אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מפריטים גם את הקבורה: המדינה תקים בית קברות במודל עסקי צילום: שאול גולן

מפריטים גם את הקבורה: המדינה תקים בית קברות במודל עסקי

הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק שלפיה תקים המדינה אתר קבורה חדש שאינו מופעל על ידי מלכ"רים

29.05.2012, 22:27 | תומר אביטל
אושר סופית: המדינה תקים אתר קבורה במודל עסקי. מליאת הכנסת אישרה הערב בקריאה השנייה והשלישית את הצעת חוק שירותי הדת היהודיים הממשלתית לפיה תקים המדינה אתר קבורה במודל עסקי, ולא אחד המופעל על ידי מלכ"רים.

החוק שהתקבל קובע תעריפים לגביית תשלום לחלקות קבר על פי סוג הקבורה על מנת לעודד קבורה רוויה בבית העלמין ברקת המתוכנן ממזרח לכביש מס' 444 ומערב לכביש מס' 6 בשטח מחצבה נטושה. על פי המתוכנן יוקמו במקום בתי עלמין שיספקו כ-330 אלף חלקות קבר במספר שיטות קבורה ובעיקר לתושבי גוש דן. לפי החוק יתקיים פיקוח על המחיר וגם על חלקה חריגה לקבורת נפטרים בתשלום.

בדיון שקיימה ועדת הפנים והגנת הסביבה להכנת החוק נקבע בחוק שבן זוג נפטר המבקש לרכוש חלקת קבר לידו

ישלם 80% מהתעריף ואילו שני בני זוג שירכשו חלקה לקבורה משותפת ישלמו 64%.

אביגדור אוחנה, מנכ"ל המשרד לשירותי דת, אמר שבית העלמין ברקת "יחולל מפנה בסוגיית הקבורה בגוש דן".

עם זאת ח"כ הרב אורי מקלב אמר בתגובה כי "לא ייתכן ליטול את החסד הנעלה ביותר ולהפוך אותו לעניין מסחרי. הנפטרים ובני משפחותיהם ישלמו את מלוא המחיר ויפגע בחברות קדישא" .

לדבריו "המדינה הכריזה על רפורמה בכל מערך הקבורה ומשנה את כל סדרי הקבורה בישראל, כאשר את האחריות הכוללת מגלגלים על הציבור. מחצבת ברקת, כשפעלה,שילמה למדינה עשרות מילוני שקלים מאגרות שנגבו לצורך הציבור על שיקום המתחם, אבל עכשיו כשהמתחם משתקם והופך לבית עלמין, המדינה אינה לוקחת את דמי השיקום ששילמה המחצבה אלא מגלגלת את אחריות השיקום על הציבור שיאלץ מעתה לשלם על קברים בבית העלמין החדש", ומוסיף כי "מעבירים את בית העלמין לידיים פרטיות שאמורות להפוך אותו למסחר, מרחיקים את בית העלמין מהעיר ומקימים אותו במרחק של חצי שעת נסיעה מגוש דן ואת הכל מגלגלים על הציבור. למרות זאת, האוצר אינו נותן דבר משלו. את הכל הוא משית על הציבור ובנוסף פוגע במסורת ישראל בדבר בערכי של קבורת המת".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות