אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החוב הרוסי צילום: בלומברג

החוב הרוסי

ספקית התקשורת הרוסית מובייל טלסיסטמס מציעה אג"ח דולרית בתשואה לפדיון של 6.3%

14.05.2012, 07:23 | ברוך כהן
קבוצת מובייל טלסיסטמס הרוסית (סימול: MBT US) נוסדה ב־1993 כמיזם משותף בין קבוצת האחזקות והפיננסים הרוסית Sistema ודויטשה טלקום הגרמנית במטרה לזכות במכרז ממשלתי להפעלת רשת סלולר. ב־1995 זכתה ברישיון המיוחל והיתה הראשונה להציע רשת סלולר מבוססת GSM ברוסיה.

כיום מובייל טלסיסטמס היא ספקית התקשורת המובילה ברוסיה ובמדינות ברית המועצות לשעבר, ומחזיקה בנתח שוק של 31%. החברה מספקת שירותי העברת קול ונתונים על גבי רשת קווית וסלולרית, שירותי גישה לאינטרנט בפס רחב, הודעות טקסט, שירותי Pay TV, תוכן ובידור ל־106 מיליון מנויים ברוסיה, אוקראינה, בלארוס, אוזבקיסטן וטורקמניסטן.

הביקוש לשירותי תקשורת אלחוטית ברוסיה גדל בקצב מהיר מאוד השנים האחרונות. השוק הרוסי הוא השוק העיקרי של מובייל טלסיסטמס, והגידול המואץ השתקף היטב בד"וחותיה. בחמש השנים האחרונות צמחו הכנסות החברה ב־12% בממוצע לשנה, ואילו הרווח הנקי עלה ב־%6 בממוצע מדי שנה. את 2011 חתמה החברה עם עלייה של 9% בהכנסות ל־12.3 מיליארד דולר. הרווח הנקי טיפס ב־5% ל־1.4 מיליארד דולר. מובייל טלסיסטמס צופה כי הכנסותיה יצמחו בקצב שנתי של 3%–5%.

המינוף של החברה נמוך, כאשר נכון לסוף 2011, נטל החוב שלה הסתכם ב־8.7 מיליארד דולר, ויחס החוב ל־EBITDA עמד על 1.7. בניכוי קופת המזומנים של החברה בהיקף 1.9 מיליארד דולר, יחס זה נמוך עוד יותר ועומד על 1.3. הוצאות המימון השנתיות עמדו על 657 מיליון דולר, והיוו 13% מה־EBITDA השנתי.

היכולת של מובייל טלסיסטמס להפיק תזרים חופשי חזק (FCF - תזרים מזומנים מפעילות בניכוי השקעות הון) מעניקה שולי ביטחון נוספים לבעלי החוב. החברה סיימה את 2011 עם תזרים חופשי של 1.02 מיליארד דולר, כשבכל השנה בעשור האחרון סיימה למעשה עם תזרים חופשי חיובי.

לחברה סדרת אג"ח דולרית לפדיון ב־2020 עם תשואה לפדיון של 6.3% המעניקה תוספת תשואה של 500 נ"ב מעל מדד הייחוס.

למרות המאזן החזק והיכולות התזרימיות, החוב מדורג BB (תחזית יציבה) על ידי S&P. בעדכון הדירוג האחרון, בפברואר 2012, ציינו כלכלני הסוכנות לטובה את המאזן היציב, התזרים החופשי החזק ופריסת החוב הטובה, אך בנוסף הצביעו על סיכונים גיאו־פוליטיים ורגולטוריים גבוהים יחסית ותחרות מתגברת במרבית אזורי הפעילות.

השורה התחתונה: המינוף הנמוך והיכולות התזרימיות הגבוהות לשירות החוב הופכים את האג"ח של מובייל טלסיסטמס לאטרקטיביות להשקעה.

הכותב הוא מנהל דסק חו"ל ביובנק

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות