אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ירון זר: "בתרחיש סביר השותפויות בפלאג'יק יחזיקו בעתיד בבלוק 12" צילום: אלבטרוס

ירון זר: "בתרחיש סביר השותפויות בפלאג'יק יחזיקו בעתיד בבלוק 12"

אנליסט האנרגיה של כלל פיננסים מגיב היום לפרסום דוח המשאבים ברשיונות פלאג'יק: "אם אפרודיטה יצורף לבלוק 12, אז מסקנות ועדת צמח מחריגות את המאגר"

03.06.2012, 12:01 | שהם לוי

הזדמנות ישראלית הפתיעה הבוקר את הפעילים במניות הגז-נפט המקומיות עם פרסום דוח המשאבים  של חברת הייעוץ רידר סקוט (Ryder Scott Company) לגבי רשיונות פלאג'יק בהם היא מחזיקה בנתח של 10%. הבשורה המעניינת יותר שעלתה מדוח המשאבים היא העובדה כי המשאבים המותנים במאגר אפרודיטה שהוערך ב-3.6 TCF נחשבים לחלק מאותה שכבת גז שנתגלתה על ידי נובל אנרג'י וקבוצת דלק במאגר בלוק 12 הנמצא בקפריסין.

ירון זר, אנליסט האנרגיה של כלל פיננסים הסביר בשיחה עם "כלכליסט" את המוטיבציה של בעלי העניין בפלאג'יק לבחור דווקא את חברת רידר סקוט ולא את נידרלנד שעד כה ביצעה את כל דוחות המשאבים בישראל. "ניכר שרידר סקוט היא חברה אמריקאית רצינית שבין לקוחותיה חברות הנפט הגדולות בעולם. ככל הנראה שהשותפויות בפלאג'יק הלכו לקבל דוח משאבים חיצוני כדי למנוע ניגוד עניינים למול רשיונות תמר ולווייתן שהנמצאים בשליטת תשובה ונובל אנרגי'".

שני המאגרים לווייתן ובלוק 12 יושבים על קו הגבול עם פלאג'יק. בעקבות כך עלתה השאלה של המחזיקים ברשיונות אם יש גלישה בין המאגרים של בלוק 12 ולווייתן לתוך רשיונות פלאג'יק.

"דוחות המשאבים מצביעים שיש 6.7 TCF בשכבות הנקראות חולות תמר, שהן השכבות המקבילות לשכבות שבהן נמצא גז באזורינו עד כה. מתוך ה-6.7 TCF מדברים על 3.6 TCF שהם בסבירות גבוהה מאוד של 78%, שהוא סיכוי דומה לסיכוי שהעריכה נידרלנד בבלוק 12. המסקנה של רידר סקוט היא שיש גלישה של מאגר בלוק 12 לשטחי פלאג'יק", מסביר זר.

זר מסביר את המשמעות של הגלישה של מאגר אפרודיטה למאגר בלוק 12: "אם יימצא גז ברשיונות פלאג'יק, אז למעשה השותפים בפלאג'יק יבקשו לקבל אחזקה במאגר המאוחד של בלוק 12 שבו מדובר על היקף של 9 TCF (כשלוקחים את הכמויות שנמצאו בבלוק 12 ומחברים לכמויות בדוח הרזרבה באפרודיטה - ש"ל). אני הייתי מצפה שהם יתנו את חלקם היחסי בגז ויקבלו אחוז מסוים במניות של המאגר המאוחד - וזה תלוי בהסכם שבין הצדדים. המאגר המאוחד של 9 TCF מצדיק פיתוח של מתקן הנזלה אחד ואפילו שניים בקפריסין. בדוח הביניים של צמח, במסגרת ההמלצות החריגו מקרה של מאגר משותף עם מדינה זרה. לפי הבנתי מאגר משותף לא יידרש לעמוד בדרישות של ועדת צמח - שמירת רזרבת גז לשוק המקומי וחיבור לישראל. לכן מאגר אפרודיטה יוכל להצטרף למאגר בלוק 12, כך שבתרחיש סביר המחזיקים בפלאגי'ק עשויים להחזיק בעתיד אחזקה כלשהי בבלוק 12. אני מניח שיתקיים דיון באשר לחלוקת המשאבים במאגר המאוחד בין ישראל לקפריסין. כל זאת כפוף לכך שהקידוחים ברשיונות פלאג'יק יהפכו לסיכויים של 100%. הסכם לחלוקת משאבים קיים במקומות רבים".

"הסיפור המרכזי בדוח המשאבים של הזדמנות ישראלית היא שהקידוח יהיה בספטמבר הקרוב. בועידה הלאומית לאנרגיה שהייתה בחסות 'כלכליסט' השרה הקפריסאית אמרה שיש גלישה וכי ישראל וקפריסין במגעים ל-Unitization agreement שזה הסכם לחלוקת משאבים במאגרים בין מדינות במקרה של מאגר משותף"', מסכם זר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות