אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היום: אובמה והולנד ייפגשו לראשונה צילום: בלומברג

היום: אובמה והולנד ייפגשו לראשונה

על סדר היום: משבר החובות היווני ואבטחת מזון בעולם. נשיא ארה"ב יארח בסופ"ש את מנהיגי ה-G8 בנסיון למצוא פיתרון למשבר באירופה

18.05.2012, 13:45 | סוכנויות הידיעות

נשיא ארצות הברית ברק אובמה ייפגש בהמשך היום (ו') עם נשיאה הנכנס של צרפת פרנסואה הולנד, בפגישה שתהווה מבחן ליחסים האמריקאיים-צרפתיים, בעוד אובמה מנסה לעצב את ההתחייבויות הכלכליות והצבאיות של אירופה.

הפגישה שתתקיים בשעות הבוקר המאוחרות שעון וושינגטון בבית הלבן, היא הראשונה בין השניים ומקדימה את כינוס מנהיגי מדינות ה-G8 שייערך בהמשך היום בקמפ דיוויד. על סדר היום של המנהיגים משבר החובות היווני, אבטחת מזון בעולם והתפקיד של עתודות הנפט בריכוך הזעזועים הכלכליים בעקבות החרם האירופי של הייבוא האיראני שנכנס לתוקפו באחד ביולי.

הולנד, שנבחר לנשיא הסוציאליסטי הראשון בצרפת מזה 17 שנה, במקומו של ניקלוא סרקוזי שהצליח לפתח מערכת עבודה קרובה עם אובמה בשלל נושאים מהיחס ללוב ואיראן ועד לפתרון למשבר החובות האירופי.

על פי מקורב לנשיא הצרפתי, מטרתו של הולנד בפגישתו הראשונה עם אובמה תהיה לאשש את הקשרים החזקים בין המדינות. בעוד שהשניים ככל הנראה חלוקים בדעותיהם בנוגע להמשך המעורבות הצבאית באפגניסטן, שניהם תומכים במדיניות כלכלית התומכת בצמיחה, זאת בניגוד לדעתה של קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל המקדמת משמעת פיסקאלית באירופה.

בסלון של אובמה

בתוך כך, המנהיגים של הכלכלות המתועשות הגדולות צפויים להיפגש בסוף השבוע בניסיון לבלום משבר כולל באירופה, לנוכח החשש ההולך וגובר שיוון תעזוב את גוש היורו, ובכך תאיים על העתיד של המטבע המשותף.

נשיא ארצות הברית ברק אובמה, שיארח את מנהיגי מדינות ה-G8, קרא שוב ושוב למנהיגי אירופה לפעול יותר כדי לתמרץ צמיחה, בשל החשש שזליגת המשבר מגוש היורו עשויה לפגוע בכלכלה האמריקאית ובסיכוייו להיבחר לכהונה שנייה בנובמבר.

ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון, שהביע מספר פעמים את דעתו כי האירופים חייבים לעשות יותר כדי לפתור את משבר החובות, יאמר למנהיגים שעליהם לעבוד ביחד כדי לבלום את המשבר הכלכלי ולמנוע ממנו להתפשט לרחבי העולם.

פרנסואה הולנד ואנגלה מרקל. יהיו אורחיו של הנשיא אובמה, צילום: בלומברג פרנסואה הולנד ואנגלה מרקל. יהיו אורחיו של הנשיא אובמה | צילום: בלומברג פרנסואה הולנד ואנגלה מרקל. יהיו אורחיו של הנשיא אובמה, צילום: בלומברג

עם זאת, לא צפויות להתקבל בכינוס החלטות בנוגע למדיניות הכלכלית, אך על פי מקורבים אובמה מקווה לקדם דיון בנוגע לגישה כוללת לפתירת המשבר. לפני תחילת השיחות בקמפ דיוויד, אובמה מתוכנן להיפגש עם נשיאה החדש של צרפת בבית הלבן. פרסואה הולנד, שהושבע לתפקיד השבוע כבר עורר מהומה קטנה לאחר שהביע התנגדות להתמקדות האירופית בצנע, כמו כן התחייב להוציא את החיילים הצרפתיים מאפגניסטן עד סוף השנה.

אובמה עשוי לנצל את הפגישה המשותפת על מנת לנסות ולשנות את דעתו של הולנד בנוגע לאפגניסטן, אך מנגד השניים תומכים במדיניות פרו צמיחה, וצפויים להציג חזית מאוחדת בכל הקשור למשבר גוש היורו, שככל הנראה יהיה הנושא העיקרי בשיחות בסוף השבוע. "הולנד ואובמה מסכימים על הצורך באיזון טוב יותר בין איחוד פיסקאלי, צנע וצמיחה כלכלית", אומרת הת'ר קונלי מהמרכז לחקר אסטרטגיה ולימודים בינלאומיים.

אולם החזית המאוחדת הזו עשויה להפעיל לחץ על קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, שטוענת שיש צורך במשמעת פיסקאלית על מנת להשיב את גוש היורו למסלול, זאת על אף שממשלות רבות קרסו לאחרונה בשל מדיניות הצנע.

עוד ישתתפו בכינוס, מלבד אובמה, הולנד, מרקל וקמרון, ראש ממשלת רוסיה דמיטרי מדבדב, שימלא את מקומו של הנשיא פוטין, מריו מונטי מאיטליה, יושיהיקו נודה היפני וראש ממשלת קנדה סטיבן הרפר, וכן נשיא הנציבות האירופית חוזה מנואל בארוסו ונשיא המועצה האירופית הרמן ון רומפי. זה צפוי להיות הכנס הבינלאומי הגדול ביותר שייערך בקמפ דיוויד, מאז הקמתו בשנות ה-30. האתר מוכר יותר כמקום שאירח את שיחות השלום במזרח התיכון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות