אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מקלקלים את החגיגה: גולשים תובעים את פייסבוק ב-15 מיליארד דולר צילום: בלומברג

מקלקלים את החגיגה: גולשים תובעים את פייסבוק ב-15 מיליארד דולר

על רקע הנפקת הרשת החברתית, תביעת ענק שהוגשה נגדה בקליפורניה טוענת שהיא עוקבת אחרי משתמשיה גם כאשר הם מתנתקים ממנה; התובעים: "תיק פורץ דרך בתחום הפרטיות ברשת"; פייסבוק: "תביעה חסרת ערך, ניאבק בנחישות"

18.05.2012, 19:58 | דור צח

פייסבוק, שיצאה להנפקת ענק והחלה להיסחר היום (ו') בנאסד"ק, נקלעת לצרות חדשות מהכיוון המשפטי. משתמשים הטוענים שהרשת החברתית פגעה בפרטיותם הגישו נגדה תביעה ייצוגית בסן חוזה, קליפורניה, ודורשים סכום עתק של 15 מיליארד דולר.

לפי הודעת Stewarts Law, אחד ממשרדי עורכי הדין שמייצגים את המשתמשים, מדובר בריכוז של 21 תביעות שונות שהוגשו ברחבי ארצות הברית. היא מתבססת על דיווחים מפברואר האחרון, ולפיהם הרשת החברתית עוקבת אחר תנועות הגולשים ברשת, גם כאשר אלה מתנתקים ממנה באמצעות ביצוע Logout.

"זוהי לא רק תביעת נזיקין, אלא תיק פורץ דרך בתחום הפרטיות ברשת, שיכול להיות בעל השלכות משמעותיות בתחום החוקי והעסקי", כתב דיוויד סטרייט, אחד השותפים ב-Stewars Law, באימייל שפרסמה חברת עורכי הדין.

לדברי סטרייט, נבחנת כעת גם אפשרות לצרף כתובעים גם תושבים שאינם מתגוררים בארצות הברית, והסכום הנדרש מייצג את הפגיעה בציבור המשתמשים העולמי - המונה כיום כ-900 מיליון איש. דובר מטעם פייסבוק, אנדרו נוייס, אמר מנגד שהתביעה היא "חסרת ערך, וניאבק בה בנחישות".

פייסבוק הסתבכה במספר שערוריות פרטיות בשנים האחרונות: בסוף השנה שעברה היא הגיעה להסדר עם רשות הסחר הפדרלית (FTC), ולפיו תקפיד על נהלי פרטיות מחמירים יותר ותהיה נתונה לבדיקות בנושא ב-20 השנים הבאות. מדינת שלזוויג-הולשטיין שבגרמניה אף אסרה בתחילת השנה על שימוש בכפתור הלייק הפופולרי של פייסבוק, הקיים באתרים רבים, משום שהוא מאפשר לעקוב אחר הרגלי הגלישה של המשתמש.

זוהי אינה תביעת הענק היחידה שמוגשת נגד פייסבוק על רקע ההנפקה, שאליה יצאה לפי שווי של 104 מיליארד דולר - חסר תקדים מבחינת חברת אינטרנט. חברת יאהו תבעה במרץ את הרשת החברתית, והאשימה אותה בהפרת עשרה פטנטים שונים, ובראשם פטנטים בתחום הפרסום ברשת - מקור ההכנסות העיקרי של שתי החברות. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות