אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברות אירופיות פונות לשוק ההלוואות הממונפות בארה"ב צילום: בלומברג

חברות אירופיות פונות לשוק ההלוואות הממונפות בארה"ב

חברות אירופיות עוקפות את מגזר הבנקאות המקומי הנאנק תחת עול המשבר בגוש היורו, ופונות לגורמים אמריקאיים במטרה לקבל הלוואות ממונפות בסיכון גבוה — כך מדווח "הוול סטריט ג'ורנל"

29.05.2012, 20:25 | סוכנויות הידיעות
חברות אירופיות עוקפות את מגזר הבנקאות המקומי הנאנק תחת עול המשבר בגוש היורו, ופונות לגורמים אמריקאיים במטרה לקבל הלוואות ממונפות בסיכון גבוה - כך מדווח "הוול סטריט ג'ורנל". לפי הדיווח, חברות אירופיות לוו 14.4 מיליארד יורו בשוק ההלוואות הממונפות האמריקאי ב־12 החודשים האחרונים - יותר מפי שניים מהסכום שלוו שנה קודם לכן, שעמד על 6.7 מיליארד יורו. המידע מתבסס על בדיקה שערכה חברת S&P קפיטל IQ LCD.

מדובר בשיא של הלוואות חברות אירופיות בשוק המינוף האמריקאי מאז שנת 2007, בעת שהשוק רתח רגע לפני פרוץ משבר הסאב־פריים. ב־2007 עמד היקף ההלוואות של חברות אירופיות בארה"ב על 12.2 מיליארד יורו. שוק ההלוואות הממונפות מיועד לחברות בעלות תשואה גבוהה ומסוכנת על האג"ח שלהן, ולחברות בעלות אג"ח בלתי סחירות - שני סקטורים רגישים במיוחד למשבר בגוש היורו, הנכנס כבר לשנתו השלישית.

בימים של רווחה כלכלית וראלי בשווקים, שוק ההלוואות הממונפות מממן את עצמו באמצעות מיזוגים ורכישות. אולם במצב הנוכחי, כאשר חברות רבות נרתעות בזהירות מעסקאות מיזוגים ורכישות, רובן מעדיפות לממן את עצמן באמצעות המרת חוב ישן בחובות חדשים.

אולם אחד הסיכונים הבולטים שניצבים בפני החברות האירופיות הוא שאם היצע ההלוואות הממונפות לחברות אמריקאיות יגבר, הוא יוריד את הביקושים לחוב אירופי, מה שיעלה עוד יותר את עלויות המימון של החברות האירופיות ויוריד את האטרקטיביות שלהן. במילים אחרות: בכך שהחברות האירופיות פונות לשוק האמריקאי, יותר גורמים מתחרים על אותה כמות משאבים, מה שהופך את התחרות לחריפה יותר.

לפי דיווח של סוכנות תומסון רויטרס, חברת המירוצים האירופית פורמולה 1 וענקית הכימיקלים Ineos גרופ פנו בשבועות האחרונים לשוק ההלוואות האמריקאי במטרה לחפש קונים לחובותיהן. Ineos לדוגמה הוציאה לשוק האמריקאי יותר מ־75% מחובה העומד על 3 מיליארד דולר. מקורב לחברה השוויצרית מסר כי היא רצתה להנפיק יותר באירופה, אבל חששה כי לא תמצא לכך ביקוש מספיק.

עם זאת, הבדיקה מצביעה על כך שהחברות אינן נוטשות את שוק ההנפקות האירופי. יצרנית חלקי הרכב הגרמנית שפלר לדוגמה מכרה בפברואר האחרון את רוב חובה - העומד על 8 מיליארד דולר - למשקיעים אירופים.

שוק ההלוואות הממונפות מורכב מבנקים וממשקיעים מוסדיים כמו קרנות גידור וחברות המתמחות בהשקעות בשיטת Collateralized Loan Obligation. התיאבון של גופים אלה הפועלים באירופה להשקעות חדשות נפגע בשל המשבר האירופי המתמשך והדיווחים הגוברים על הורדת דירוג למערכת הפיננסית ביבשת.

רוברט הטו, מנהל השקעות בבנק קרדיט סוויס השוויצרי, אמר כי המשקיעים האמריקאים "להוטים להלוות לחברות אירופיות בעלות היסטוריית השקעות טובה ועסקים שקל להבין אותם". קרדיט סוויס היה מעורב בתיווך בין חברות אירופיות למשקיעים בארה"ב. עם אותן חברות ניתן למנות את יצרנית מוצרי האמבט הגרמנית גרוהה ואת חברת התוכנה הבריטית Misys.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות