אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הגז הטבעי בקפריסין: חברת החשמל לא תשתתף בשלב הראשון של החיפושים צילום: אלבטרוס

הגז הטבעי בקפריסין: חברת החשמל לא תשתתף בשלב הראשון של החיפושים

עוד נודע היום כי נובל אנרג'י לא ניגשה למכרזים, ואילו דלק אנרגיה ניגשה במסגרת קונסורציום עם חברות מאיטליה ומאוסטרליה

11.05.2012, 13:53 | ליאור גוטמן

חברת החשמל לא תשתתף בשלב הראשון של מכרזי חיפושי הגז בקפריסין, כך נודע ל"כלכליסט" . לפני כשבועיים  חשף "כלכליסט" שהחברה החלה במגעים להצטרפות למכרזי חיפושי הגז שפרסמה ממשלת קפריסין, וזאת בקבוצה אחת עם המפעילה הזרה ATP, ישראמקו בשליטת קובי מימון ומודיעין בה שותפים נוחי דנקנר וצחי סולטן. עוד נודע היום כי נובל אנרג'י לא ניגשה למכרזים, ואילו "הזדמנות קפריסאית", חברה בת של "הזדמנות ישראלית" של רוני הלמן ואורי אלדובי, הגישה בקשה להשתתף במכרזים. 

חברת החשמל אמורה הייתה לנצל את קשריה במשק האנרגיה הקפריסאי כדי להשיג יתרון במכרזים מבלי להשקיע כסף בשלבי החיפוש. הגשת ההצעות נסגרת היום (ו') בשעה 16:00. עם זאת, הדלת להיכנס כשותפה לא נסגרה בפניה והיא שמרה לעצמה את האפשרות להצטרף בשלב מאוחר יותר.

 

מכרזי הגז בקפריסין משכו לאיזור חברות רבות שרוצות לנצל את רצונה של הממשלה המקומית לפתח את משק הגז המקומי לטובת שימושים עצמיים בכלל וליצירת מקור הכנסות לאי בפרט. בפברואר האחרון פורסמו 12 שטחי חיפוש, כאשר העוגן העיקרי אליו נצמדים היזמים הוא הדיווחים של דלק אנרגיה ממרץ האחרון שקיים פוטנציאל הפקת גז בהיקף של 5.2 מיליארד מ"ק מ"בלוק 12", שנמצא בבעלות משותפת של קבוצת דלק (30%) ונובל אנרג'י האמריקאית (70%).

דלק אנרגיה, שניגשה יחד עם דלק קידוחים ואבנר, בנתה קונסורציום של חברות בינלאומיות שמתמחות בהקמה ותפעול של צנרת גז מחד, ובבניה ויצוא גז נוזלי מאידך. הקונסורציום כולל את אדיסון (30%) ואנל (15%) האיטלקיות והחברה האוסטרלית וסט סייד (30%), כאשר את שאר האחזקות (25%) מתחלקות שווה בשווה בין "דלק קידוחים" ו"אבנר".

את המכרז מצד דלק אנרגיה הובילו מנכ"ל אבנר גדעון תדמור ומנכ"ל דלק קידוחים יוסי אבו. מצד הקבוצה של ישראמקו ומודיעין הובילו מנכ"ל ישראמקו אבי גפן ומבעלי השליטה במודיעין צחי סולטן

 

בתוך כך, חברת "הזדמנות קפריסאית", חברת בת של "הזדמנות ישראלית", הגישה בצהריים בקשה להשתתף בשני מכרזים באיזור יחד עם המפעילה האמריקאית AGR. חברת ישראמקו כבר הוציאה  דיווח לבורסה בעניין זה, והיא ניגשה למכרז עם דור כימיקלים, מודיעין ו-ATP. טוטאל הצרפתית ניגשה עם נובוטק הרוסית, ולא יחד עם דלק אנרגיה כפי שפורסם.

למכרז ניגשו 29 חברות שונות, ישראליות ובינלאומיות, שיחכו כעת 90 יום להחלטת הממשלה הקפריסאית כדי לדעת מי זכה באחד ברישיונות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
בקפריסין מגזר הנפט פורח בזכות מיסוי נמוך ומדיניות מתמרצת
יש עשרות חברות, בינהן גדולות ומשמעותיות, שמתמודדות על הרשיונות. לעומת זאת בישראל, תחת מיסוי מפלצתי של 60-80%, סטגנציה מוחלטת. למעט נובל אנרג'י שום חברה משמעותית לא נכנסה לחיפושים. ששינסקי לקח בחשבון את הגז המצרי אבל לא לקח בחשבון את התחרות מצד הגז הקפריסאי.
טל  |  11.05.12
1.
הזדמנות יה"ש-מניית השנה 2012
המנייה היחידה עם הפוטנציאל לעשות 200-400 אחוזים עד סוף השנה, משווי של 180 מיליון ש"ח לשווי לפחות כמו מודיעין של 700-800 מיליון, מחזיקה ברשיון פלאג'יק וכן ברישיון עוז שאמור להיות בגודל של תמר, תוך שבועיים יפורסמו סקרי התלת מימד של פלאג'יק, שמועות חזקות על 5TCF גז טבעי ב-60% הצלחה ובנוסף חצי מיליארד חביות נפט, הלדובי ואלמן לא היו ניגשים למכרז בקפריסין מבלי לדעת מה יש להם מתחת לאף בישראל... ותחשבו על זה....
dg , פ"ת  |  11.05.12