אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הכוכבים לא זורחים מחוץ לבית צילום: בלומברג

הכוכבים לא זורחים מחוץ לבית

סוחרים רבים שעזבו לאחרונה את הבנקים נתקלים בקשיים, ולא מצליחים לשחזר את ההצלחה

30.05.2012, 07:05 | ענת ציפקין

לא מעט מנהלי השקעות בכירים החליטו בשנים האחרונות לעזוב את תפקידם בבנקי השקעות מהשורה הראשונה, לטובת פתיחת בית השקעות עצמאי בניהולם הפרטי, אולם הסטטיסטיקה מראה כי רבים מהם לא ממש מצליחים לשחזר את הביצועים שהציגו במקום העבודה הקודם - כך לפי רויטרס. המגמה תפסה לאחרונה תאוצה, במיוחד לנוכח הקשחת הרגולציה על המערכת הפיננסית, שמנעה מהם לסחור בכספי הנוסטרו שלהם, והאיצה את "בריחתם" של הסוחרים ומנהלי השקעות בכירים.

לפי נתוני רויטרס, הביצועים של הקרנות החדשות שהקימו אלו לא רק שאינם מספקים תשואה חיובית, אלא אף גרמו למשקיעים הפרטיים שהלכו אחריהם ללא מעט הפסדים.

נופלים מול הבנצ'מרק

השאלה החשובה ביותר כאשר כוכב עוזב את עבודתו היא האם הוא יצליח לשכפל את ההצלחה הגדולה שהיתה לו כשעבד בבנק, שם היה חשוף למידע רב יותר שעזר לו לדעת לאן הכסף החכם זורם. ברויטרס נותנים כדוגמה את פייר הנרי פלאמנד, סוחר בכיר לשעבר בגולדמן זאקס. פלאמנד עזב את הבנק ב־2010 והקים קרן השקעות פרטית (אדומה פרטנרס) שמיום הקמתה ועד אפריל האחרון הפסידה למשקיעיה 3.1%. אבל פלאמנד לא לבד. עמיתו לשעבר, מורגן סייז, שהקים את קרן אצנטוס (Azentus) בהונג קונג, חתך למשקיעים 4.8% מנכסיהם ב־11 החודשים שעברו מאז הקמתה של הקרן ועד לתחילת מרץ האחרון. ברויטרס מציינים גם את קרן בנרוס קפיטל פרטנרס, שהוקמה אף היא על ידי סוחרים לשעבר בגולדמן זאקס, ושהניבה תשואה שלילית של 2.8% למשקיעיה בין יוני 2011, אז הוקמה, לבין תחילת אפריל האחרון.

מצבה של קרן הגידור שהקימה המנכ"לית המשותפת לשעבר במורגן סטנלי, זואי קרוז, גרוע אף יותר. לאחר שנתיים מיום הקמתה החליטה קרוז לסגור את קרן הגידור ווראס קפיטל שהקימה, לאחר שהתקשתה לגייס כספים לקרן, והניבה למשקיעיה תשואה שלילית של 8%, לעומת בנצ'מרק של 5% - ההפסד הממוצע בענף.

קרוז. עזבה את מורגן סטנלי, אך נכשלה בגיוס הכספים , צילום: בלומברג קרוז. עזבה את מורגן סטנלי, אך נכשלה בגיוס הכספים | צילום: בלומברג קרוז. עזבה את מורגן סטנלי, אך נכשלה בגיוס הכספים , צילום: בלומברג

אין זמן להשקעות

ברויטרס מסבירים שהמעבר מתפקיד של סוחר "בתוך הבית", לניהול קרן גידור "מחוץ לבית" מורכב מאוד, בין היתר משום שהצדדים הטכניים שבניהול עסק דורשים לא פחות זמן מניהול ההשקעות. עליהם לתת תשובות ועדכונים שוטפים למשקיעים שבכספם הם מטפלים, ולהשקיע לא מעט זמן בהסבר ביצועי הקרן, האסטרטגיות והפוזיציות

שהחליטו לקחת. בריאן סינגר, לשעבר מנהל השקעות בכיר ב־UBS שהקים קרן פרטית, מסביר: "מצאתי את עצמי מבלה זמן רב בפעילויות רבות שאין להן שום קשר לניהול השקעות".

להערכת רויטרס, למשקיעים בקרנות גידור או בקרנות הפרטיות קשה לעשות הפרדה בין יכולותיו האישיות של הסוחר, לבין תרומת הארגון שבו עבד להצלחתו האישית. "רצפת המסחר בבנק השקעות גדול מלאה בבאזז שרץ ומגלה לאן הכסף החכם הולך. סוחרים בבנקי השקעות גדולים גם נהנים מעמלות ביצוע נמוכות על עסקאות שבהן הם מעורבים, מה שלא נכון לקרן גידור קטנה", הם מסבירים.

השורה התחתונה: מנהלי השקעות שעזבו בשנים האחרונות את הבנקים מתקשים בניהול הקרנות הפרטיות שייסדו, ומניבים למשקיעים הפסדים גבוהים מהשוק.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות