אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ראובן שיף: “עסקים קטנים ובינוניים היו תמיד שק החבטות של המשק" צילום: אריאל בשור

ראובן שיף: “עסקים קטנים ובינוניים היו תמיד שק החבטות של המשק"

השותף המנהל במשרד רו"ח שיף הזנפרץ בוועידת "כלכליסט" לעסקים קטנים: "יש לעשות הכל כדי להגדיל את הצמיחה - וכך להצמיח מקומות תעסוקה ולהגדיל את המיסים. וכן צריך לבקר את הביורוקרטיה - הביורוקרטיה בישראל בלתי נסבלת"

14.05.2012, 12:07 | הדר קנה

"99% מהעסקים בישראל הם קטנים ובינוניים. למעלה מ-55% מהשכירירם במדינה מעוסקים בעסקים אלו. לכן קברניטי המשק צריכים לעודד את התחום. האם זה קורה? לא. בא' רבתי", כך אמר רו"ח ראובן שיף השותף המנהל במשרד רואי החשבון שיף הזנפרץ בוועידה המרכזית לעסקים קטנים ובינונים של "כלכליסט".  

בתחילת דבריו תיאר שיף את מצבה של ישראל לעומת העולם: "אני רוצה לשתף אתכם בתהיותיי מה הפרדוקס של כלכלת ישראל בשנים האחרונות? ממשלות נופלות בעולם, גל מחאה אדיר באירופה, מצב כלכלי לא טוב בארה"ב. וכלכלת ישראל היא אי של יציבות שנראה מנותק מהעולם. האם זה כתוצאה ממדיניות פיסקלית מאוזנת ושקולה? לא. הממשלה מזגזגת, ואין וודאות. האם זו תוצאה ממדיניות מוניטרית שוקלה? במקרה זה כן.

"האם זו תוצאה מחוסנם של הבנקים? גם כאן כן - היציבית נותנת ביטחון לעסקים. האם זו כתוצאה מסקטור העסקים הקטנים כמקור ואכסניה ליצירת תעסוקה? גם כאן התשובה היא חיובית".

לדברי שיף בעולם הבינו כי הכלכלה תלויה בעסקים קטנים ובינוניים: "בעשור האחרון התעשיה המסורתית נדדה למזרח - לסין והודו וקוריאה. מה שהפנימו מדינות המערב בעשור האחרון שהכוח והתשית טמונים בעסקים קטנים ובינוניים. כל עסק קטן הוא ניצן לעסק גדול והוא ספק תעסוקה. גם בריטניה הגדולה הכניסה סעיף מסוים של עידוד והקלות לסקטור העסקים הקטנים - העולם הבין שפה זה העוגן".

לדברי שיף: "אני ועמיתי התחלנו כעסק קטן מאוד בשנות ה-70 וצמחנו, לכן אני מדבר כאדם שחווה את זה. בשנה האחרונה עשו שינוי משמעותי כמו מע"מ רק עם קבלת התמורה. והבנקים אמרו שעסקים אלו יקבלו יותר אשראי. חשוב לי להגיד שכל פעם עולים קולות פופוליסטים שקוראים לעשות עוד ועוד גזרות למגזר זה, צריך למגר אותם.

"יש לעשות הכל כדי להגדיל את הצמיחה - וכך להצמיח מקומות תעסוקה ולהגדיל את המיסים. וכן צריך לבקר את הביורוקרטיה - הביורוקרטיה בישראל בלתי נסבלת”.

לסיכום אמר שיף :"אחד הדברים הבסיים הוא ביטחון בגבולות ומניעת הטרור ולא פחות לביטחון האישי של האזרחים. אין ספק שארה"ב ואירופה ימישכו להקרין על המשק ואנחנו צריכים להמשיך להיות אי של יציבות. לא רק שהלקוח הוא החשוב והצודק, כל העסקים שלנו בנויים על הצרכן ובסופו של דבר הלקוח הוא המלך".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות