אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שאמה־הכהן, תשאל גם שאלות קשות צילום: בועז אופנהיים

שאמה־הכהן, תשאל גם שאלות קשות

לקראת הדיון ביישום הרפורמות לקידום התחרות בשוק הסלולר - מכתב פתוח ליו"ר ועדת הכלכלה

30.05.2012, 07:31 | גילעד נס
בוקר טוב חבר הכנסת כרמל שאמה־הכהן, יו"ר ועדת הכלכלה. הבוקר יתקיים בוועדה שבניהולך דיון שכותרתו "מעקב אחר יישום הרפורמות לקידום התחרות בשוק הסלולר".

לדיון הוקצבו 45 דקות. 40 הדקות הראשונות בוודאי יוקדשו לדברי שבח וקילוסין לשר התקשורת, משה כחלון, ולדברי גנאי שיופנו לעבר נציגי חברות הסלולר שיגיעו לדיון. חברי הוועדה, שבימים כתיקונם מוצאים עיסוקים אחרים, יקפידו להגיע לדיון שכזה כדי לראות, ובעיקר להיראות.

לאחר שתסתיים החגיגה, אני מציע שאת חמש הדקות האחרונות בדיון תנצל כדי להעלות בפני נציגי משרד התקשורת, ואולי גם השר עצמו, שורה של שאלות שעליהן הציבור מתקשה כבר זמן רב לקבל תשובות מספקות.

שאלות שעומדות בלב תכנון התחרות בסלולר

שאל אותם, למשל, מדוע תהליך ניסוח תקנות שיאפשרו לייבא טלפונים סלולריים בקלות רבה יותר אורך שנה וחצי. שאל אותם, למשל, מה נעשה בשנה שחלפה מאז הפקיד צוות משותף של משרדי התקשורת, האוצר, הגנת הסביבה ורשות ההגבלים העסקיים בידי השר כחלון המלצות ליישום "שיתוף אתרים". עוד בקשר לאותו המנגנון שימנע מישראל להתמלא בעשרות אלפי אנטנות, במיוחד בעת המעבר לדור הרביעי, אשמח אם תשאל מדוע מצניע משרד התקשורת מסמך ציבורי חשוב, הדן בהשפעות הדור הרביעי וממתין לתגובת הציבור. האם הציבור אמור לנחש לבדו כי עליו לנבור בתוככי אתר המשרד כדי להיחשף למסמך שכזה?

לא יזיק גם לשאול את נציגי המשרד מדוע כל חברות התקשורת בישראל חשופות לנתוני הניוד בין החברות בזמן אמיתי, בעוד שמשרד התקשורת עצמו הצהיר באוזנינו כי הוא מחזיק בנתונים שעודכנו לאחרונה לפני שלושה חודשים. אני בטוח שכבודו יוכל להפעיל את כובד משקלו הפרלמנטרי בדרישה לתשובות לשאלות אלו, שלדעתנו נמצאות בלב תכנון התחרות בסלולר.

יו"ר ועדת הכלכלה כרמל שאמה־הכהן. הוועדה איננה רק חותמת גומי, צילום: מיקי אלון יו"ר ועדת הכלכלה כרמל שאמה־הכהן. הוועדה איננה רק חותמת גומי | צילום: מיקי אלון יו"ר ועדת הכלכלה כרמל שאמה־הכהן. הוועדה איננה רק חותמת גומי, צילום: מיקי אלון

מי יפקח על שירותי הטלוויזיה באינטרנט?

רק יסתיים הדיון בנושא הסלולר, ומיד תפצח בדיון נוסף, הפעם בנושא "הצעות להגברת התחרות בשוק הטלוויזיה הרב־ערוצית באמצעות האינטרנט". כבודו בוודאי שמע כי בקרוב יציעו לנו סלקום ופרטנר מוצר שכזה, ובוודאי מודע לכך שגופים אלו אינם מחזיקים ברישיון שידורים, ולפיכך אין עליהם שום פיקוח או דרישות רגולטוריות כלשהן. אולי ניתן לנצל את המעמד ולשאול את נציגי משרד התקשורת שישתתפו בדיון כיצד יבטיחו כי שני גופים אלה לא יעשו ככל העולה על דעתם.

סמוך ובטוח אני כי לא תאפשר לנציגי משרד התקשורת להמשיך ולהתחמק ממענה על שאלות אלו, שהרי הוועדה שבראשותך איננה חותמת גומי לתהליכים שאותם ניתן לבצע ללא מחשבה מוקדמת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות