אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
למה ספרד לא תזכה ביורו צילום: איי אף פי

למה ספרד לא תזכה ביורו

נכון, ספרד מבריקה, הנבחרת הטובה ביותר בפולין־אוקראינה וגם הפייבוריטית לזכייה על פי סוכנויות ההימורים. אבל היא לא תזכה ביורו. למה?

06.06.2012, 18:21 | אוריאל דסקל

אין דויד ויאה

כמה דויד ויאה חשוב? הוא היה מלך השערים ביורו 2008 ובמונדיאל 2010. הוא כבש את השערים החשובים ביותר בקמפיינים הללו והוא הכובש המוביל של נבחרת ספרד בכל הזמנים. הסטטיסטיקות מלמדות אותנו שתחת ויסנטה דל בוסקה, אף שחקן לא כבש יותר ממנו. תחת מאמן ריאל מדריד לשעבר הוא כבש 33 שערים - השלושה האחרים שכבשו הכי הרבה תחת דל בוסקה (דויד סילבה, צ'אבי אלונסו ופרננדו טורס) כבשו יחד 33 שערים. ויאה לא רק כובש את השערים - אף שזה החלק החשוב ביותר במשחק שלו - הוא בעצם נותן חוד חד למשחק הפאסים של ספרד. בלעדיו, הנבחרת קצת חסרת יכולת חדירה. קצת סתמית. בנוסף, מי שאמור להוביל את חוד הנבחרת הוא פרננדו טורס, שמצליח רק ב־14.9% מהבעיטות שלו לעשות שער. לשם השוואה, ויאה הצליח ב־18.8%. דווקא אלבארו נגרדו, חלוץ סביליה, הוא בעל יכולת המרת בעיטות לשערים הכי טובה (31.3%).

אין קרלס פויול

הבלם האימתני של ברצלונה שיחק ביותר משחקים שבהם קבוצתו ניצחה מאשר כל אחד אחר בליגה הספרדית, אבל הפציעה והגיל (34) הכניעו אותו, והשנה העדיף קרלס פויל לנוח אחרי ניתוח מאשר לקיים עוד קמפיין מתיש של כדורגל בינלאומי. מי שאמור להחליפו הוא ג'רארד פיקה, ששיחק לצדו של פויול בקמפיינים האחרונים והשלים אותו בהרבה מובנים. פיקה ללא פויל נראה קצת חסר כיוון והעונה חווה תקופה נוראית במדי ברצלונה. הוא נראה אטי ומבולבל וספג ביקורות רבות על התנהלותו מחוץ למגרש. האם הוא האיש שיכול להחליף את פויול?

שחקני נבחרת ספרד חוגגים. אין פויול, אין ויאה - קשה, קשה, צילום: אי פי אי שחקני נבחרת ספרד חוגגים. אין פויול, אין ויאה - קשה, קשה | צילום: אי פי אי שחקני נבחרת ספרד חוגגים. אין פויול, אין ויאה - קשה, קשה, צילום: אי פי אי

אין שלום

על פי הדיווחים בספרד, פיקה ומי שאמור לשתף איתו פעולה במרכז ההגנה הספרדית, סרחיו ראמוס, ממש שונאים זה את זה. בקטע אישי. השנאה נובעת מסדרת המשחקים המתישה בין ברצלונה לריאל מדריד בעונה שעברה. העונה היריבות גם לא היתה שקטה, ונראה כי שחקנים רבים מברצלונה ומריאל מדריד ממש לא עם בטן מלאה זה על זה. אם ביורו 2008 ו־2010 היריבות הזו לא שיחקה תפקיד הורס בנבחרת ספרד, הרי שאלו היו הקמפיינים שיצאו מן הכלל - היריבות הזאת העיבה על חדר ההלבשה הספרדי לאורך שנים. המצב כיום הוא שאיקר קסיאס, הקפטן של ריאל מדריד ונבחרת ספרד, כבר קרא להרגיע את הרוחות הרעות בין השחקנים, ודל בוסקה גם הודה שמדובר בבעיה.

אין כוח

השחקנים הספרדים לא נחו כבר ארבעה קיצים רצופים בגלל טורנירים ומשחקי ידידות ברחבי העולם. בנוסף, ברצלונה, ריאל מדריד ואתלטיק בילבאו - הקבוצות ששולחות את רוב השחקנים לסגל - הגיעו עד השלבים הכי מתקדמים בטורנירים של אופ"א והתחרו עד המחזורים האחרונים בליגה הספרדית. ברצלונה חוותה ירידה משמעותית בכושר המשחק שלה בגלל העייפות המצטברת, שהוכחה במחקרים כמשפיעה ביותר על תוצאות המשחקים. ההתאחדות לכדורגל בספרד לא עזרה במיוחד, ובקיץ האחרון שלחה את השחקנים לכל מיני משחקי ידידות ב־40 מעלות חום ברחבי העולם.

צ צ'אבי אלונסו. דומה מדי לסרחיו בוסקטס | צילום: רויטרס צ

אין איזון

לספרד שחקני הקישור הטובים בעולם. אנדרס אינייסטה, סרחיו בוסקטס צ'אבי וססק פאברגאס הם החוטים שמפעילים את המכונה ליאו מסי בברצלונה; צ'אבי אלונסו הוא הגנרל בקישור של ריאל מדריד; דויד סילבה היה משמעותי מאוד בזכייה של מנצ'סטר סיטי באליפות אנגליה; חואן מאטה הוא אלוף אירופה עם צ'לסי, וחזוס נבאס היה אחד ממבשלי השערים המצטיינים בליגה הספרדית. עם זאת, נראה כי מה שאפיין את נבחרות ספרד בעבר, האיזון המושלם, הופר. בוסקטס וצ'אבי אלונסו משחקים בהרכב אבל דורכים זה לזה על הרגליים מאחר שהם דומים מדי - נמצאים באותם המקומות, מוסרים אותן המסירות. צ'אבי, שבברצלונה הוא בעל ממוצע של מאה מסירות למשחק, נדחף בנבחרת ספרד החדשה יותר מדי גבוה בגלל השילוב אלונסו־בוסקטס, ולכן הוא פחות מעורב וצריך לרוץ במקומות שהוא לא אוהב - וזה לא עוזר לו שהוא סובל מבעיות כרוניות בגיד אכילס. בנוסף, דויד סילבה סבל מחצי עונה בעייתית בסיטי, וחואן מאטה עדיין לא יכול למצוא את מקומו בנבחרת הבוגרת. נבאס, לאורך השנים, התקשה לשחק מחוץ לסביליה. ססק נכנס לאליפות אירופה פצוע.

אין רעב

כל שחקני נבחרת ספרד מקצוענים אמיתיים, רובם מתעניינים במשחק מתוך אהבה אמיתית אליו, ויחד יש להם יותר מ־990 הופעות בנבחרת הספרדית (הכי הרבה ביורו). אלה מקצוענות וניסיון שאין לנבחרות אחרות. ועדיין, ייתכן שהקבוצה איבדה את הרעב הראשוני והרצון לנצח שבער בעורקי השחקנים בשני הטורנירים הקודמים. בנוסף, הציפיות של העם הספרדי - אחד העמים שהכי מצפים לטורנירים גדולים (לצד העם הגרמני) - בשילוב המשבר הכלכלי העמוק והלחץ המנטלי שמפעילה הממשלה (ראש ממשלת ספרד לשחקנים: "תזכרו שמעבר להישג האישי אתם יכולים גם להעניק שמחה להרבה אנשים, ובזמנים כל כך קשים הספרדים זקוקים לשמחה הזו"), עשויים להשפיע על היכולות של הנבחרת.

נבחרת ספרד עם ראש הממשלה. תזכרו שמעבר להישג האישי אתם יכולים גם להעניק שמחה להרבה אנשים, ובזמנים כל כך קשים הספרדים זקוקים לשמחה הזו", צילום: אי פי אי נבחרת ספרד עם ראש הממשלה. תזכרו שמעבר להישג האישי אתם יכולים גם להעניק שמחה להרבה אנשים, ובזמנים כל כך קשים הספרדים זקוקים לשמחה הזו" | צילום: אי פי אי נבחרת ספרד עם ראש הממשלה. תזכרו שמעבר להישג האישי אתם יכולים גם להעניק שמחה להרבה אנשים, ובזמנים כל כך קשים הספרדים זקוקים לשמחה הזו", צילום: אי פי אי

אין אלמנט הפתעה

היריבות למדו את ספרד ארבע שנים ולכן ספרד מתקשה לנצח את הקבוצות הגדולות במשחקי ידידות. הנבחרת של דל בוסקה ניצחה רק באחד משבעת משחקי הידידות שבהם ספגה שער. נראה גם כי אין לנבחרת הספרדית "אס" בשרוול שיכול להפתיע את היריבה שממול. בנוסף, נבחרות כגון גרמניה למדו את השיטות הספרדיות לטיפוח שחקנים וסגרו את הפער.

אין לזה תקדים

אף נבחרת לא זכתה בשלושה טורנירים גדולים ברציפות. ואתם יודעים למה? כיוון שזה ממש קשה. נכון, ספרד מבריקה, הנבחרת הטובה ביותר בפולין־אוקראינה וגם הפייבוריטית לזכייה על פי סוכנויות ההימורים. ייתכן מאוד שכל מה שנכתב בכתבה הזאת ייזרק לפח בתום הטורניר, ועדיין אף נבחרת - מבריקה ככל שתהיה - לא הצליחה לזכות באליפות אירופה, מונדיאל ואליפות אירופה ברצף. לא גרמניה הגדולה, לא צרפת הגדולה ולא איטליה. זה פשוט קשה מדי. בנוסף, היריבות הגדולות של ספרד התחזקו. גרמניה נבחרת צעירה ודינמית עם הרבה ניסיון, הולנד היא פיינליסטית אליפות העולם ונראה כי רק השתפרה מאז הגמר הידוע לשמצה בדרום אפריקה, צרפת יכולה להפתיע, ואסור בתכלית האיסור להספיד את האיטלקים.

בקיצור, אין לשלוש זכיות רצופות בטורנירים גדולים תקדים. אם ספרד בכל זאת תצליח לזכות באליפות אירופה, יהיה אפשר להכתיר אותה כנבחרת הגדולה בכל הזמנים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות