אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"צוקרברג פספס הזדמנות ליצירת יחסי גומלין עם המשתמשים בהנפקת פייסבוק" צילום מסך: Facebook

"צוקרברג פספס הזדמנות ליצירת יחסי גומלין עם המשתמשים בהנפקת פייסבוק"

וויליאם האמברכט, שהיה שותף לפיתוח אסטרטגיית ההנפקה של גוגל ב-2004, ושהוציא אל הפועל את ההנפקות של אינטל ואפל טוען בראיון ל"מרקט וואטץ'" שהנפקת פייסבוק בשיטת המכרז הביאה ללא מעט פספוסים ובעיות למניה

26.05.2012, 10:47 | סוכנויות הידיעות

הנפקת פייסבוק בשיטת המכרז הביאה ללא מעט פספוסים ובעיות למניה, כך סבורים אנליסטים. וויליאם האמברכט, שהיה שותף לפיתוח אסטרטגיית ההנפקה של גוגל בשנת 2004 מסביר בראיון ל"מרקט וואטץ'" שקיימים כוחות שוק מנוגדים הפועלים על מניות. בעוד שפייסבוק רוצה לראות את המניה שלה עולה, ישנם משקיעים ובהם גם בכירי פייסבוק עצמה שנכנסו למכירות בחסר ולכן מעוניינים כי שווי המניה יירד.

האמברכט, שהקים בשנת 1968 חברת ייעוץ המתמחה באסטרטגיות הנפקה לחברות טכנולוגיות הוציא אל הפועל הנפקות לענקיות כמו אינטל, אפל, אדובי סיסטמס ואחרות. לדבריו, בפייסבוק חשבו במשך תקופה ארוכה על הדרך שבה יונפקו ולכן ההחלטה לא הייתה פזיזה.

פייסבוק נסחרת בנאסד"ק, צילום: איי אף פי פייסבוק נסחרת בנאסד"ק | צילום: איי אף פי פייסבוק נסחרת בנאסד"ק, צילום: איי אף פי

יחד עם זאת הוא סבור שמנכ"ל פייסבוק מארק צוקרברג פספס הזדמנות ליצירת יחסי גומלין עם 900 מיליון משתמשי הרשת החברתית שלו. "אתם צריכים לזכור שמדובר בעסק שדומה לקואופרטיב", אומר האמברכט תוך שהוא מתכוון לכך שפייסבוק מוכרת פרסום באתר ולמשתמשים צריך להיות עניין ישיר בעלייה ברווחים. וההנפקה לא ייצרה את המנגנון הרצוי.

פייסבוק גייסה 16 מיליארד דולר, סכום ששיקף לה שווי שוק של מעל 100 מיליארד דולר. אך מייד עם תחילת המסחר שווי המניה החל לרדת - מה שעורר את זעמם של משקיעים שטענו כי מחיר ההנפקה היה מופקע.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
מגיב 3, ישר כוח
תראה, זו פשוט תגובה של היעלבות מסויימת. (מה שרואים בחדשות הכלכלה בימים האחרונים) שוב פעם המציאות סטרה לכולם בפנים ועכשיו מנסים ככה לעשות שכאילו משהו פה היה מסריח ושטויות. הדבר המסריח היחיד בכל הפרשה הוא החמדנות של המשקיעים שכמעט תמיד לא יודעת שובע. בייחוד הקטנים שהולכים אחרי העדר (ובגלל זה הם נשארים קטנים). באשר אלי - לי פשוט היתה תחושת בטן של לא לקנות את זה למרות העליות הצפויות (באותם ימים שלפני ההנפקה). אבל ממבט ימינה ושמאלה היה ברור שיש תחושה מסויימת של טירוף באויר. ככה זה כשכולם חושבים שהם הולכים להרוויח - ככה נוצרות בועות.
כלכלן אוסטרי  |  27.05.12
4.
אולי מישהו יכול להסביר לי מה קורה כאן?
לא מבין דבר פשוט. לא מכיר שום חוק, צו נשיאותי או רגולציה שמכריחים מישהו לקנות מניות בהנפקה. אז למה אחרי שכולם מתנהגים שוב כמו עדר מטומטם ורבים על ה'זכות' לקנות מניות של פייסבוק, יום אחרי זה הם מאשימים את כל העולם ועושים כזה בלגן. אולי זה רק בגלל שהפעם כולנו ראינו את הטימטום ובעליו לא מסוגלים להתמודד עם זה? מעריץ את פייסבוק על הניצול הציני של הטימטום.לפחות הפעם זה לא רק אחד אלא כמה מאות אנשים התעשרו מזה. מכיר אישית תפרן אחד שנכנס לעבוד שם שבוע לפני התאריך הקובע לחלוקת מניות. הוא מיליונר היום.
g  |  27.05.12