אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפצ"ר למבקר: העבר לי החומר בפרשת הרפז צילום: מיקי אלון

הפצ"ר למבקר: העבר לי החומר בפרשת הרפז

הפרקליט הצבאי הראשי ביקש ממבקר המדינה את החומר שאסף בפרשה, על מנת לבדוק אם יש בה היבטים פליליים - לאחר מכתב המבקר ליועמ"ש. גורמים משפטיים: המבקר מסנדל את היועץ וינשטיין להחלטה שתגרור את המעורבים לחדרי החקירות

04.05.2012, 14:51 | ynet
מסמך גלנט , שהפך לפרשת הרפז - שוב גורם לסערה בצמרת הביטחונית של המדינה: ל-ynet נודע כי במכתב שהעביר מבקר המדינה ליועץ המשפטי לממשלה הוא ביקש ממנו לבדוק היבטים פליליים בפרשה. גורמים משפטיים העריכו מוקדם יותר כי המבקר מסנדל את היועץ יהודה וינשטיין להחלטה שתגרור את המעורבים בפרשת המסמך אל חדרי החקירות.

גורמים בסביבת המבקר אמרו ל-ynet כי הוגשה בקשה לחקירה פלילית בנוגע לפרשת היעלמות קלטות ברק, אולם הכחישו כי המבקר השתמש בשמותיהם של הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי ועוזרו בעבר ארז וינר, וביקש לפתוח נגדם בחקירה פלילית. בנוסף, ביקש הפרקליט הצבאי הראשי, תת-אלוף דני עפרוני, ממבקר המדינה את החומר שאסף ב"פרשת הרפז", על מנת לבדוק אם יש בה היבטים פליליים.

במקביל, הודיעה פרקליטות המדינה לבג"ץ כי היא מבקשת לדחות את הדיון שאמור להתקיים ביום שני בעתירת וינר. עוזר הרמטכ"ל עתר לבג"ץ לקבלת כל החומרים ממבקר המדינה לידיו. בהודעת המדינה נכתב כי המבקר פנה לפני מספר ימים ליועמ"ש בבקשה לפתוח בחקירה פלילית בפרשה וכי היועץ בוחן את העניין ולכן מבקש לדחות את הדיון.

מקורבים לרמטכ"ל לשעבר אשכנזי אמרו בתגובה כי "אנחנו עובדים באינטנסיביות על הגשת התשובה לטיוטת דו"ח המבקר". מקורבי אל"מ וינר הגיבו ואמרו כי "אנחנו מברכים על פניית המבקר ליועמ"ש לפתוח בחקירה פלילית, כפי שאמרנו זאת בעבר ואף בהמשך לפנייתנו ליועמ"ש בנושא לפני כחודשיים. חשוב שהאמת תצא לאור בפרשה על כל היבטיה ואנו נשתף פעולה עם החקירה".

פניית המבקר ליועמ"ש הגיעה לאחר שבימים האחרונים שלח הרפז את תשובתו לטיוטת הדו"ח בפרשת הרפז. בלשכת המבקר טוענים כי בתשובתו של הרפז ישנו מידע חדש, העלול לעלות לידי חשדות פליליים נגד וינר ואשכנזי. גורמים בפרשה, שנחשפו לתשובתו של הרפז למבקר, תהו על בקשת המבקר: "לא ברור לנו איזה מידע חדש עולה מהתשובה של הרפז. כל מה שכתב היה ידוע קודם למבקר ולכן לא ברור מדוע המבקר פונה דווקא עכשיו לפתוח בחקירה פלילית. משום מה המבקר חושש להעביר לידי וינר חומרים ולכן פנה ליועמ"ש על מנת לפתוח בחקירה פלילית".

אפשרות לחקירה פלילית נגד וינר

רק אתמול התחוללה דרמה נוספת בפרשה. ב-ynet נחשף כי המבקר לינדנשטראוס פנה בימים האחרונים לפרקליטות המדינה בבקשה לשקול לפתוח בחקירת הפרשה, ובתוך זאת בחקירה פלילית נגד אל"מ וינר, עוזר הרמטכ"ל לשעבר. אמש נערכו דיונים בלשכת היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, ובפרקליטות המדינה בשאלה אם להיענות לבקשת המבקר.

מסמך הרפז, שנחשף ב-2010, הציג מזימה לכאורה לפגוע באשכנזי ולהביא למינויו של יואב גלנט לרמטכ"ל. בועז הרפז, סגן-אלוף במילואים, הודה בתחילה בזיוף המסמך לבדו, אך חזר בו - והפרקליטות עדיין לא החליטה אם להגיש נגדו כתב אישום.

בשבועות האחרונים הועברו חומרים ממשרד מבקר המדינה לפרקליטות. מבקר המדינה מתח בטיוטת הדו"ח שלו ביקורת על וינר, שעמד בראש קבוצת אנשים אשר עסקו באיסוף חומרים על שר הביטחון. על פי הטיוטה, תכליתן של שיחות שהתקיימו בין ארז וינר לבועז הרפז הייתה לאסוף מידע מכפיש על לשכת שר הביטחון.

וינר עצמו, שמחה לאחר פרסום הטיוטה כי "הפגר של הפרשה" דווקא לא נחשף, עדיין משרת בצה"ל. הוא הוביל מספר פרויקטים בשנה האחרונה, ובהם הגדרת ההתמודדות הצבאית עם סוגיית החטיפות. וינר יועד לתפקיד קצין חינוך ראשי, אך החלטה לגבי עתידו בצבא צפויה להתקבל ככל הנראה על ידי הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, רק לאחר שיתקבל הדו"ח הסופי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות