אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הזדמנות ישראלית: ברשיונות פלאג'יק פוטנציאל ל-6.7 TCF של גז ו-1.4 מיליארד חביות נפט צילום: אלבטרוס

הזדמנות ישראלית: ברשיונות פלאג'יק פוטנציאל ל-6.7 TCF של גז ו-1.4 מיליארד חביות נפט

כך עולה מדוח משאבים שנערך ע"י חברת Ryder Scott. ההערכות הן כי עלות הקידוח ברשיונות צפויה לעמוד על 100 מליון דולר. רוני הלמן, יו"ר הזדמנות ישראלית:" מדובר בנתונים בעלי השלכות מרחיקות לכת לעתידה האנרגטי והכלכלי של ישראל"

03.06.2012, 09:33 | שהם לוי

זינוק משמעותי בהיקף עתודות הגז והנפט של ישראל: שותפות חיפושי הגז והנפט הזדמנות ישראלית פרסמה את דו"ח המשאבים ברישיונות פלאג'יק ולפיהם הרשיונות מכילים גז ונפט בהיקפים גדולים. על פי הדו"ח, שנערך ע"י חברת Ryder Scott, כמות הגז ברישיונות נאמדת ב-6.7 TCF (טריליון רגל מעוקב) גז טבעי וכ-1.4 מיליארד חביות נפט. לשם השוואה, עד כה נתגלו לאורך חופי ישראל 30 TCF גז, כאשר המאגרים הגדולים הינם תמר, שמכיל 9.7 TCF של גז טבעי ולווייתן שמכיל 18-17 TCF של גז טבעי.

בשלב זה מדובר אך ורק על דו"ח משאבים שנערך על ידי חברת ייעוץ, על ידי שימוש בסקרים סייסמים תלת מימדיים. כך, שיעבור עוד זמן רב עד שיוכח כי אכן מדובר בתגלית של ממש. ההערכות הן כי עלות הקידוח צפויה לעמוד על כ-100 מליון דולר.

ההסתברות הגיאולוגית למטרות הגז גבוהות מאד למקובל בעולם ונעות בין 28.5% במבנה "יועד" ל-76.7% במבנה "אפרודיטה" וזאת כיוון שהמטרות שוכנות בשכבת החולות המזוהות כ"חולות תמר" ומאפיינות את כלל תגליות הגז הגדולות שנמצאו עד כה בישראל ובקפריסין. על פי דוח המשאבים שפורסם הבוקר, במבנה אפרודיטה בלבד מצויים כ-3.6 TCF, כך שבשיקלול ההסתברות הגבוהה, הוא הבשורה האמיתית של הזדמנות ישראליתץ

יחד עם זאת, השותפות מציינות שההסתברות הגיאולוגית למטרות הנפט נמוכה במיוחד ונעה בטווח של 5.3%-12.3%, אך בהזדמנות ישראלית מאד אופטימיים הודות לדיווח האחרון מקידוח "לוויתן 1" על המצאות "גז טבעי כבד" בשכבות העמוקות יותר. עוד עולה מן הדוח כי בשלב זה Ryder Scott מעריכים כי בשכבות העמוקות ניתן יהיה להפיק או נפט או גז ומציינים בנפרד פוטנציאל לכ-13.5 TCF של גז כחלופה לנפט.

קידוח גז בים התיכון. רשיונות פלאג קידוח גז בים התיכון. רשיונות פלאג'יק - גידול משמעותי ברזרבות הגז של ישראל | צילום: אלבטרוס קידוח גז בים התיכון. רשיונות פלאג

הסקרים הסייסמים נערכו עוד באוקטובר 2010

הנתונים הכלולים בדוח המשאבים שפורסם היום התבססו על סקרים סייסמים תלת מימדיים שהחלו באוקטובר 2010 והסתיימו בנובמבר 2010. הסקרים כיסו שטח של 1,034 קמ"ר. השלב השני של הסקר הסייסמי התבצע בחודשים דצמבר 2010 עד ינואר 2011 וכיסה שטח של 530 קמ"ר.

