אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לנדאו סוגר את הים: לא ישחרר עוד שטחי חיפושים לגז ונפט מול חופי ישראל צילום: מיקי אלון

לנדאו סוגר את הים: לא ישחרר עוד שטחי חיפושים לגז ונפט מול חופי ישראל

זאת בהתאם להמלצת מועצת הנפט, הגוף המפקח על חלוקת היתרים ורישיונות חיפושי גז בישראל, שהחליטה כי מאחר וממרץ 2010 לא חולקו היתרים חדשים ואלו שחולקו עדיין בשלבי פיתוח משק האנרגיה יקפיא עצמו מהתרחבות

14.05.2012, 20:29 | ליאור גוטמן

מועצת הנפט, הגוף שמפקח על חלוקת היתרים ורישיונות חיפושי גז בישראל, המליצה לשר האנרגיה לנדאו לעצור חלוקת היתרי חיפוש ומאגרי אנרגיה חדשים מול חופי ישראל. בישיבתה האחרונה הוחלט שמאחר וממרץ 2010 לא חולקו היתרים חדשים, ואלו שחולקו עדיין בשלבי פיתוח, משק האנרגיה יקפיא עצמו מהתרחבות.

על פי נתוני משרד האנרגיה, עד היום חולקו כ-40 זכויות נפט, חלקן מאגר מוכח ("תמר") וחלקן בשלבי פיתוח, והם מכסים יחדיו כ-65% מהשטח הכולל שעומד לטובת המדינה. "לאחר הסבב הבא של קדיחת קידוחי אקספלורציה בפרוספקטים החדשים יתקבלו נתונים חדשים שיאפשרו הערכה אמינה יותר של עתודות הגז הטבעי והנפט בשטחים בתוך רישיונות פעילים. לאחר מכן ניתן יהיה לדון מחדש בפתיחת הים ובתנאים למתן רישיונות חדשים", אומרים שם, וממליצים שלנדאו יורה על סגירת הים לחיפושים חדשים לתקופה של 24 חודש. במקביל, מועצת הנפט ממליצה לפתוח את כל שטחי היבשה לחיפושי גז בכל מקום בהם חל החוק הישראלי, לרבות רמת הגולן.

עוד החלטות של המועצה היו העלאת אגרות שונות שחלות על מחפשי הגז, לרבות היתר חיפוש מוקדם, השוואת אגרת חיפושי הגז בים לזו שחלה ביבשה ואגרת רישום שעבוד או העברת זכויות בספר הנפט.

החלטה נוספת הייתה לשריין את זכויות בעלי תמלוג בעל ברישיון "לווייתן" (רישיונות עמית ורחל) בספר הנפט. על פי ההחלטה, דלק קידוחים (22.67%) תשעבד את זכויות העל לטובת דלק אנרגיה ואילו "אבנר" (22.67% גם כן) תשעבד זכותה לטובת כהן מבני פיתוח (אחד ממקימי אבנר שהחזיק בעבר 50% בחברה ומכר אותה לקבוצת דלק ונשאר אחד מבעלי הזכות לקבלת תמלוג על) וד"ר אלי רוזנברג (הגיאולוג ואחד ממקימי אבנר שגם הוא מבעלי הזכות לקבלת תמלוג על). מדובר בצעד שנועד להבטיח זכויות במאגר לאחר הלוואה שנלקחה מ-HSBC בהיקף של כחצי מיליארד דולר עבור פיתוח מאגר "תמר", ששועבדה אף היא. שיריון הזכויות יבטיח לבעלי תמלוג העל זכויות בהכנסות, כאשר יהיו.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות