אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לראשונה: הבנק האירופי המרכזי לא שולל פרישה של יוון מגוש היורו צילום: בלומברג

לראשונה: הבנק האירופי המרכזי לא שולל פרישה של יוון מגוש היורו

לוק קונה, נגיד הבנק המרכזי של בלגיה: "אני מאמין שגירושים ידידותיים הם משהו שיהיה אפשרי, אך אני מקווה שלא נגיע לזה"

14.05.2012, 20:59 | סוכנויות הידיעות

בנקאים מהבנק האירופי המרכזי (ECB) דיברו לראשונה באופן פומבי על האפשרות שיוון תצא באופן מסודר מגוש היורו, זאת בשל הקשיים בהקמת הקואליציה לאחר הבחירות ביוון, באופן המסכן את העברת חבילת הצנע והבראתה של המדינה מהמשבר שבו היא שרויה - כך מדווח "פייננשל טיימס".

מרקל: "יוון תמיד תישאר באיחוד האירופי ועדיף לה להישאר בגוש היורו" קנצלרית גרמניה אמרה כי חברותה של יוון באיחוד המטבע המשותף תסתיים אם לא תעמוד בהסכמי החילוץ, אך כי היא אינה צופה שזה יקרה בלומברגלכתבה המלאה

ההתבטאויות, שהושמעו בידי נגידי בנקים בגוש היורו המכהנים במועצת המנהלים של ה־ECB, מסמלות את החרפת הפילוג בגוש היורו, והן הפעם הראשונה שבה חורג הבנק מהיוזמה שבה צידד הבנק מתחילת המשבר. לפי עמדה זו, יציאה של מדינה החברה בגוש היורו אינה אפשרית משום שאין שום סעיף באמנות האיחוד האירופי המסדיר יציאה כזו.

"אני מאמין שגירושים ידידותיים - בהנחה שנצטרך כאלה - הם משהו שיהיה אפשרי, אך אני מקווה שלא נגיע לזה", אמר לוק קונה, נגיד הבנק המרכזי של בלגיה. "יכולים לקרות דברים שלא דמיינו כאפשריים כשניסחנו את האמנות", הוסיף פטריק הונוהאן, נגיד הבנק המרכזי של אירלנד.

בתוך כך "הדיילי טלגרף" דיווח כי משרד האוצר הגרמני הכין תוכנית שתחלק את עלויות יציאתה של יוון מגוש היורו בין המדינות החברות באיחוד האירופי. במסגרת זו, גם בריטניה - שנחשבת מתנגדת מסורתית לגוש היורו, תשתתף בעלויות הוצאתה של יוון מהאיחוד המוניטרי והחזרתה לשימוש במטבע הדרכמה. ההיגיון בשיתוף כל 27 מדינות האיחוד האירופי בתסריט הזה יונק את בסיסו החוקי מכך שיהיה מדובר במצב חירום, וחוקת האיחוד מאפשרת לכל מדינה מהאיחוד - ללא קשר למטבע המונהג בה - לפנות אליו ולבקש סיוע חירום. הדבר מנוגד לעמדתה הרשמית של בריטניה, ולפיה המדינה תיחלץ לעזרתה של אחת ממדינות גוש היורו רק באמצעות מנגנון ההלוואות של קרן המטבע הבינלאומית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות