אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החוק עבר: מהיום כל החלטה של מינהל מקרקעי ישראל תתפרסם באינטרנט צילום: עמית שעל

החוק עבר: מהיום כל החלטה של מינהל מקרקעי ישראל תתפרסם באינטרנט

החוק שיזם ח"כ דב חנין נועד למנוע אי פרסום של החלטות חשובות שבהן יש עניין לציבור; בין השנים 2002-2010 פורסמו רק 77 החלטות מתוך 2,655 החלטות הנהלה שהתקבלו במינהל

08.05.2012, 10:41 | דותן לוי

הצעת חוק הקובעת חובת פרסום באינטרנט של כל החלטות המועצה וההנהלה של מינהל מקרקעי ישראל עברה הלילה בקריאה שנייה ושלישית בכנסת. ההצעה היא יוזמה של ח"כ ד"ר דב חנין (חד"ש) אשר נועדה להפסיק את המצב הקיים לפיו רק חלק קטן מהחלטות מועצת מקרקעי ישראל מפורסמות ונגישות לציבור. החוק כלל לא חייב פרסום החלטות של הנהלת המינהל והחלטות המועצה מתפרסמות היום ברשומות אבל לא באינטרנט רק אם "יש בהן עניין לציבור".

ואכן, בפועל, רובן המכריע של החלטות הנהלת רשות מקרקעי ישראל אינן מפורסמות כלל. מאז 2002 ועד אפריל 2010 פורסמו רק 77 מתוך 2,655 החלטות ההנהלה שהתקבלו. כך עוברות ההחלטות האלה בדרך שאינה מאפשרת ביקורת ציבורית עליהן, אף שמדובר בהקצאת משאבים חיוניים.

ח"כ חנין מסר: "השקיפות חיונית למיגור שחיתות ואפליה. הכנסת אישרה היום חלופה רעיונית למדיניות המקרקעין של נתניהו - במקום הפרטה של מקרקעי ישראל אנחנו צריכים שקיפות ודמוקרטיה בניהולם הציבורי. כיום, גם כאשר מתאפשר עיון בהחלטות הרשות הוא כרוך בתשלום גבוה ובבקשות חוזרות ונשנות מהממונה על חופש המידע ברשות. על אף שרוב רובן של החלטות הרשות נוגעות בדרך זו או אחרת לציבור רחב של חוכרים לא היתה עד היום כל חובה לפרסמן".

שיקול נוסף אשר הוביל ליוזמת החקיקה, הוא החשש כי אותן החלטות שאינן זוכות לפרסום עלולות להוות אכסניה למחטפים ולהחלטות פגומות מתוך הנחה שאי פרסומן ימנע בדיקה או ביקורת ביחס אליהן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות