אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החלה המלחמה על תקרת החוב בארה"ב

החלה המלחמה על תקרת החוב בארה"ב

אובמה מבחינתו נמצא בין הפטיש והסדן

18.05.2012, 08:08 | אמיר ארגמן

מנהיג הרפובליקאים בקונגרס פתח אתמול את המערכה הבאה במלחמה על תקרת החוב בין הרפובליקאים והדמוקרטים. בנאום שנשא אתמול הזהיר John Boehner את הדמוקרטים והבית הלבן שהם מתכוונים לאשר את העלאת תקרת החוב רק אם יוצגו במקביל קיצוצי הוצאות בהיקף דומה.

הוא ציין כי זוהי הדרך היחידה שהוא רואה כעת לאלץ את הממשל להתחיל ולטפל בבעיות המבניות של ארה"ב. לא נעים לומר אבל הוא כנראה צודק, אם כי אני משער שאינטרסים חשובים וצרים יותר מנחים את ההתנהגות של הרפובליקאים.

נזכיר כי בפרק הקודם של פיאסקו תקרת החוב הגיעו הצדדים להסכמה להעלות את תקרת החוב ל-16.4 טריליון דולר כמה שעות לפני שארה"ב הוגדרה כחדלת פירעון. מהלך שאליו נלוותה הורדת דירוג של ארה"ב על ידי S&P מה- AAA המפורסם.

האמת היא שצפויה מלחמה גדולה אחרי הבחירות בין הדמוקרטים לרפובליקאים על דמותה של ארה"ב והאופן בו היא תבחר להתמודד עם משבר החוב הקשה שלה.

אני אמצא מקום להרחיב לגבי נושא ה-Fiscal Cliff שעמו צפויה להתמודד ארה"ב בעתיד הקרוב, אך בינתיים שזפו עיניכם בגרף הבא - הוא מציג בקו כחול את תקרת החוב של ארה"ב ובאדום את החוב של ארה"ב. מה שמעניין לראות הוא שאם ארה"ב תמשיך להגדיל את חובה באותו קצב שהגדילה מאז המשבר האחרון (אוגוסט 2011), הרי שסוגיית תקרת החוב תידפק על דלתו של הנשיא באוקטובר 2012. עיתוי בהחלט לא נוח מבחינתו, וככל הנראה אנו נראה הרבה ניצוצות על רקע זה.

אובמה מבחינתו נמצא בין הפטיש והסדן. מצד אחד הוא צריך המשך מדיניות גרעונית על מנת להביא את ארה"ב כשהיא על הרגליים ובמצב כלכלי שנראה סביר על מנת להיבחר, אך מימון של מהלך כזה יביא אותו למשבר ממש ערב הבחירות.

מאוד עדין.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות