אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בית המשפט: פלאפון תשיב 1.2 מיליון שקל ללקוחות שמהם גבתה כספים שלא כדין צילום: shutterstock

בית המשפט: פלאפון תשיב 1.2 מיליון שקל ללקוחות שמהם גבתה כספים שלא כדין

התובע טען שפלאפון גבתה תשלום עבור שחרור מכשירו לשימוש ברשתות אחרות, אך החברה טענה כי באותה תקופה הותר לה הדבר. החברה מתכוונת לערער על ההחלטה

06.06.2012, 16:37 | גילעד נס

פלאפון תידרש להשיב כ-1.2 מיליון שקל ללקוחות שמהם גבתה תשלום עבור "פתיחת" מכשירי הסלולר שלהם – כך קבע בתחילת השבוע שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, יצחק ענבר, בתביעה ייצוגית שהוגשה כנגד החברה.

בפלאפון מתכוונים לערער על ההחלטה, בטענה כי היא סותרת את הוראות משרד התקשורת שהיו קבועות ברשיונה של החברה בתקופה בה התרחשו האירועים שבגינם הוגשה התביעה. אם יידחה הערעור ופסק הדין יוותר על כנו, עלולות סלקום ופרטנר להיות חשופות לתביעות דומות, שכן גם הן גבו תשלום עבור פעולה זו עד שגביה זו נאסרה בידי משרד התקשורת.

אילוסטרציה, צילום: בלומברג אילוסטרציה | צילום: בלומברג אילוסטרציה, צילום: בלומברג

כאשר לקוחות הסלולר רכשו מחברות הסלולר את הטלפונים, נהגו החברות "לחסום" את השימוש במכשיר, באמצעות ביצוע הגדרה בתוכנה שהותקנה עליו, כך שלא ניתן היה לתחוב בו כרטיס SIM של חברה אחרת. הגבלה זו מנעה מלקוחות שרכשו מכשיר בחברה אחת לעשות בו שימוש בחברה אחרת, ואף להוזיל את השימוש בסלולר בעודם בחו"ל באמצעות שימוש בכרטיס SIM של חברה מקומית. במהלך השנים דרש משרד התקשורת מהחברות לאפשר את ניטרול החסימה ללקוחות, והחברות אכן נענו לבקשות הצרכנים לביצוע פעולה זו, אך גבו בגינה סכומים שהגיעו עד ל-100 שקל.

במסגרת הרפורמות שהועברו בחוק ההסדרים לשנת 2011, החל מינואר 2011 נאסר על חברות הסלולר לגבות תשלום על פעולה שכזו. התובע, דוד ספיר, שיוצג בידי עו"ד יוחי גבע, טען כי פלאפון גבתה, בניגוד להוראות רשיונה, תשלום עבור פעולה זו בעת שביקש זאת ממנה בחודש יולי 2010 – כלומר עוד טרם השינוי שבוצע ברשיונה. פלאפון טענה במהלך המשפט כי מכך שמשרד התקשורת לא אסר עליה במפורש לגבות תשלום עבור הפעולה עד לאותו מועד, הרי שהתאפשרה לה גביה שכזו. השופט ענבר כתב בהחלטתו כי "עמדתו של הרגולטור אינה אלא נתון אחד מבין הנתונים הצריכים לעניין...אין בכוחה של עמדת הרגולטור כדי למרק ולהעביר מן העולם את ההתניה הפסולה שערכה הנתבעת בין מתן אפשרות שימוש במכשיר ברשת הנתבעת ובין אי קבלת שירותים ממפעילים אחרים".

בית המשפט קיבל את טענת התובע, והורה לפלאפון להשיב ללקוחותיה את הכספים שגבתה מהם תמורת שחרור המכשירים לשימוש בכרטיס של חברות אחרות, בתוספת ריבית והצמדה ממועד גביית התשלום המקורי ועד היום. לקוחות שעדיין מצויים בפלאפון יזוכו בחשבונם, ואילו לקוחות שעזבו את החברה יקבלו לביתם (או לבית העסק) המחאה. פלאפון הציגה במהלך המשפט תצהירים לפיהם היא גבתה מכ-13,900 לקוחות סכום כולל בסך כמיליון שקל בגין פתיחת מכשירים חסומים לבקשת הלקוחות, אך כבר השיבה כ-243 אלף שקל לחלק מהלקוחות (הסכומים אינם כוללים מע"מ). עבור פתיחת המכשיר גבתה פלאפון מהלקוחות סכומים שנעו בין 72.95 שקל (לפני מע"מ) ועד 73.59 שקל (לפני מע"מ). בהמשך התברר כי עקב טעות בחישוב הושבו למעשה רק כ-147 אלף שקל ללקוחות. בהחלטתו הורה השופט לפלאפון להשיב למנוייה הרלוונטיים סכום כולל של כ-1.2 מיליון שקל.

פלאפון נדרשה להשיב את הכספים בתוך 30 יום, והסכום שלא יהיה לו דורש יתרם לעמותת "עזר מציון". עם זאת, ביצוע פסק הדין נדחה למשך 45 יום בעת שפלאפון צפויה לערער עליו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות