אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עושים סדר בוול סטריט: הפסקות המסחר יהיו קצרות יותר צילום: בלומברג

עושים סדר בוול סטריט: הפסקות המסחר יהיו קצרות יותר

השינויים הוכנסו בעקבות הקריסה שאירעה לפני שנתיים, ובמסגרתם המפסקים ייכנסו לפעולה לאחר נפילה קטנה יותר מהנהוג היום

02.06.2012, 15:26 | סוכנויות הידיעות

הרגולטורים בארה"ב משנים את הכללים בנוגע למצב שבו שינוי דרמטי בשווי של מניה גורם להפסקת המסחר. השינויים נועדו לרסן את התנודות החדות במחירים, כפי שקרה ב-6 במאי, 2010, כשמדד דאו ג'ונס צנח בקרוב ל-600 נקודות בתוך חמש דקות.

רשות ני"ע האמריקאית (SEC) אישרה את השינויים, לאור בקשת הבורסות האמריקאיות. מהרשות נמסר כי השינויים ייכנסו לתוקף לאחר פיילוט של שנה שיחל ב-4 בפברואר.

השינוי העיקרי נוגע למפסקים האוטומטיים, שאחראים להפסקה מיידית של המסחר במידה שהשוק נופל ביותר מאחוז מסויים. לפי השינויים, המפסקים ייכנסו לפעולה לאחר נפילה קטנה יותר בשוק, אולם מנגד הפסקות המסחר יהיו קצרות יותר. השינויים למעשה יגבילו את גובה העלייה או הנפילה שמניה אחת יכולה לספוג ביום נתון.

המערכת הנוכחית של המפסקים האוטומטיים נוסדה בבורסת ניו יורק ב-1988 בתגובה לנפילות הבורסה באוקטובר 1987. הם הופעלו רק פעם אחת – באוקטובר 1997, כשהמשבר הפיננסי של אסיה הצית גל של מכירות כבדות. אולם לאחר הנפילה שאירעה לפני שנתיים, הרגולטורים החלו לבחון את האפשרות לעדכן את המפסקים. "השינויים הם תוצאה של מאמץ משמעותי ליצור דרך מתוחכמת אך ישימה ויעילה להגן על השווקים מתנודתיות עודפת", מסרה יו"ר רשות ני"ע, מארי שפירו.

המפסקים האוטומטיים נועדו לתת לסוחרים הפסקה שינצלו להתמקדות מחודשת בחדשות כלכליות ועסקיות במקום להמשיך ולהילחץ מהנפילות בשווקים. הם אינם יכולים למנוע מאנשים להפסיד כסף, אלא מטרתם לשמור שהשוק לא יחווה ביום אחד מכירות ענק המונעות מפניקה. כיום המפסקים עוצרים את המסחר אם מדד דאו ג'ונס נופל ב-10%, 20% או 30%. המפסקים החדשים יפעלו בירידות של 7%, 13% או 20% במדד S&P 500. אולם הפסקות המסחר יקוצרו ל-15 דקות מ-30 הדקות הנהוגות כיום.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות