אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הרפורמה בתעודות הסל עלולה למנוע מיזוג בין תכלית ומבט צילום: בועז אופנהיים

הרפורמה בתעודות הסל עלולה למנוע מיזוג בין תכלית ומבט

לפי התיקון לחוק, גופים שנתח השוק שלהם גבוה מ־25% יורשו להמשיך לגדול אורגנית, אך לא יוכלו לרכוש פעילות חדשה. אם החקיקה תושלם לפני מיזוג דש ומיטב היא עשויה להערים קשיים על העסקה

13.06.2012, 07:54 | אסף גילעם

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה ביום ראשון תיקון לחוק השקעות משותפות בנאמנות, שיזמה רשות ני"ע, המסדיר את תחום תעודות הסל באופן דומה לפעילות קרנות הנאמנות.

לאחר שיושלם הליך החקיקה, יעברו תעודות הסל להיות מפוקחות על ידי הרשות, לאחר שעד עתה הצעת תעודות סל לציבור הוסדרה בהיבטים של דיווח בלבד. נתח של יותר מ־45%

מדובר באחד המהלכים הגדולים והמהותיים של רשות ני"ע בשנים האחרנות, שארך כארבע שנים בשל היקפו חסר התקדים – נוסח התיקון עומד על למעלה מ־70 עמודים - וכן בשל המאמץ המיוחד שנעשה לייצר הסדרה של הענף בשילוב עם תעשיית תעודות הסל כדי שלא לזעזע את הפעילות הקיימת בתעשייה זו. אך נראה כי בפרטים הקטנים של התיקון קיימות השלכות מהותיות על השוק כבר בזמן הקרוב.

כיום קיימות בשוק כ־460 תעודות סל שונות בהיקף כספי המגיע ל־60 מיליארד שקל. מכיוון שהתחום אינו נמצא כיום תחת פיקוח לא קיימת הגבלה על נתח שוק, אלא אם הממונה על הגבלים עסקיים מחליט להתערב.

בתיקון לחוק שהגישה רשות ני"ע מוצע כי בדומה למגבלות הקיימות בענפים מקבילים, יוגבל גם נתח השוק המקסימלי בענף תעודות הסל ל־25% לשחקן. לשם השוואה, במסגרת רפורמת בכר הוגבל נתח השוק המקסימלי בשוק החיסכון הפנסיוני ל־15% ול־20% בקרנות הנאמנות.

המשמעות היא כי לאחר כניסת החוק לתוקף חברות תעודות סל לא יוכלו להתמזג אם נתח השוק שלהן יחרוג מ־25%. על פי הערכות, גופים שנתח השוק שלהם גבוה מ־25% יורשו להמשיך לגדול באופן אורגני, אך לא יוכלו לרכוש פעילות חדשה.

צבי סטפק, מבעלי השליטה בבית ההשקעות מיטב, צילום: אריאל שרוסטר צבי סטפק, מבעלי השליטה בבית ההשקעות מיטב | צילום: אריאל שרוסטר צבי סטפק, מבעלי השליטה בבית ההשקעות מיטב, צילום: אריאל שרוסטר

בדומה לכך, מגדל, המחזיקה ב־19% משוק החיסכון הפנסיוני, יכולה להמשיך לגדול למרות המגבלה על נתח שוק מקסימלי של 15% בשוק זה, אך שלמה אליהו, שרכש את השליטה בה, חויב למכור את פעילות הפנסיה שלו, על מנת שלא להגדיל את נתח השוק של מגדל באמצעות המיזוג.

התיקון לחוק עלול למנוע את המיזוג בין בתי ההשקעות דש ומיטב, שנחתם לפני כשבוע. דש מחזיקה בחברת תעודות הסל השנייה בגודלה, תכלית, החולשת על נתח שוק של כ־30.4%. מיטב מחזיקה במיטב סל, החברה השלישית בגודלה בענף, עם נתח שוק של 15.1%. אם ימוזגו החברות, תיווצר חברה שתחלוש על נתח שוק הגבוה מ־45%.

מכיוון שהחוק עדיין אינו בתוקף (הליכי החקיקה צפויים להסתיים לקראת סוף השנה), האישור למיזוג הוא בידי הממונה על הגבלים עסקיים. לממונה חופש פעולה, אך הוא מתייעץ עם הרגולטורים הרלבנטיים, בדומה להחלטות בענפים אחרים.

העובדה כי רשות ני"ע הגדירה את נתחי השוק המקסימליים הנכונים בעיניה צפויה להיכנס לשיקולי הממונה בהחלטה אם לאשר את המיזוג.

"התערבות בוטה"

מנגד, גורמים בענף הביעו התנגדות עזה לסעיף זה בתיקון לחוק, המהווה לטענתם "התערבות בוטה בשוק, שמימלא הוא תחרותי מאוד".

לדבריהם, הממונה יתקשה להצדיק את מניעת המיזוג, לאור העובדה כי מיזוג תכלית ואינדקס אושר ויצר שחקנית שלה נתח שוק הגדול מ-25% בזמן שטיוטת החוק כבר פורסמה. גורמים אלה מעריכים כי בשל העובדה שהצעת החוק עדיין בשלב מוקדם, סעיף זה יכול להימצא מחוק לתיקון בסופו של דבר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות