אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרנסואה הולנד: "העם בצרפת בחר בשינוי, אהיה הנשיא של כולם" צילום: רויטרס

פרנסואה הולנד: "העם בצרפת בחר בשינוי, אהיה הנשיא של כולם"

ניקולא סרקוזי הודה בתבוסה, לצרפת יש נשיא חדש: בנאום לפני תומכיו, אמר מנהיג הסוציאליסטים פרנסואה הולנד כי "הצרפתים בחרו בשינוי". זוגתו לשעבר סגולן רויאל, שהפסידה בעבר לסרקוזי, מרוצה מהמהפך: "הצרפתים יכולים לבטוח בהולנד"

07.05.2012, 07:55 | סוכנויות הידיעות
עשרה ראשי מדינות אירופיים נאלצו לוותר על התואר וההדר בעקבות המשבר הכלכלי ביבשת, ניקולא סרקוזי הפך אמש (א') ל-11. נשיא צרפת הפסיד בסיבוב השני ליריבו הסוציאליסט פרנסואה הולנד, שאמר לתומכיו החוגגים כי "הצרפתים בחרו בשינוי".

"ב-6 במאי הצרפתים בחרו בשינוי, כשהם בחרו בי לנשיאות הרפובליקה", אמר הולנד לתומכיו בעיר טול שבמרכז צרפת, לאחר שסרקוזי הודה בתבוסה. הולנד, שזכה על פי המדגמים בקרוב ל-52% מהקולות, הוסיף: "אהיה הנשיא של כולם, אני מעריך את הכבוד שניתן לי. אני מבטיח שאשרת את מדינתי במסירות הנדרשת לתפקיד".

הולנד בירך את יריבו סרקוזי, שהפסיד בסבב השני בבחירות ויפנה את מקומו בארמון האליזה. "הוא הנהיג את צרפת במשך חמש שנים והוא ראוי לכבוד שלנו", אמר מנהיג הסוציאליסטים.

מהמדגמים בצרפת עלה כי הולנד זכה ל-51.8 עד 52.7 אחוזים מקולות הבוחרים בסיבוב השני, בו עמד שיעור ההצבעה על 82%. ברחבי צרפת החלו המונים חוגגים את ניצחונו של הולנד ואת תום עידן סרקוזי. הנשיא המובס התקשר להולנד, בירך אותו על ניצחונו ואיחל לו בהצלחה.

סרקוזי. "ראוי לכבוד שלנו", צילום: בלומברג סרקוזי. "ראוי לכבוד שלנו" | צילום: בלומברג סרקוזי. "ראוי לכבוד שלנו", צילום: בלומברג
דובר המפלגה הסוציאליסטית, בנואה המון, הגיב עוד קודם לכן למהפך בפריז: "זהו אושר גדול ביותר ששם קץ ל-17 שנות שלטון של הימין בארמון האליזה".  

מנהיגת הימין הקיצוני בצרפת, מרין לה פן, דחתה את הביקורת ממפלגתה לפיה סייעה לבחירתו של הולנד לנשיא בכך שסירבה לתמוך בסרקוזי. "סרקוזי הוא זה שתרם לניצחונו של הולנד", אמרה בראיון טלוויזיוני. לה פן, שהגיעה למקום השלישי בסבב הראשון בבחירות, הצביעה בפתק לבן.

זוגתו לשעבר של הולנד, סגולן רויאל, שבעצמה התמודדה מול סרקוזי ב-2007 והפסידה, אמרה כי היא חשה "שמחה עמוקה" לנוכח ניצחונו של בעלה לשעבר. "הצרפתים יכולים לבטוח בו", הצהירה רויאל. בנם המשותף, תומה הולנד, סיפר כי הזיל דמעות שמחה כשצפה באביו בטלוויזיה. "אני נרגש מאוד", שב ואמר הולנד הבן, עורך דין בן 27. "השתתפתי גם במסע הבחירות של אמי, הפעם זה נגמר בניצחון".

מיד עם היוודע תוצאות המדגמים, כינס סרקוזי את בכירי מפלגתו והודיע להם כי לא יוביל את המפלגה בבחירות לפרלמנט שיתקיימו ביוני. הוא קרא להם להישאר מאוחדים ולהתמקד בבחירות לבית המחוקקים. "ניתן לנצח בקרב על הפרלמנט ועלינו לנצח בו. התוצאה שהגענו אליה היא מכובדת", אמר סרקוזי.

סרקוזי הוסיף ואמר לתומכיו כי הוא מקבל על עצמו את האחריות לתבוסה. "העומד בראש הוא זה שמקבל אחריות", אמר הנשיא המובס. "לצרפת יש נשיא חדש של הרפובליקה", הצהיר סרקוזי בפני חבריו למפלגה. "העם הצרפתי בחר, וזו בחירה דמוקרטית, רפובליקנית. פרנסואה הולנד הוא הנשיא הבא של צרפת ויש לכבדו".

תקופת כהונתו של סרקוזי, שנבחר ב-2007, תפוג ב-15 במאי בחצות. המועד של טקס ההשבעה של הנשיא המחליף נקבע בדרך כלל בהסכם בינו לבין הנשיא היוצא, והוא עשוי להתקיים עוד לפני תום המנדט של סרקוזי אם מחויבויות בינלאומיות יצריכו זאת, כמו למשל ועידת ה-G8 שתיערך ב-18 וב-19 במאי.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות