אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דניה מתרחבת ליער: נמכרה הקרקע האחרונה צילום: ערן יופי כהן

דניה מתרחבת ליער: נמכרה הקרקע האחרונה

קבוצת משקיעים שמוביל היזם החרדי מנחם כרמל זכתה במכרז להרחבת שכונת דניה בכ־40 מיליון שקל. להערכתם, ב־2017 שווי הקרקע יזנק ל־160 מיליון שקל

01.05.2012, 08:38 | שירלי ששון-עזר
חטיבת קרקע ענקית בשטח של 95 דונם בדרום שכונת דניה היוקרתית בחיפה נמכרה בתחילת השבוע בכ־39.6 מיליון שקל.

במכרז זכתה קבוצת משקיעים המורכבת מהחברות ברכת הארץ של היזם החרדי מנחם כרמל, המחזיק ברשת השיווק הקמעונאית בר כל; חברת לייקרס נדל"ן שבבעלות איש העסקים ישי זלמנוביץ', שמחזיק גם בזיכיון בחברת התיווך רשף נכסים בנתניה ולב השרון; וחברת מורדות הכרמל נכסים שבבעלות האדריכלים גלעד ראובן ומלכה קוגלמן. על פי מקורבים לעסקה, כרמל הוא המחזיק העיקרי בקרקע.

מדובר במכרז יוצא דופן לרכישת קרקע בלתי מתוכננת (מקב"ת). במסגרת המכרז יקבלו הזוכים הרשאה לתכנון תב"ע חדשה לתקופה של עד חמש שנים, ולאחר אישורה יוכלו לחתום על חוזה חכירה מול מינהל מקרקעי ישראל. כיום הקרקע מיוערת בחלקה ולא מפותחת, ואינה זמינה לבנייה מיידית. על הקרקע ניתן לבנות 125 יחידות צמודי קרקע, ולפי ההערכות שטח המגרשים הממוצע יעמוד על חצי דונם ושטח הבתים ינוע בין 250 ל־300 מ"ר.

קו התפר בין שכונת דניה לפארק הכרמל, צילום: ערן יופי כהן קו התפר בין שכונת דניה לפארק הכרמל | צילום: ערן יופי כהן קו התפר בין שכונת דניה לפארק הכרמל, צילום: ערן יופי כהן

באופן מפתיע, בארגונים הירוקים לא הביעו התנגדות לשינוי הייעוד של הקרקע מאזור מיוער לאזור מגורים. לדברי אריאל וטרמן, מהנדס עיריית חיפה, אמנם מדובר בקרקע מיוערת בחלקה ובשטח הגובל בשטחי פארק הכרמל המשתרע על פני 85 אלף דונם, אך ההבנות לגבי הבנייה בשטח נעשו לפני חמש שנים מול רשות הטבע והגנים. "זוהי חטיבת הקרקע האחרונה שבה ניתן יהיה לבנות בשכונת דניה. הגבולות של הפארק הוגדרו וההרחבה לא תחרוג מהם", אומר וטרמן.

בעבר ניסה המינהל לקדם על הקרקע תוכנית לבנייה צפופה יותר, אבל דווקא העירייה היתה זו שביקשה להתאים את תוכנית הבינוי לצפיפות המקובלת בדניה ולהוריד את מספר הבתים הפרטיים שייבנו על השטח. בהתייחסו לשאלה מדוע העירייה לא חתרה לקידום תוכנית צפופה יותר שתגדיל את היצע הדיור בעיר, משיב וטרמן: "העיר חייבת שיהיו לה גם מתחמים מהסוג הזה". לדבריו, "במרכזים האמיתיים העירוניים של חיפה אנחנו מקדמים דיור צפוף. זו הצפיפות של דניה, ורצינו שהתוכנית שתאושר תהיה תואמת למרקם הקיים של השכונה כדי שזה ייראה כמו המשך ישיר שלה".

זלמנוביץ' מסר ל"כלכליסט" כי קבוצת הזוכים טרם החליטה אם תקדם את התוכנית ותמכור את הקרקע בסוף התהליך או שתהפוך ליזמית הפרויקט. "אני מאמין שהליך האישור יסתיים בתוך 4–5 שנים והשווי של הקרקע לאחר האישור יוכל להגיע ל־150–160 מיליון שקל", אמר זלמנוביץ'.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות