אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מזרימים פחות, משלמים יותר: חברת החשמל מבקשת להעלות שוב את תעריף החשמל צילום: אלעד גרשגורן

מזרימים פחות, משלמים יותר: חברת החשמל מבקשת להעלות שוב את תעריף החשמל

נובל אנרג'י הודיעה כי היא מפחיתה את הזרמת הגז ממאגר ים תטיס. חברת החשמל ציינה בתגובה כי היא תחויב לרכוש עוד דלקים במחיר יקר ויהיו לכך השלכות תזרימיות. המשמעות: הציבור ייאלץ לספוג עלייה נוספת בתעריף החשמל

15.05.2012, 17:59 | ליאור גוטמן

חברת החשמל מזהירה כי להודעת נובל אנרג'י על הפחתה בהזרמת הגז ממאגר ים תטיס תהיה משמעות תזרימית עליה והיא תחויב ברכישת דלקים חלופיים ויקרים. המשמעות עבור הציבור הרחב תהייה שתעריף החשמל עלול לעלות שוב, זאת בנוסף לעלייה של כ־9% מחודש אפריל וכ־25% מאז אוגוסט 2011.

חברת האנרגיה נובל אנרג'י הודיעה כי הפחיתה את הזרמת הגז מים תטיס לכדי חמישית מהכמות החוזית. מדובר בהפחתה שנייה בתוך כשבוע, כאשר זאת שקדמה לה בוצעה לפני שישה ימים, אז ירד קצב הזרמת הגז מכשליש מהכמות החוזית לכרבע.

כמו כן, נובל אנרג'י הודיעה על תחילת הקידוחים במאגרי הלווין של "ים תטיס" ומאגר "נועה צפון", הממוקמים במרחק של 25 ק"מ מחופי אשדוד. עלות הפיתוח של מאגרי הלווין מסתכמת ב־225 מיליון דולר. חברת האנרגיה וקבוצת דלק, השותפות המחזיקות במאגר ים תטיס ובמאגרי הלווין, מממנות את העבודות שם ביחס לחלקן במאגרים. כך, נובל אנרג'י תממן 47% מהעבודות, וקבוצת דלק תממן 53%. חלקה של דלק ממומן על ידי הלוואה שניתנה לאחרונה לדלק קידוחים, המחזיקה ב־25.5% בשותפות ים תטיס, ולאבנר המחזיק ב־23% בים תטיס בהיקף של 100 מיליון דולר לכל אחת. יתרת ההלוואה עברה לפיתוח מאגר "תמר".

קידוח ים תטיס, צילום: שלום בר טל קידוח ים תטיס | צילום: שלום בר טל קידוח ים תטיס, צילום: שלום בר טל

משרד האנרגיה והמים ובראשו השר עוזי לנדאו הורו לחברות להתחיל בקידוחים בעקבות העדר הגז המצרי, כמו גם הידלדלות "ים תטיס", למרות שמדובר במאגרים שרמת הפקתם אינה משתווה לעלות הכלכלית שלהם. המטרה של משרד האנרגיה היא לצמצם את העלויות הכבדות למשק הישראלי משריפת סולר בתחנות הכוח של חברת החשמל.

לשם המחשה, מדו"ח חברת החשמל לשנת 2011 עולה שייצור קוט"ש (קילוואט שעה) בודד של חשמל באמצעות גז טבעי עולה לחברת החשמל כ־14.6 אגורות, בעוד שייצור אותה כמות חשמל באמצעות סולר עולה לה כ־1.1 שקל. זאת לאחר הנחה של 88% במיסוי על סולר שניתן על ידי משרד האוצר עד סוף 2012. בלי ההנחה המחיר עשוי היה להכפיל עצמו עבור חברת החשמל.

על פי ההערכות, מאגרי הלווין של "ים תטיס" כמו גם פיתוח "נועה צפון" יזרימו למשק הישראלי כ־2.3 מיליארד מ"ק גז טבעי (כמחצית מצריכת המשק ב2011), מתוכם כמיליארד מ"ק כבר עד סוף 2012. התועלת הכלכלית למשק משימוש בגז טבעי לעומת סולר נאמדת ב־3 מיליארד שקל.

מדלק קידוחים ואבנר חיפושי נפט ציינו שהפיתוח נעשה על רקע ההבנה שלולא מקורות גז טבעי, עלולה להתפתח בעיה חמורה באספקת החשמל בקיץ.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות