אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פיליפ פרוסט: כבר לפני שנה חשבתי על מנכ"ל חדש לטבע צילום: ענר גרין

פיליפ פרוסט: כבר לפני שנה חשבתי על מנכ"ל חדש לטבע

יצרנית התרופות דיווחה על צמיחה של 25% בהכנסות ברבעון הראשון ל־5.1 מיליארד דולר, אך האנליסטים התאכזבו מהחלטת המנכ"ל הנכנס ג'רמי לוין שלא לפרסם תחזיות להמשך. היו"ר פרוסט הפתיע כשגילה מתי בחר בלוין למחליפו של שלמה ינאי

10.05.2012, 07:31 | שניר הנדלר

עד חודש ינואר השנה, אז הוכרז על החלפתו של שלמה ינאי, נשיא ומנכ"ל טבע היוצא, בד"ר ג'רמי לוין, עסקו בטבע בהכחשות לגבי פרישה אפשרית של ינאי. אתמול, במסיבת עיתונאים שקיימה ענקית התרופות הישראלית לאחר פרסום דו"חות הרבעון הראשון של 2012, חשף יו"ר טבע פיליפ פרוסט כי כבר לפני כשנה סימן את לוין כמחליף פוטנציאלי לינאי.

"ג'רמי ואני נפגשנו לפני כמעט שנה והייתה לנו הזדמנות לדבר", שחזר פרוסט "לא חלף זמן רב מאז שהשיחה החלה ועלה בי הרעיון שאדם הזה יהיה מועמד מצוין להיות המנכ"ל הבא של טבע. אומנם זאת לא הייתה מטרת הפגישה, אבל שאלתי אותו 'האם תשקול לקבל על עצמך את תפקיד המנכ"ל של טבע בישראל?'. הוא לא היסס אפילו לאלפית שניה והשיב בחיוב. שאלתי אותו האם הוא ישקול לעבור לחיות בישראל וג'רמי ענה 'לא רק שאשקול לחיות בישראל - זה תמיד היה החלום שלי'. זאת היתה שיחת היכרות אבל מאז ג'רמי נפגש עם כל חברי הדירקטוריון של טבע והם ביצעו היכרות הדדית", הוסיף פרוסט.

המירוץ לתפקיד היו"ר

פרוסט התייחס גם לספקולציות שעלו לגבי המשך כהונתו ואמר כי הסכים לבקשת הדירקטוריון להמשיך בתפקיד היו"ר שלוש שנים נוספות. ההכרזה של פרוסט מתיישבת עם חשיפת "כלכליסט" מינואר כי המירוץ לתפקיד היו"ר הבא של טבע יתחיל בתפקיד סגן היו"ר במקומו של פרופ' משה מני שצפוי לפרוש בקרוב.

כרגע מסתמן כי המועמד המוביל לרשת את מני הוא חיים הורביץ, בנו של מייסד טבע המנוח אלי הורביץ. הורביץ הבן מונה לדירקטוריון טבע בסיומו של שינוי ארגוני שעברה טבע ב־2010, שבמסגרתו פוצלה החטיבה הבינלאומית שבראשה עמד. הניסיון הניהולי שרכש בטבע והכבוד שרוחש הדירקטוריון בראשות פרוסט למייסד החברה הופכים את הורביץ הבן למועמד המוביל לתפקיד. רמז למהלך הצפוי ניתן היה למצוא אתמול כאשר מני והורביץ היו הדירקטורים היחידים שנכחו במסיבת העיתונאים.

בתוך כך, הנחות שהעניקה טבע למפיצי המוצרים הממותגים שלה בארצות הברית והאטה בהכנסות ממכירות תרופות באירופה, העיבו על שורת ההכנסות שלה ברבעון הראשון. מנגד רכישת חברת המקור האמריקאית ספאלון - שתוצאותיה אוחדו במלואן לראשונה ברבעון החולף, ורכישת טאיו היפנית תרמו לצמיחה של 25% בהכנסות טבע לעומת הרבעון המקביל ל־5.1 מיליארד דולר. למרות צמיחה זו בהכנסות, טבע לא הצליחה לקלוע לקונצנזוס האנליסטים שמסקרים אותה שהעריכו כי הכנסות החברה יגיעו לכ־5.5 מיליארד דולר ברבעון. בטבע מסבירים כי עיקר הפער נובע מהנחות שהעניקה החברה למפיצי תרופות המקור שלה בארה"ב שהביאה לירידה של 180 מיליון דולר בהכנסות.

הקטנת התלות בקופקסון

הכנסות טבע ממוצרי מקור הסתכמו ב־2.1 מיליארד דולר, צמיחה של 54% לעומת הרבעון הראשון ב־2011. הקופקסון, תרופת הדגל שפיתחה טבע שמרה ברבעון הראשון על מעמדה כטיפול המוביל לטיפול בטרשת נפוצה וההכנסות ממנה עלו ב־8% לעומת התקופה המקבילה ל־909 מיליון דולר. העלייה בהכנסות נובעת בין היתר מהעלאת מחיר התרופה וההעברה של הזכויות לשיווק התרופה באירופה מחברת סנופי אבנטיס הצרפתית לטבע.

"אנחנו שומרים על נתח השוק שלנו בשוק הטרשת הנפוצה בארה"ב", אמר אתמול שלמה ינאי במסיבת העיתונאים. "אנחנו מגדילים את נתח השוק שלנו מחוץ לארה"ב ואני מאמין שיש לקופקסון עוד מקום לצמוח והיא תהיה איתנו עוד הרבה שנים".

לצמיחה הנאה בהכנסות טבע תרמו גם מכירות המוצרים הגנריים שצמחו ב־12% לעומת התקופה המקבילה, ל־2.6 מיליארד דולר. עסקי הגנריקה של טבע בארה"ב, שסבלו אשתקד מחולשה, חזרו לצמוח והסתכמו ב־1.2 מיליארד דולר - עלייה של 29% לעומת הרבעון המקביל. טבע נהנתה ברבעון הראשון גם מהשקה של שבעה מוצרים גנריים חדשים, חלקם בבלעדיות מלאה וחלק בבלעדיות חלקית.

טבע המשיכה ליהנות גם מהשקת גרסתה הגנרית לליפיטור - התרופה שפיתחה פייזר לטיפול בסוכרת - אותה היא משווקת יחד עם שותפתה רנבאקסי ההודית. מנגד, אם ב־2011 הפעילות הגנרית באירופה פיצתה על החולשה בארה"ב, הרי שברבעון הראשון נרשמה ירידה של 15% במכירות התרופות הגנריות באירופה ל־775 מיליון דולר.

מטרייה לגשם באירופה

"המצב הכלכלי באירופה משפיע על הביקושים לפעילות הגנריקה", הסביר ינאי, "יש ירידה בצריכה וגם בבתי המרקחת מקטינים את המלאים". גם מנהל הכספים הראשי של טבע אייל דשא ציין כי "כשבאירופה יורד גשם כולם נרטבים. עד שהגשם הזה יעבור, לטבע יש מטריה גדולה מלשאר", לדברי דשא חולשת היורו תרמה גם היא לפגיעה של 80 מיליון דולר בהכנסות.

ינאי שציין אתמול את יומו האחרון בתפקיד והיה נרגש במיוחד התייחס גם הוא לביצועי טבע ברבעון הראשון. "2012 נפתחה עבור טבע ברגל ימין. אני חושב שהרבעון הראשון מספק בהרבה מובנים הדגמה טובה למה שטבע עושה בצורה מיטבית במשך שנים רבות. זהו הרבעון ה־19 שבו טבע צומחת ברמה דו ספרתית.

"רכישת ספאלון וטאיו אפשרה לנו להגדיל את הפריסה הגיאוגרפית ולהרחיב את סל המוצרים שלנו. הגיוון הזה הוא חלק מאותה תפיסה של יצירת איזון נכון, חוסן ופיזור של הפעילויות השונות. השנה טבע תחצה את רף ה־20 מיליארד דולר במכירות. ורמות כאלה של הכנסות, מצריכה הסתכלות שונה.

"הרכישות גם אפשרו לנו להוריד את התלות בקופקסון. ברבעון הראשון של 2012 היה הקופקסון אחראי ל־42% מהכנסות המוצרים הממותגים שלנו. לשם השוואה, רק לפני שנה הוא היה אחראי ל־60% ממכירות המוצרים הממותגים ואני בטוח שג'רמי לוין יפעל להגדיל את סל המוצרים הממותגים שלנו", אמר ינאי.

"מאז שהגעתי לטבע לפני חמש שנים צמחנו מחברה של 8 מיליארד דולר נכירות לחברה שחוצה את רף ה־20 מיליארד דולר", הוסיף ינאי. "הרחבנו את הנוכחות הגלובלית ואת קווי העסקים כדי לייצר חברה צומחת ומחוסנת מפני טלטלות שקורות גם בתעשייה וגם במציאות המקרו כלכלית. טבע תמשיך להיות חברה ישראלית גלובלית. כאן יושב המטה של החברה, כאן הבית שלנו וכאן הלב שלנו", סיכם ינאי.

טבע סיכמה את הרבעון עם רווח נקי מתואם של 1.3 מיליארד דולר, זינוק של 39% לעומת התקופה המקבילה. במהלך הרבעון ייצרה טבע תזרים מזומנים מפעילות שוטפת של 756 מיליון דולר, כשנכון לסוף מרץ היו בקופתה מזומנים והשקעות לטווח קצר בשווי 1.7 מיליארד דולר. תזרים המזומנים של טבע הושפע מהוצאות חד פעמיות בגין פיטורים שביצעה בספאלון וטאיו לאחר רכישתן, כמו גם הפרשות שביצעה בגין פיצויים לחולים שטופלו בתרופת הפרופופול שייצרה ונדבקו בצהבת נגיפית.

התעלמות מתחזיות ינאי

למרות הצפייה בקרב חלק מהאנליסטים כי טבע תעדכן את תחזיותיה כלפי מעלה, בשיחת הוועידה שקיימה למשקיעים אתמול נמנעה טבע מלספק תחזיות להמשך השנה. לוין הסביר כי הוא מתכנן לחשוף את האסטרטגיה שלו בהמשך השנה. בכך למעשה, מתעלם לוין מתחזיות קודמות שסיפק המנכ"ל היוצא, ינאי, בעבר.

במהלך הרבעון ביצעה טבע רכישה עצמית של מניות בהיקף כולל של 533 מיליון דולר. אלו היו הרכישות הראשונות שבוצעו מאז שטבע הודיעה על תוכנית הרכישה העצמית של מניות בהיקף כולל של 3 מיליארד דולר.

טבע הודיעה אתמול גם על חילופים בצמרת ההנהלה שלה. קווין בוצ'י שהיה מנכ"ל ספאלון לפני רכישתה וכיהן מאז כראש חטיבת המוצרים הממותגים של טבע, וד"ר לסלי ראסל, מנהלת המו"פ האינובטיבי, יעזבו את החברה. במקביל, הודיע מנכ"ל טבע הנכנס ג'רמי לוין על מינויו של מייקל היידן לתפקיד מנהל המו"פ של טבע במקומו של בן ציון ווינר שפרש מהחברה לפני כמה חודשים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות