אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ההתמחות היא שער לעולם האמיתי

ההתמחות היא שער לעולם האמיתי

הלימוד בפקולטה אינו מקנה את הכלים לטפל ב"מקרה אמיתי". השקעה רבה יותר במתמחים והתמדה בלימוד יסודותיו המעשיים של המקצוע, תאפשר את העלאת הרמה של הנכנסים בשערי המקצוע

21.05.2012, 15:49 | רענן בר-און וורד כהן

השיעור הראשון לו זוכה סטודנט המסיים (לעיתים בהצטיינות) את לימודי הפקולטה ומתחיל את תקופת ההתמחות הינו הפער העצום בין הידע המשפטי שנצבר בשנות הלימודים לבין העולם האמיתי. כך, גם משפטן השולט ברזי הדין הישראלי לא יוכל לייצג כראוי בעלי דין הלכה למעשה ללא תקופת התמחות.

הלימוד בפקולטה אינו מקנה את הכלים לטפל ב"מקרה אמיתי". סטודנט, מוכשר ככל שיהא, אינו יודע לנהל תיק, אינו יודע לתפור ולבצע עיסקה מסובכת, אינו יודע איך מתדיינים בפני שופט, אינו יודע איך מנהלים תיקים מורכבים ואינו יודע לנהל משא ומתן.

כך, לכל יום בו ילמד מתמחה ממאמנו, יתלווה אליו להופעות בבתי משפט, ינסח בפיקוחו כתבי טענות, יכין בהנחייתו תיקים וכתבי דין – יש חשיבות עצומה.

בנוסף, במקרים רבים חפצים המתמחים לטעום ממספר תחומי משפט ולרכוש בהם מיומנויות יסוד בסיסיות, על מנת שיהא בידם לבחור, בחירה מושכלת, את התחום בו יחפצו לעסוק בעתיד.

עם תום תקופת ההתמחות – נחתך חבל הטבור, הסטודנט מקבל את גלימתו והופך לעורך דין ברשות עצמו. המטען אותו יעלה בידי המתמחה לצבור בתקופת ההתמחות – הוא זה שיעמוד לרשותו של עורך הדין הצעיר. כך, לכל יום שינוצל ללימוד יעיל, בתקופת ההתמחות – יש חשיבות מכרעת לתפקודו העתידי של עורך הדין העצמאי.

מתמחה לא יכול לקבל לידיו ניסוח מסמכים בכתב, עד שישתפשף בעבודה במשרד עורכי הדין. הבעיה היא, שעד שהוא מגיע לרמה בה ניתן לקצור את פירות ההשקעה – מסתיימת תקופת ההתמחות.

מנגד, הארכת התקופה תשרת אף את טובתם של עורכי הדין המאמנים. לעיתים קרובות, מסרבים עורכי דין לקבל מתמחים תחת חסותם, בשל כך שכאשר יגיע המתמחה לרמה הנדרשת שתאפשר למאמן לקצור את פירות השקעתו בו – תסתיים תקופת ההתמחות.

משרדים שעד כה סירבו להעסיק מתמחים – עשויים לשקול בשנית את עמדתם, לאור הארכת תקופת ההתמחות והאפשרות להפיק פירות מההשקעה במתמחים. ממילא ישפיע הדבר על הגדלת היצע המשרדים הפותחים שעריהם בפני מתמחים, וייצאו כולם נשכרים.

להארכת תקופת ההתמחות יש השלכה ישירה לא רק על טובת המתמחה הפרטי, אלא גם על טובת המקצוע. השקעה רבה יותר במתמחים, והתמדה בלימוד יסודותיו המעשיים של המקצוע, תאפשר את העלאת הרמה המקצועית של הנכנסים בשערי המקצוע. השקעה רבה יותר במתמחים תיצור עורכי דין מנוסים יותר, אשר יעניקו שירות טוב יותר וטיפול מקצועי משובח יותר לקהל הרחב.

בכל הכבוד, הנימוק בו עושים שימוש המתנגדים להארכה – אינו יכול לעמוד. הטענה הנשמעת הינה, כי הארכת התקופה תפגע במתמחים כלכלית, הואיל והללו ינוצלו במשך שנתיים ללא פיקוח ואכיפה. הטענה היא, כי מתמחים עושים שליחויות ועבודות משרדיות, ככוח עבודה זול, ולא עבודות משפטיות. זוהי טענה כבדת משקל, המחייבת בדיקה וטיפול מעמיקים, אשר סנקציות בצידם, כלפי מי שיימצא מנצל מתמחה. לא יכולה להיות מחלוקת, כי תקופת ההתמחות צריכה להיות מנוצלת אך ורק לצורך לימוד מעשי של המקצוע, ובוודאי שמתמחה אינו תחליף לפקיד או לשליח.

טיפול בבעיית הניצול, ככל שקיימת, יגרום לכך, שתקופת ההתמחות תושקע למטרה הנשגבת לשמה נוצרה, ותעלים את הנימוק המרכזי להתנגדות להארכתה.

דווקא הארכת התקופה לשנתיים תסייע בהקטנת ניצול לרעה של המתמחים, ותתרום לרצון להשקיע בו, תוך ייעודו לביצוע עבודות משפטיות, לטובת שני הצדדים להתקשרות זו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות11 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

11.
כשאני אני רואה את פרצופכם מדושן העונג אני
נזכר במאמן היקר שלי. טלו קורה מבין עיניכם, מתמחים הם לא יותר מפונקציה במכונת כסף קרה. עורך דין צעיר לפחות מקבל את התחושה שהוא לא מטרד מציק על כתפי הפירמה, אבל אני כמתמחה צריך להודות לאלוהי המשרד על שקיבלו אותי להתמחות בחצרם. כולם שוכחים שבמשרדים הגדולים נוהגים לגבות על שעת מתמחה 400 ש"ח. כולם גם שוכחים שמתמחה במשרד גדול מרוויח 28 ש"ח (אני לא רוצה לכתוב כמה מרוויח מתמחה במשרד קטן...). את החישוב אשאיר בידי הקורא.
מאור , משרד גדול בעיר שרוטה  |  22.05.12
10.
הארכת היתמחות
מהכתבה אני מסיק שעדיף התמחות של 4 שנים,מדוע קבעו המכובדים שנתיים בלבד?!בכל תחומי החיים בין לימודי התואר לבין המציאות הפער עצום !!עורכי הדין אינם יוצאים מהכלל!!! לנושא ניצול המתמחים-ההתממות של כותבי הכתבה לניצול המחפיר מצביעה על שנים וניסיון שהם במקצוע ,הידע להציג את הבעיה המרכזית כבעיה שולית לפיתרון. יתרה מכך לא הוזכר שעות העבודה של אותם מתמחים ,למול השכר המביש!!!! כל משרד שמח להחזיק כוח עבודה ברמה כה גבוהה בשכר כה נמוך 12 שעות ביום. קביעתו של השר נאמן יותר מנכונה (אם הדבר היה תלוי בי,הייתי מקצר לחצי שנה ההתמחות)אזרח שאין לא שום קשר למקצוע-גו'ני ורד
ורד גו'ני , מודיעין  |  21.05.12
לכל התגובות