אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לנדאו מחפש חשמל בנרות: הממשלה תאשר החלת משטר חירום צילום: בלומברג

לנדאו מחפש חשמל בנרות: הממשלה תאשר החלת משטר חירום

הממשלה צפויה לאשר בישיבתה הקרובה את הצעת שר האנרגיה להחיל משטר חירום במשק החשמל - בין השאר בשל הירידה בתפוקת הגז בים תטיס. בין השאר, צה"ל יחויב להפעיל גנרטורים, ובתי הזיקוק ימכרו לחברת החשמל דלק במקום לייצאו

09.05.2012, 22:33 | ליאור גוטמן

שר האנרגיה והמים צפוי להביא לישיבת הממשלה הקרובה ביום ראשון הצעה להחיל משטר חירום במשק החשמל. הממשלה צפויה לאשר את ההצעה.

בדברי ההסבר של הצעת שר האנרגיה נכתב שעקב ירידת תפוקת הגז במאגר ים תטיס ל-25% בלבד מהכמות החוזית, מוצע להטיל משטר חירום על משק החשמל שיכלול כמה צעדים מקבילים שרובם ככולם אמורים לאפשר אספקת חשמל רציפה לאורך כל הקיץ.

לפי משרד האנרגיה, תקופת החירום תיקבע בין תחילת יוני הקרוב ועד לסוף ספטמבר 2012, אז צפוי להירשם ביקוש שיא לחשמל ורזרבת הייצור של חברת החשמל תעמוד על 6% בלבד. לשר האנרגיה תינתן הסמכות להאריך את תקופת החירום בשלושה חודשים נוספים.

עוד עולה כי הביקוש הצפוי לחשמל יגיע הקיץ ל-12,254 מגה-ואט, 776 מגה-ואט בלבד פחות מההיצע במשק, שכולל את חברת החשמל, מתקנים סולאריים, תחנות כוח זעירות וחברות שמצמצמות את צריכת החשמל שלהן בעבור תגמול כספי.

הצבא יפעיל טורבינות, המדינה תקנה כמה בחו"ל

  

כפי שפורסם ב"כלכליסט", לנדאו שאף להחיל מצב חירום כל אימת שרזרבת הייצור תרד מרף של 400 מגה-ואט. ההצעה המתוקנת העלתה את "רף הביטחון" לכ-600 מגה-ואט - כלומר ללנדאו יהיה קל יותר לבצע שינויים במשק האנרגיה.

לעומת זאת, המדינה משאירה בידה את האפשרות לנתב את מעט הגז שנשאר במאגר "ים תטיס" לטובת תחנות כוח קטנות ופרטיות, כגון זאת של חברות פז, נייר חדרה ונשר, שפעולתן הושבתה עקב המחסור בגז. תוספת הייצור מתחנות אלו לא תגרע מכושר הייצור של חברת החשמל, מאחר שזו תקבל אישור להפעיל תחנות במזוט. צעד זה דורש תיקון רמת זיהום האוויר המותרת באזורים מסוימים (כגון חיפה) כמו גם קבלת היתר מיוחד לצעד מצד המשרד להגנת הסביבה.

צעדים נוספים אותם רוצה להחיל לנדאו הם תעדוף בפריקת דלקים שמבצעת קצא"א (קו צינור אשקלון–אילת) עבור חברת החשמל. במקביל, כוחות הביטחון, הצבא ועיריות יוכפפו לשר האנרגיה שעשוי להורות להם להפעיל גנרטורי דיזל שאופסנו עבור מצבי חירום, והפעלתם תתבצע במרחק שלא יקטן מ-500 מטר מבתי תושבים. בנוסף, צרכני חשמל "כבדים", כגון מתקני התפלת מים, יתבקשו לצמצם את צריכת החשמל שלהם באופן שלא יפגע בפעילותן, וחברות תעשייתיות במשק יתומרצו לצמצם את צריכת החשמל שלהם בעבור תגמול כספי.

משפחת עופר וצדיק בינו ימכרו דלק למדינה

צעד נוסף אותו מציע לנדאו יהיה חיוב שני בתי הזיקוק בישראל להעמיד לידי חברת החשמל דלקים להפעלת תחנות הכוח, במקום למכור אותם בחו"ל. הצעד החריג, שנחשף במרץ ב"כלכליסט", עשוי להגדיל את היקף המכירות של צדיק בינו, בעלי בית הזיקוק באשדוד (בז"א) ומשפחת עופר, בעלי בית הזיקוק בחיפה (בז"ן). חלק מפעילות בתי הזיקוק היא לשווקים במזרח התיכון, וייתכן שהמדינה תפצה אותם על עסקאות שנדחו מול לקוחות זרים בשל הצורך לתעדף את חברת החשמל.

צעדים נוספים כוללים את הגדלת מכסת הייצור ממתקני חשמל סולאריים בהיקף של כ-30 מגה-ואט, ובלבד שיוקמו עד 1 ביולי. צעד זה הכעיס שחקנים בענף, ואיגוד האנרגיות המתחדשות קרא ללנדאו להגדיל משמעותית את המכסה. על כל הצעדים הללו אמור לפקח צוות בין שמרדי שכולל את משרדי רה"מ, האנרגיה, האוצר והגנת הסביבה. רשות החשמל, היא הרגולטור שמפקח על יצרני החשמל, תידרש לבצע את ההתאמות הנדרשות.

מכרז לרשת חכמה בחברת החשמל

במקביל, חברת החשמל מפרסמת היום מכרז להקמת רשת חכמה (SMART GRID) בבנימינה וגבעת עדה. הצעד יחבר כ-5,000 בתי אב למונה חכם ומערכת ממוחשבת שתוכל לנטר את צריכת החשמל במדויק ולהפחיתה בשעות הצורך. בעתיד נשקלת אפשרות להרחבת המיזם לעיר שלמה בהיקף של כ-30 אלף משקי בית.

"אנחנו שוקדים על קידום התוכנית למימוש המיזם במלואו על מנת לאפשר הפקת תועלות מרובות למשק הלאומי, לציבור ולחברת החשמל. מדובר במהפכה של ממש אשר תצעיד את מדינת ישראל ותמצב אותה כמובילה מבין המדינות המתקדמות בעולם ביישומי רשת חכמה", אמר מנכ"ל חברת החשמל, אלי גליקמן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

18 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

17.
פיתוח תמר תקוע בגלל הממונה על ההגבלים
עדיין אין מימון לתמר! אין חוזים אין מימון והכל בגלל הממונה על ההגבלים שבדקה ה90 החליט לבדוק את החוזים. שיבדוק... אנחנו נחכה כאילו שיש פה עוד 10 מאגרים שמחר יפותחו. אף אחד לא ישקיע מליארדי דולרים בפיתוח בשביל חוזה קטן עם חברת חשמל לשלוש שנים. ועל הרווח המצומק יש עוד 60-75% מס ששינסקי. תראו מה קרה לבורסה כשעלו מעט את המס. מה יקרה לענף שהעלו עליו את המס ב60%? הוא יפרח???
טל  |  10.05.12
לכל התגובות