אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החשוד בתרגיל העוקץ בסביון נעצר צילום: בלומברג

החשוד בתרגיל העוקץ בסביון נעצר

אחרי שנעלם מביתו בעקבות תלונות של עשרות משקיעים שטענו שהונה אותם בעשרות מיליוני שקלים, האיש הסגיר את עצמו למשטרה; "הפרשה מזכירה את מאדוף"

30.05.2012, 11:04 | אלי סניור, ynet ומארק שון

הסוף למצוד אחר הברוקר מסביון: האיש שניהל בית השקעות פרטי וחשוד שהונה עשרות מלקוחותיו בסכומי עתק התייצב הבוקר (יום ד') במשרדי מפלג ההונאה של מחוז תל אביב במשטרה והסגיר את עצמו. החוקרים גבו ממנו עדות ראשונה לפרשה שנחשפה ב-ynet, ויביאו אותו להארכת מעצר בבית משפט השלום בעיר.

במשך 24 השעות האחרונות חיפשו במפלג ההונאה אחר האיש, שהתגורר עד לאחרונה בסביון. הוא נמלט לאחר שעשרות משקיעים שהעבירו אליו מיליוני שקלים איבדו ככל הנראה את כספם. כל הניסיונות לאתרו עלו בתוהו, אבל ככל הנראה הפרסומים הרבים עשו את שלהם. הוא הגיע לבדו למשטרת מחוז תל אביב, עלה למפלג ההונאה ושם אמר: "אני האיש שאתם מחפשים". החוקרים שהיו מופתעים מנוכחותו, גבו ממנו גרסה ראשונה לאירועים.

ה"עקיצה" מוערכת בעשרות מיליוני שקלים. בין המשקיעים: עורכי דין, רואי חשבון, בכירים בחברות היי-טק ומכריו האישיים של בעל בית ההשקעות הפרטי. על פי עדויות שנחשפו ב-ynet, עשרות בני אדם העבירו אליו את מיטב כספם, לאחר שהבטיח להם כי ישקיע אותו עבורם. חלקם הפקידו אצלו סכומי כסף ממכירת דירות, חלקם נפרדו בעזרתו מכל כספם, ובמשך יותר משבוע לא הצליחו ליצור עמו קשר.

תחנת משטרה (ארכיון), צילום: גיל נחושתן תחנת משטרה (ארכיון) | צילום: גיל נחושתן תחנת משטרה (ארכיון), צילום: גיל נחושתן

שלשום בלילה הם הגיעו לביתו ברחוב האתרוג בסביון אך שם מצאו שערים נעולים. הם מנעו בגופם מחברת הובלות שנשלחה למקום להוציא את הרהיטים שהיו בבית.

שני משקיעים שהעבירו לו את כספם, הגישו לבית המשפט בקשה להכריז על הבעלים כפושט רגל. "מדובר בפרשת מרמה מסמרת שיער שבה הונה המשיב אותנו ומשקיעים נוספים", כתבו שני העותרים לבית המשפט. "פרשה הדומה ומזכירה עד מאוד את מעלליו של הנוכל הבינאלומי ברנרד מיידוף, אשר עלה לכותרות לאחרונה, אך למרבה הצער פרשה זו התרחשה כאן, בארץ הקודש, והותירה משפחות ממוצעות רבות ואנשים מן היישוב בחוסר כול".

בפגישת ייעוץ משפטי שבה השתתפו חלק מהקורבנות בהרצליה, נטל חלק גם אילן כהן מהקריות. לדבריו, הוא השקיע 150 אלף דולר, וכעת הוא אינו יודע מה יעלה בגורל הכסף: "הגעתי אצל מנהל בית ההשקעות לפני כשנתיים וחצי. השם שלו עבר מפה לאוזן, הוא לא פרסם את עצמו. הגעתי אליו יחד עם כמה חברים, ובימים האחרונים גילינו שהכסף שלנו נעלם".

כהן סיפר כי כשהפקיד את הכסף בידי החשוד, לא חשד בדבר: "הוא לא הבטיח לנו כלום, אבל הראה לנו דו"חות כספיים חמש שנים אחורה ושעל הכסף שמשקיעים אצלו מקבלים ריבית של 2.5%. הוא סיפר שיש לו תיק השקעות של 100 מיליון דולר ושהכסף שמושקע אצלו מועבר לשוויץ".

בקשה לכינוס נכסים וצו פשיטת רגל

משקיעים שנפגעו מפעולותיו של מנהל ההשקעות מסביון, הגישו הבוקר בקשה לכינוס נכסיו וצו פשיטת רגל. "מדובר בפרשת מרמה מסמרת שיער בה הונה האישי משקיעים רבים, פרשה הדומה ומזכירה עד מאד את מעלליו של הנוכל הבינלאומי ברנרד מיידוף", נכתב בבקשה שהגיש עו"ד פז יצחקי-וינברגר.

ציון לוי ודניאל אידלסון, שני המשקיעים, טוענים כי האיש חייב להם 1.25 ו-1.34 מיליון שקל, בהתאמה. "האיש הציג עצמו כמנהל בית השקעות בשם... חברה המצויה בשליטתו באופן בלעדי, אשר שינתה את שמה בשלב מאוחר יותר לשם "סיטדל פיננסים והשקעות בע"מ"", נכתב בבקשה, "ולטענתו ביכולתו היה לייצר תשואה מובטחת למשקיעים של לכל הפחות 1 - 1.5% מדי חודש בחודשו על כספם, ואף יותר מכך, כאשר אין סיכון ממשי לכספם של המשקיעים והוא אף ערב אישית למרבית כספם".

מהבקשה עולה כי הכספים הועברו בהנחיית האיש לחשבון נאמנות מיוחד שפתח עבורם בסניף בנק הפועלים בגבעתיים, והמחשבון הזה אמורים היו הכספים להיות מושקעים באמצעות בנק זר בשוויץ (בנק Heritage) בחשבון נאמנות דומה שפתח האיש ולשוב לכאורה לחשבון הבנק בגבעתיים עם התשואות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות