אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האוצר: מחירי הדירות החדשות ירדו ב-3% ברבעון הראשון של 2012 צילום: אלכס קולומויסקי

האוצר: מחירי הדירות החדשות ירדו ב-3% ברבעון הראשון של 2012

לפי דו"ח של מינהל הכנסות המדינה, 22.2 אלף דירות חדשות נמכרו ברבעון הראשון - ירידה של 15% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. ב-12 החודשים האחרונים ירדו המחירים ב-12.9%

16.05.2012, 12:06 | שירלי ששון-עזר

מחירי הדירות החדשות ירדו ב-3% ברבעון הראשון של 2012 בהשוואה לרבעון הקודם, כך עולה מדו"ח של מינהל הכנסות המדינה במשרד האוצר שפורסם היום (ד'). בכך השלימו מחירי הדירות ירידה של 12.9% ב-12 החודשים האחרונים.

רמת המכירות בשוק הדירות החדשות רשמה התאוששות קלה, אך זו עדיין נמוכה ב-26% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. ברבעון הראשון של 2012 נרכשו 22.2 אלף דירות. בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד מדובר בירידה בשיעור של כ-15%.

פרויקט בנייה בנתניה, צילום: צביקה טישלר פרויקט בנייה בנתניה | צילום: צביקה טישלר פרויקט בנייה בנתניה, צילום: צביקה טישלר

גם בשוק הדירות מיד שנייה נרשמה התייצבות במספר העסקאות לאחר ארבעה רבעונים רצופים של ירידות. האזור היחידי שבו נמשכת ההרעה בפלח השוק של דירות יד שנייה הוא אזור השרון, שבו הוכפל שיעור הדירות "בהמתנה" (דירות שעומדות למכירה בזמן שבעליהן כבר רכשו דירה חדשה).

המשקיעים מממשים רווחים

מהדו"ח עולה עוד, כי מספר הדירות שמכרו משקיעים ברבעון הראשון של השנה היה גבוה ב-12% בהשוואה לרבעון הקודם. סך העסקאות שבוצעו ברבעון הראשון של 2012 עמד על 23.5%, השיעור הנמוך ביותר מאז שנת 2003. על פי האוצר, מדובר בתוצאה של הכבדת המיסוי על המשקיעים שבאה לידי ביטוי במכירת הדירות. עוד נמסר, כי קרוב ל-40% מהדירות שמכרו המשקיעים נרכשו ע"י זוגות צעירים. באזור המרכז הגיע שיעור זה ל-47%.

לאומי: "פוחתים הלחצים לגידול נוסף בביקוש לדירות חדשות" כך לפי הסקירה החודשית של כלכלני הבנק שהוסיפו כי במידה ויימשכו התחלות הבנייה בהיקף ההולם את הגידול במספר משקי הבית בישראל, עשויה להימשך התמתנות הלחצים לעליית מחירי הדיור שי סלינס, 9 תגובותלכתבה המלאה
תל אביב: עלייה חדה במכירות

אם בוחנים את כל העסקאות בשוק הדירות החדשות באזור ת"א ניתן לראות כי ברבעון הראשון של 2012 נרשמה עלייה חדה, בשיעור של 111% בהשוואה לרבעון הקודם. רמת המכירות עדיין לא מגיעה לרמות שנרשמו בשנה שעברה והיא נמוכה בכ-33% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד.

הגידול החד במכירות ברבעון הראשון (בהשוואה לקודם) נובע בין היתר מעלייה חדה ברכישת דירות ע"י תושבי חוץ באזור זה, שהיוו כ-24% ממכירות הקבלנים באזור ברבעון הראשון, גבוה פי 4 ממשקלם של תושבי החוץ במכירות הקבלנים ברמה הארצית.

באוצר מציינים כי מוקדם מידי לקבוע כי תושבי החוץ חוזרים לרמת פעילות גבוהה באזור זה, שכן הגידול התרכז רובו ככולו בפרויקט בודד, בו למעלה מ-90% מהרוכשים היו תושבי חוץ. יש לציין כי התלות של הקבלנים באזור ת"א ברמת הפעילות של תושבי החוץ הינה הגבוהה ביותר בהשוואה ארצית, כאשר רק ירושלים מציגה שיעורים קרובים אליה. אלא שבשונה מירושלים, בה פעילות תושבי החוץ מורגשת גם בפלח השוק של דירות יד שנייה, באזור ת"א פעילות תושבי החוץ מתרכזת רובה ככולה בפלח השוק של הדירות החדשות. עובדה זו מרמזת, על פי האוצר, על רמות המחירים הגבוהות של הדירות החדשות בת"א, הן בהשוואה למחירי דירות חדשות ביתר האזורים והן בהשוואה למחירי דירות יד שנייה בעיר זו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

16 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה