אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי ל"כלכליסט" - התמ"ת: "נשלש הקנסות למפרי חוקי העבודה" צילום: סיוון פרג'

בלעדי ל"כלכליסט" - התמ"ת: "נשלש הקנסות למפרי חוקי העבודה"

במשרד מעריכים כי כניסתו לתוקף בחודש הבא של חוק שיגביר את היכולת לאכוף חוקי עבודה, תכפיל את הגבייה פי שלושה ל־20 מיליון שקל בשנה

29.05.2012, 06:59 | מיקי פלד

משרד התמ"ת מתכוון להכפיל בשנה הבאה פי שלושה את היקף הקנסות והדו"חות למעסיקים בגין הפרת חוקי עבודה, כך נודע ל"כלכליסט". זאת, בשל כניסתו לתוקף ב־20 ביוני של החוק להגברת האכיפה של דיני העבודה והכפלת מספר הפקחים לאכיפת זכויות העובדים.

יפה סולימני, ראש מינהל האכיפה וההסדרה של חוקי העבודה בתמ"ת, מעריכה שהמשרד יטיל כ־2,000 קנסות על מעסיקים שיעברו על חוקי העבודה ביותר מ־20 מיליון שקל, ויגיש יותר מ־700 כתבי אישום בבתי הדין לעבודה מדי שנה. לשם השוואה, על פי נתוני התמ"ת ב־2011 הוטלו 614 קנסות, בהיקף 7.1 מיליון שקל, והוגשו 283 כתבי אישום.

הפגנת עובדים (ארכיון), צילום: נועם מושקוביץ הפגנת עובדים (ארכיון) | צילום: נועם מושקוביץ הפגנת עובדים (ארכיון), צילום: נועם מושקוביץ

בחוק החדש ישנם שני שינויים עיקריים לעומת המצב כיום. השינוי הראשון הוא האפשרות שניתנת לתמ"ת להטיל קנסות מינהליים במקרה של הפרת חוקי עבודה. כך, המשרד לא יוגבל להליכים פליליים, שגוזלים זמן רב ודורשים הוכחות כבדות יותר מאשר בהליך משפטי מינהלי.

במקביל, מספר הפקחים, עורכי הדין והצוות המינהלי האחראי על האכיפה יגדל ב־120 תקנים, בהתאם לסיכום בין ההסתדרות לאוצר מפברואר האחרון, כחלק מהסכם עובדי הקבלן. כיום אחראים על האכיפה 102 עובדים במשרה מלאה ו־107 סטודנטים. 60 עובדים יצטרפו עד סוף השנה ועוד 60 יצטרפו ב־2013.

החוק גם מאפשר לפקחי התמ"ת לאכוף את הסכם הפנסיה חובה מ־2007, שעד כה לא היתה על הפרתו סנקציה משפטית, באמצעות קנסות מינהליים.

השינוי השני הוא הטלת אחריות על נושאי המשרה והדירקטורים של מזמין שירות הקבלן, לשמור על זכויות העובדים. עובדי הקבלן שעליהם יחול סעיף זה הם רק בענפי האבטחה, הניקיון וההסעדה.

בחודש הקרוב ייצאו בתמ"ת במסע הסברה מתוקשר שיפנה למעסיקים, כמו גם לעובדים שרוצים להתלונן. במקביל ייפתח מוקד תלונות טלפוני. לדברי יפה סולימני, "קיבלנו את כל התקנים והתקציבים שאנחנו צריכים. פישוט הליכי הקנסות והדו"חות והכפלת מספר הפקחים יגדילו את האכיפה משמעותית".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות