אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נערכים להסלמה: גם איראן מכינה אופציה "עוקפת מיצרי הורמוז" צילום: אי פי אי

נערכים להסלמה: גם איראן מכינה אופציה "עוקפת מיצרי הורמוז"

האיראנים מתכננים להקים מסוף במפרץ עומאן, שיחובר לצינור נפט מהים הכספי; זאת בשל צורך "להתמודד עם בעיה אפשרית עתידית במפרץ"

22.05.2012, 21:01 | דורון פסקין
איראן מתכננת הקמת טרמינל לייצוא נפט כדי להפחית את תלותה בהעברת נפט דרך מיצרי הורמוז. אתר האינטרנט של משרד הנפט האיראני דיווח אמש (ב') כי הטרמינל החדש יוקם "כדי להתמודד עם בעיה אפשרית עתידית במפרץ". בעבר איימה איראן לחסום את תנועת השיט במצרי הורמוז במקרה של הסלמה עם המערב בעקבות עימות סבב תוכנית הגרעין שלה והסנקציות שהוטלו עלה.

פירוז מוסאווי, העומד בראש החברה האיראנית למסופי נפט, הצהיר כי הפרויקט החדש יוכל להתמודד גם עם העלייה הצפויה בתפוקת הנפט מהים הכספי.

המסוף החדש יוקם בבנדר ג'סק במפרץ עומאן. לפי התכנון, למסוף החדש יחובר צינור להובלת מיליון חביות נפט ביום מהים הכספי. כיום, הנפט האיראני מיוצא דרך טרמינל באי חארג'. "בכל מקרה של בעיה לייצא דרך טרמינל חארג', הטרמינל החדש יוכל להוות גיבוי לייצוא הנפט", צוטט מוסאווי.

עלות הקמת הטרמינל החדש מוערכת בכ-2.2 מיליארד דולר ויהיה ניתן לאחסן בו כ-20 מיליון חביות נפט בעוד הטרמינל הנוכחי הוא בעל יכולת של 22 מיליון חביות.

נוכח המתיחות הגואה באזור החלו מספר מדינות לחפש אלטרנטיבות לייצוא הנפט מעבר למצרי הורמוז. בסוף השנה הנוכחית צפויה מדינת איחוד האמירויות לחנוך קו צינורות חדש "עוקף הורמוז". מדינות אחרות החלו להגביר מאמצים להגדלת המלאים מחוץ לאזור המצרים.

דורון פסקין הוא מנהל אגף המחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים (המזה"ת) www.infoprod.co.il
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות