אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי ל"כלכליסט": קוד אתי חדש של הלוביסטים לא פוסל מתן ג'ובים לחברי הכנסת צילום: גיא אסיאג

בלעדי ל"כלכליסט": קוד אתי חדש של הלוביסטים לא פוסל מתן ג'ובים לחברי הכנסת

נוסח הקוד, שנועד להסדיר את עבודת השדולנים בכנסת, שונה מסיבות משפטיות. מנסחי הקוד: הנוסח אוסר על טובת הנאה מיידית או עתידית

09.05.2012, 06:53 | תומר אביטל

האם הלוביסטים ריככו את הקוד האתי שאמור להסדיר את עבודת השדולנים בישראל? מסמכים שהגיעו לידי "כלכליסט" וטרם הגיעו ליו"ר הכנסת חושפים כי בנוסח הראשון שגיבשו הלוביסטים בשיתוף המכון הישראלי לדמוקרטיה, הופיע סעיף שקבע כי "שדולן לא יציע, לא יעניק ולא יקבל במישרין או בעקיפין תמורה או טובת הנאה - לרבות בכל הנוגע להעסקה עתידית של נבחר או פקיד ציבור אצל לקוחותיו או מעסיקו".

הסעיף החדש מכיל רק את השורה הבאה: "שדולן לא יציע ולא יעניק תמורה או טובת הנאה לנבחר או לפקיד ציבור". גורמים בענף טוענים כי נוסח זה יאפשר להבטיח ג'ובים עתידיים לח"כים ולפקידים. עם זאת, מנסחי הקוד טוענים כי הסעיף הקודם עורר בעיות משפטיות שאותן בא לתקן הסעיף החדש.

כמו כן טוענים הלוביסטים כי הנוסח הסופי מכיל בתוכו, למעשה, איסור על טובת הנאה מיידית או עתידית.

סעיף נוסף שהופיע בנוסח הקודם כלל את המשפט הבא: "שדולן לא ייצג עמדות מנוגדות באותו נושא מטעם לקוחותיו או מעסיקו".

בהתייעצות שערכו משרדי הלובי הגדולים הוחלט לשנות את הסעיף - "שדולן יימנע מייצוג או מפעילות מקצועית שיש בה ניגוד עניינים. בכלל זה, יגלה ללקוחותיו הקיימים או האפשריים את כל ניגודי העניינים הידועים לו ויפעל לקבל את הסכמתם מדעת ככל שהדבר דרוש לצורך הסדרת ניגודי העניינים".

משרדי הלובי טוענים כי הלקוחות הם אלו שקובעים את טיב ניגודי העניינים הפוטנציאליים ולכן הסעיף החדש דווקא חמור מהקודם. עם זאת הסעיף הקודם, על פניו, קובע בבהירות כי אין לייצג עמדות מנוגדות.

כפי שנחשף ב"כלכליסט" לאחר הסערה שחולל תחקיר "עובדה" בנושא הלוביסטים, התאגדו בכירי הענף כדי לייסד לשכה משותפת ולגבש קוד אתי.

בפברואר הכריזו על הקמת "פורום קשרי הממשל" שבו חברים המשרדים הגדולים פוליסי, גורן עמיר, אימפקט ואחרים אך ללא גלעד יחסי ממשל בשל דרכי העבודה שנחשפו בתחקיר עובדה. הפורום יגבש קוד אתי ויסדיר את הענף בהמשך להבטחה ליו"ר הכנסת רובי ריבלין בנושא. כפעילות ראשונה החל הפורום בכתיבת קוד אתי משותף שבו כללים להתנהלות העוסקים בהנגשת שירותי הממשל.

הקוד, שנוסח לאחר יותר מעשר ישיבות שקיימו בכירי הלוביסטים, יוצג בימים הקרובים ליו"ר הכנסת. בעקבות דו"ח טרכטנברג בכנסת ובממשלה מתבצעת בימים אלו גם עבודת מטה כדי להקשיח את ההגבלות שיחולו על לוביסטים. בעקבות ביטול הבחירות המוקדמות גוברים הסיכויים כי אנשי המקצוע יגבשו תקנות סביב הסוגיה שאותן יביאו לאישור בחודשים הקרובים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות