אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שר השיכון: "אני לא מתחייב שהדירות יוזלו" צילום: מיקי אלון

שר השיכון: "אני לא מתחייב שהדירות יוזלו"

אטיאס אמר במהלך כנס התאחדות בוני הארץ כי מצבם של הזוגות הצעירים בישראל השתפר: "המגמה השתנתה"; ניסים בובליל, נשיא התאחדות בוני הארץ: "נגיד בנק ישראל דואג לבנקים ולא לזוגות הצעירים"

31.05.2012, 12:22 | דותן לוי
"אני לא מתחייב שהדירות יוזלו אלא רק שאני אעבוד קשה, וגם אם צריך להיאבק נעשה את זה ונמשיך להגדיל את היצע הקרקעות. נתוני הלמ"ס ומינהל הכנסות המדינה מוכיחים שהמחירים כן יורדים. ככל שנמשיך להגדיל את היצע הקרקעות בדגש על אזורי הביקוש, זה יתן את אותותיו", כך אמר שר השיכון והבינוי אריאל אטיאס בכנס התאחדות בוני הארץ שהתקיים במלון הרודס באילת.

כשנשאל אטיאס האם הוא חושב שמצבם של הזוגות הצעירים השתפר, אמר: "אני לא מסכים שזוג צעיר לא יכול לרכוש לדירה, המגמה השתנתה החל מהרבעון הראשון של 2011, מצב הרוכשים טוב יותר ממה שהיה ב-2011. התחלות הבנייה גדלו בממוצע בכמעט 50%".

לדבריו, חלק מהבעיות של הזוגות הצעירים נפתרו בגלל הפחתת היקף המשקיעים בשוק: "בשיא של שנת 2010 30% מהרכישות בשוק היו של משקיעים, זוגות צעירים התמודדו מולם על רכישת דירות שחלקן היו זולות ויכלו להתאים להם. מלבד הגדלת היצע הקרקעות, כל יתר הצעדים הם צעדים משלימים. יש לנו סחורה חדשה שאנחנו מקבלים ממשרד הפנים, ואנחנו בתכנון תשתיות לביצוע. שיווק הקרקעות יצא בשבועיים עד החודשיים הקרובים, חלק מזה תלוי גם בראשי הרשויות".

אתר בנייה. "יש לנו סחורה חדשה", צילום: בלומברג אתר בנייה. "יש לנו סחורה חדשה" | צילום: בלומברג אתר בנייה. "יש לנו סחורה חדשה", צילום: בלומברג

בהמשך דיבר השר על נושא המימון, ואמר כי "יש בעיה במדינת ישראל - אין גוף אחד שאחראי על הכל. גוף אחד אחראי על הקרקעות, השני על התכנון, שלישי על עובדים זרים וגוף נוסף על האשראי. הכי קל להגיד לציבור שנושא המימון לא תלוי בי ולהפנות לנגיד בנק ישראל, אבל אני לא עושה את זה, אני הולך לבד לנגיד ו'חופר' לו".

אטיאס דיבר גם על הירידה בהתחלות הבנייה: "היא מנוכסת בין היתר לאשראי, היו מקרים שיזמים זכו במכרז, לא היה להם מהיכן לשלם למנהל והם החזירו את הקרקע. יש לנו מקרים כאלה גם במקומות שבהם יש ביקושים, כמו בירושלים. דחינו את התשלומים מ-60 יום ל-180 יום כדי שהיזמים יוכלו להתארגן".

"הכח הפוליטי שלי קטן כשקדימה נכנסה לממשלה"

על נושא הדיור בר ההשגה אמר השר: "בחוק התכנון והבנייה יש פרק שלם על דיור בר השגה שמבהיר שהמחירים יהיו נמוכים ב-20% ממחיר השוק. ברוב התוכניות החדשות אנחנו גם מקצים 20% לדירות קטנות בשטח של 85 מ"ר למרכז ו-100 מ"ר לפריפריה. בנוגע לשכירות המחיר יהיה נמוך ב-20% ממחיר השכירות בשוק.

על הדיור הציבורי אמר כי "אני משתמש בכוח הפוליטי שאני יכול להפעיל למרות שהוא קטן קצת כשקדימה נכנסה לממשלה. הדיור הציבורי בישראל גוסס, ואנחנו כרגע רק משפצים את הדיור הקיים. אנחנו מציעים משהו שלא יעלה כסף לתקציב המדינה: אם 5% מכל פרויקט ילך לדיור ציבורי התקציב לא ייפגע, ובסוף זה גם צעד כלכלי למדינה כי מרכיב הקרקע בפרויקט נשאר בידיה. המדינה לא תרכוש כלום, זה יהיה כמו עסקת קומבינציה ונפחית לקבלנים את העלויות הללו ממחיר הקרקע".

"נגיד בנק ישראל דואג לבנקים ולא לזוגות הצעירים"

בובליל. "ענף המשכנתאות הוא היציב ביותר" בובליל. "ענף המשכנתאות הוא היציב ביותר" בובליל. "ענף המשכנתאות הוא היציב ביותר"

נסים בובליל, נשיא התאחדות בוני הארץ, אמר בכנס כי "ההחלטות של הנגיד סטנלי פישר פוגעות לא פעם בצעירים. למשל, הגבלת היקף המשכנתאות בריבית הפריים פגעה בדיעבד באותם זוגות שפעלו כך. נגיד בנק ישראל דואג לבנקים ולא לזוגות הצעירים".

בובליל דיבר על כך שבנק ישראל מעריך כי המשכנתאות מסכנות את הבנקים: "האם הזוגות הצעירים הם אלה שפוגעים ביציבות הבנקים? אנחנו רואים במשך שנים שענף המשכנתאות הוא היציב ביותר בענף הבנקאות. אנחנו מצפים שידאגו לזוגות הצעירים ולענף הבנייה. המגבלה שהטילו לאחרונה על הזוגות הצעירים שדורשת מהם להביא 40% הון עצמי לרכישת דירה פוגעת בהם. בסקר שערכנו ובדק את הנושא מצאנו כי בעקבות המגבלה הזו עד לעשירון התשיעי אין לצעירים סיכוי לרכוש דירה".

על מדיניות הממשלה בנושא הדיור הציבורי אמר בובליל: "קצת התבלבלנו, אנחנו מדברים על דיור בר השגה אבל לא באמת יודעים מה זה ומי צריך להוביל את זה. יש כאלה שמדברים על דיור בר השגה כדיור סוציאלי. מדינה שלא תדאג לאוכלוסיות החלשות שלה לא תוכל להתקיים, הרעיון שבכל פרויקט יוקדשו 5% עבור דיור סוציאלי הוא מציון, זה יעזור לאוכלוסיות החלשות להתערות בחברה, לא כפי שהיה בשנות החמישים, אז ריכזו את כל האוכלוסיה החלשה בשיכונים בפריפריה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

53 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

50.
איך תוכל משפחה צעירה,(-+2) משחרור מהצבא 22-30,,, לחסוך הון עצמי של מינימום חצי מליון??
אטיאס,,, אייך יכול זוג צעיר להתחתן ולהביא לפחות שני ילדים-+ , בין שנות ה25-32 לחיוו לרכוש דירה? הזוג משתחרר מהשירות הצבאי בגיל 21-+,(וחושב על לימודים אקדמאים- של לפחות 3-4 שנים לפחות)לפני שהוא מתחתן,- ותוך 2-5 שנים לחתונתם רוצים לרכוש דירה, איך זוג יכול לחסוך לפחות 400,000ש"ח הון עצמי, בכדי לקבל משכנתא מהבנק???? (אם אין להם משפחה מבוססת מאוד,) אז הם חיים בדירה קטנה שכורה , כאשר דמי השכירות בה הם עצומים, (לפחות במרכז) ששם אפשר אוליי למצוא עבודה לפחות, (ולא בפריפריה). אז שר שיכון ,, אם איין לך אפשרות להוזיל דירות חדשות לצעירים בתחילת דרכם, אז אולי תדאג לרמת דמי השכירות הגואה מידי חודש,, אלכם החרדים בתחילת שנות השלושים יש כבר 10-12 ילדים, וכמובן אז נעשים יותר עניים כשהמדינה כמובן חייובת לסבסד, במיליארדי שנים, (ואתה כמובן כאחד מהם חייב לדאוג להם). אז אצלנו החילוניים- 2- ילדים לזוג בתחילת גיל ה-30, ואצלכם -10-12 ילדים, אז חישוב קטן, כמובן לאן ילך הכסף לחילונים או לחרדים,? אז אם החישוב לזוג היה פחות או יותר זהה לנפש,,,, אולי התקציב היה מחולק לפחות באופן הגיוני,,,,
ממשלה ? שקרנים סדרתיים.  |  02.06.12
לכל התגובות