היום (ב') מסקנותיה בפני הכנסת. ח"כ כרמל שאמה הכהן אמר בישיבה כי עלות הרכב נובעת מעלויות מיסוי גבוה, והוסיף כי המלצותיה של הוועדה דורשות יישום שלא יהיה נעים לגורמים במשק הישראלי. "בל נשכח שנושא הבחירות נכנס בקרוב ואנו רוצים לשנות את החקיקה בנושא לפני כן. ההליכים הקשורים בחקיקה יואצו", לדבריו.

שר התחבורה, ישראל כץ, אמר כי "החלטנו לא להמתין וליישם ישירות את מה שישים מבחינת תקנות. על נושא הטיוטה הערתי את מה שהיה צריך וכך הגענו למצב בו ישנן המלצות. גיבשנו מסמך המבוסס על המלצותיו של צוות היישום. למעט סעיף אחד המהווה בעיה חוקית מבחינת יישומו, אין סעיף שנשלל על ידי צוות היישום. קיימים מספר תחומים המצויים בבדיקה על ידי חברה חיצונית. לגבי חלק מן הנושאים המצויים בבדיקה, הנחיתי כבר לפעול כדי ליישמם, כאשר אחד הנושאים העיקריים מתייחס לבעלויות הצולבות".

כץ הוסיף ואמר כי "חובה עלי לציין כי לאחר שהוגש לי הדו"ח חשבתי שאוכל לפעול לבדי, אך פניתי לאוצר. לאחר מכן הוקם צוות היישום לאחר שבאוצר הודיעו לי שקיימים מספר נושאים שיש לבחון מחדש. חשוב לציין שאפילו לא המלצה אחת מן הדו"ח נשללה, פשוט קיימים נושאים שקיימות לגביהם בעיות משפטיות. חלק מן ההמלצות דורש כמובן גם שימוע. לגבי נושא ההמלצה להגבלת גודל נתח השוק של יבואני הרכב, והמגבלה על גובה ההנחות שיכולים יבואני הרכב להעניק לחברות ליסינג, נושאים אלה עדיין מצויים בבדיקה. הבדיקה היא בעיקר כלכלית, מכיוון שישנם גורמים אשר סבורים שמהלכים שכאלה דווקא יצמצמו את התחרות", סיכם.

ירון זליכה, שעמד בראש הוועדה, אמר כי "לא נכון להפחית מס באמצעות ועדה זו. אני קורא לראש הממשלה להקים ועדה ציבורית לבחינת כלל הרכב המיסוי במשק, ובכלל המס המטל על מעמד הביניים. לא נכון להמליץ על הפחתת מס אחד בלבד. חוסר התחרותיות יצר מצב בו אם היום תוריד מיסים - המס ילך לכיסם של יבואני הרכב ולא הצרכנים. גיל הרכב בישראל צעיר - אנחנו לא בטוחים שזה דבר טוב. כל אדם שנוסע ברכב פרטי בבעלותו יודע שרכב בן שלוש הוא יופי של רכב אך יש כאן הטיה מופרזת לרכישה של רכבים חדשים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

לכל התגובות