בחודש ינואר 2011 בוצע השלב השלישי של הסקר הסייסמי שכיסה שטח של 885 קמ"ר. הסקר הסייסמי כולו כיסה שטח כולל של 2,449 קמ"ר. תוצאות הסקר הסייסמי עובדו על ידי PGS במהלך שנת 2011 ופענוח שלו התבצע על ידי שותפים ברשיונות ובסיוע יועצים לשותפויות.

הפעם בני שטיינמיץ הימר נכון

רישיונות "פלאג'יק" כוללים 5 רשיונות קידוח במים עמוקים: "ישי", "עדיתיה", "ללה", "יהב" ו"יועד" אשר משתרעים על שטח כולל של כ-2 מליון דונם כ-170 ק"מ מערבית לחיפה וגובלים ברישיונות "רציו-ים" בהם נמצא מבנה "לוויתן" ובבלוק 12 של נובל אנרג'י בקפריסין בו נמצא מבנה "אפרודיטה". הבעלות על הרישיונות נחלקת בין "הזדמנות ישראלית" הבורסאית של רוני הלמן ואורי אלדובי (10%), ובין טדי שגיא, בני שטיינמץ (42.5% כל אחד) והמפעיל הנורווגי הבינלאומי AGR שמחזיק ביתר הזכויות.

מי שהצטייר כמפסיד הגדול מתגלית הגז בתמר הוא בני שטיינמץ, אך הפעם שטיימיץ לא יניח לתגלית פלאג'יק לחמוק ממנו כפי שקרה בקידוח תמר. חודש בלבד לפני קידוח תמר החליטה חברת STX שבבעלותו לפרוש מהקידוח, שהחזיקה ב־5% מהמאגר. מדובר היה פוטנציאל רווח נקי של 20 מיליון דולר לשנה, ששטיינמץ הפסיד.

מחברת נמקס, הנמצאת בשליטת בני שטיינמץ, המחזיקה ב-% 42.5 מרשיונות פלג'יק נמסר בתגובה לפרסום של פלאג'יק: "בהחלט מדובר בחדשות חיוביות, אך אנו ממליצים לכולם להנמיך ציפיות. הדו"ח עדין אינו סופי ויש עוד עבודה מקצועית רבה בטרם נוכל לאמת הנתונים באמצעות קידוחים. עד אז מוצע לכולם להאזר בסבלנות ולבחון את הדברים בזהירות המתבקשת".

"עכשיו אפשר לייצא גז מבלי לחשוש"

לדברי רוני הלמן, יו"ר הזדמנות ישראלית, הנתונים העולים מדו"ח המשאבים טובים עוד יותר מההערכות שהיו ל"הזדמנות ישראלית" כשהחליטה להיכנס לרישיונות פלאג'יק. מדובר בהיקפי גז ונפט בהיקפי ענק שישנו סופית את עתידה האנרגטי של מדינת ישראל: "היקף הגז שנתגלה ברישיונות, ובאחוזי הסתברות גבוהים, הינו השלישי בגודלו שהתגלה עד כה מול חופי ישראל. היקף זה מבטיח כי עתידה האנרגטי של ישראל מובטח לעשורים רבים, כך שניתן יהיה להתחיל לייצא גז ישראלי, ולהגדיל את הכנסות המדינה, מבלי לחשוש לעתודות הגז לצריכה המקומית".

אייל שוקר, מנכ"ל הזדמנות ישראלית אומר כי הזדמנות ישראלית, יחד עם שותפותיה וכן יחד עם המפעיל AGR, יקדמו ככל האפשר את פיתוח הרישיונות וכבר במהלך הרבעון הרביעי של השנה יחל קידוח ברישיון "ישי". "לשם כך" אומר שוקר "אנו נמצאים בעיצומן של ההכנות לקראת הקידוח הראשון. מבחינה לוגיסטית, נשכרו שטחי אחסון ותפעול בנמל, החלה הזמנת ציוד קידוח ארצה הכולל בין היתר ראשי קידוח וקייסינג, נסגרו מרבית ההסכמים עם ספקי שירותים וציוד מהארץ והעולם שילוו אותנו בקידוח. המפעיל AGR כבר העביר צוות מקצועי לישראל שינהל את האופרציה ואנו מצפים שאסדת "הומר פרינגטון" תסיים את משימותיה ברישיונות "מירה" ושרה" בהצלחה ותגיע לרישיון "ישי" בהקדם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות