אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
העזיבה של גוארדיולה מעצימה את הייאוש מהכלכלה בקטאלוניה צילום: אי פי אי

העזיבה של גוארדיולה מעצימה את הייאוש מהכלכלה בקטאלוניה

קטאלוניה, כמו ספרד כולה, שקועה עמוק במשבר כלכלי. העזיבה של פפ גווארדיולה מסמלת את "אובדן התקווה"

29.05.2012, 20:43 | רונן וודלינגר

חבל קטאלוניה שבצפון-מזרח ספרד היה ועודנו האזור המצליח והמשגשג ביותר במדינה – מבחינה כלכלית, תרבותית וגם ספורטיבית. העובדה שיחד עם חבל הבאסקים, קטאלוניה מאכלסת את אזורי התעשייה החשובים בספרד עודדה תמיד את הנטיות הבדלניות של אנשי החבל, נטיות שהיו ונשארו חזקות ממילא. "למה ההצלחה שלנו צריכה לממן את תושבי אנדלוסיה או אקסטרמדורה, שלא לדבר על תושבי מדריד", היא אמירה רווחת ברחובות ברצלונה וג'ירונה.

אלא שבשנים האחרונות, יחד עם ספרד כולה, גם קטאלוניה שקועה עמוק במשבר כלכלי. 7.5 מיליון תושבי החבל מייצרים אמנם כחמישית מכלל התל"ג הספרדי והתיירות באזור ממשיכה אמנם לפרוח, אבל ההאטה הכלכלית והפיטורים הכו גם בה. ממשלת קטלוניה נמצאת בחובות וכלכלת החבל סובלת מדירוג אשראי נמוך עד שאנשיה נאלצו לאחרונה לפנות לממשל המרכזי בבקשת סיוע.

בתוך כל זה, ארבע שנות הקסם של מועדון הכדורגל שלהם, בהנהגתו של פפ גוארדיולה, נתנו לקטאלונים מפלט מצרות היומיום. העובדה שהקבוצה שלהם הפכה לטובה בעולם ובה בעת גם לאטרקטיבית ולאחת הרווחיות מכולן, סייעה לשמור על המוראל הקטאלוני. "כשהמצב הכלכלי בכי רע, המפלט שנותן לנו הכדורגל הוא עולם ומלואו בשבילנו", צוטט באתר ה-ביביסי אלווינו, אוהד מקומי. "תמיד היינו מועדון שידע סבל," הוסיף, "אבל גוארדיולה העניק לנו תקווה, נתן לנו לחלום והביא הרבה שמחה לחברי המועדון".

פפ עצמו אישר בסוף השבוע את התחושה: "אני קטאלוני וגדלתי כאוהד ברצלונה", אמר המאמן הפורש. "מבחינתי, העובדה שאנחנו נותנים לאנשים הנאה וגם יוצרים תדמית טובה למועדון היא הדבר הטוב ביותר בעולם".

אלא שכמו כל דבר טוב, גם לבארסה של פפ יש סוף, וביום שישי הגיע תקופה זו לקיצה עם תואר מספר 14 – זכייה בגביע המלך לאחר ניצחון משכנע 0-3 על אתלטיק בילבאו הבאסקית. כעת, כשפפ מצטרף למיליוני הספרדים שהם מחוסרי עבודה (רק שלו יש מיליונים בבנק ואינספור הצעות עבודה), דומה כי גם הנחמה הספורטיבית נעלמה. "ייקח זמן רב עד שיימצאו מישהו שכל-כך מתאים למועדון," אמר ריצ'רד פיצפטריק, שכתב ספר על היריבות עם ריאל מדריד, ל-BBC.

החל מהשבוע החל בברצלונה עידן טיטו וילאנובה, עוזרו של פפ, שנכנס עכשיו לנעליים העצומות, ורבים בספרד סקפטיים לגבי יכולתו לשחזר את ההישגים הנדירים של קודמו בתפקיד. "עזיבתו של פפ מציינת סוף עידן", מצהיר אלחנדרו שאוהד את ריאל מדריד, "הלחץ יגמור את טיטו וילנובה".

הקטאלונים מצידם מנסים להאמין שתקופת הזהב לא הסתיימה, ושהצלחה של וילאנובה תעניק לתושבי ברצלונה והאזור כוח לעבור את המשבר. "זה אף פעם לא דבר טוב כשמאמן אייקוני כמו גוארדיולה עוזב", אומר פיצפטריק, "ובלי ספק יש אי-ודאות גדולה בחבל מבחינה כלכלית וגם המועדון עצמו סובל מחובות. אבל זה לא חייב להיות סוף התקופה המוצלחת".

"העזיבה של פפ היא חוויה טראומטית עבור האוהדים," מודה גם אלווינו. "הוא הפך להיות עבורנו דמות גדולה מהחיים. אבל יש לנו ביטחון במחליף שלו, בגלל שטיטו היה יד-ימינו של פפ במשך כל אותן שנים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות