אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רויכמן ועובדיה מציגים: להכפיל שווי בפי 20 בתוך פחות משנה צילום: איה בן עזרי

רויכמן ועובדיה מציגים: להכפיל שווי בפי 20 בתוך פחות משנה

גרינסטון רוכשת מרויכמן ועובדיה נכס מסחרי בפולין לפי שווי של 284 מיליון שקל, אותו העבירו השניים לבעלותם הפרטית באוגוסט לפי שווי נמוך מ־13 מיליון שקל. בתמורה יקבלו היזמים מזומן, אופציות ו־30% ממניות גרינסטון

14.06.2012, 07:40 | כתב כלכליסט
צמד היזמים אבי רויכמן ואריה עובדיה ממזגים קניון בפולין שבבעלותם לתוך חברת גרינסטוןשבשליטת יורשי דן דוד, כך נחשף ב"כלכליסט". על פי ההסכם שנחתם בין גרינסטון לחברת דסטני הפרטית, שבבעלות רויכמן (90%) ועובדיה (10%), הקניון בוורשה ימוזג לתוך גרינסטון לפי שווי של 283.8 מיליון שקל. את הנכס העבירו רויכמן ועובדיה מחברת גירון שבשליטתם (100%), לדסטני באוגוסט האחרון, ללא תמורה ולפי שווי של 13 מיליון שקל (יחד עם כל פעילות גירון בחו"ל).

הפעילות שרויכמן ועובדיה ייצקו לתוך גרינסטון כוללת את זכות הבעלות הבלעדית ומלוא זכויות הבנייה בשטח המקרקעין המשתרע על כ־45 אלף מ"ר. השטח כולל מרכז מסחרי (13 אלף מ"ר). לפי דיווח החברה, התפוסה בנכס עומדת על 92% והוא מניב הכנסות של 3.7 מיליון יורו בשנה (18 מיליון שקל), נכון ל־2011.

גרינסטון, שנמצאת בשליטת לידר שוקי הון, תשלם לדסטני 50 מיליון שקל במזומן עם חתימת ההסכם ו־39 מיליון שקל נוספים ישולמו ב־12 תשלומים שווים במשך שלוש שנים, עם ריבית של 3.5% צמודה למדד.

בנוסף, לדסטני יוקצו 53 מיליון ממניות גרינסטון שיהוו 30.39% מהון החברה בשווי של 61 מיליון שקל ולפי מחיר מניה הגבוה כמעט פי שניים ממחיר המניה שנקבע אתמול בתום המסחר. כתוצאה מכך, תדולל אחזקתה של לידר בגרינסטון מ־52% ל־35% . גריסטון תישא בנוסף בהתחייבות המשכנתא על הקרקע שיתרתה היא 27.5 מיליון יורו (133.8 מיליון שקל). העסקה ממתינה להשלמת מספר תנאים מתלים, הכוללים בדיקת נאותות והסכמת הבנק הזר המלווה לנכס.

בנוסף, יחתם בין הצדדים עם השלמת העסקה, הסכם בעלי מניות שיסדיר את השליטה המשותפת בגרינסטון, כאשר עובדיה ימונה ליו"ר החברה, ורויכמן ימונה למנכ"ל משותף, ביחד עם המנכ"ל הנוכחי, יאיר פודים. לבסוף, תקבל לידר אופציית מכר למניותיה בגרינסטון בהיקף של 57.9 מיליון שקל, ודסטני תקל אופציות רכש למחצית מאחזקות לידר בתמורה ל־31.7 מיליון שקל.

גרינסטון חיפשה עד היום ייעוד לקופת המזומנים שלה הכוללת 79.4 מיליון שקל ומהווה את הנכס העיקרי שלה. בנוסף לחברה השקעה בחברת RVB, דרכה מחזיקה גרינסטון ב־27% מחברת המיחזור אי.אי.אר, שמוערכת ב־32.5 מיליון שקל, ונכס נדל"ן מניב בקריית ביאליק השווה 25 מיליון שקל. כנגד הנכסים, לחברה אין כיום התחייבויות, והיא מחפשת זה זמן רב השקעות פוטנציאליות.

עובדיה ורויכמן מבצעים את העסקה כאשר חברה שבה הם שותפים לשליטה, פולאר השקעות (33.6%), נמצאת בעיצמו של הסדר חובות. פולאר, שבה מכהנים רויכמן ועובדיה כדירקטורים, דיווחה בתחילת השנה כי לא תעמוד בתשלומים למחזיקי האג"ח שלה בהיקף של 140 מיליון שקל.

בנוסף, כאמור, מחזיקה דסטני של עובדיה ורויכמן בשליטה מלאה (100%) בחברת הנדל"ן הבורסאית גירון - חברה מדווחת עם אג"ח בהיקף של כ־100 מיליון שקל. במהלך 2011 ביצעה גירון כמה עסקאות בעלי עניין עם הבעלים, כאשר באוגוסט האחרון הוציאה החברה את כל פעילותה בחו"ל, בשווי של 166 מיליון שקל לדסטני, ללא תמורה. בעת ביצוע העסקות הועלה חשש שמא בעלי האג"ח של החברה ייפגעו בעקבות השינויים במצבת הנכסים - אך ביהמ"ש אישר את החלוקה. בין הנכסים שהועברו (לפי שווי כולל של 13 מיליון שקל), היה גם המרכז המסחרי בוורשה.

לחברה אין מבקר פנים. ובדו"חותיה קבעו רואי החשבון כי "קיימות בבקרה הפנימית חולשות מהותיות" וזאת בשל "היעדרם של כללי ממשל תאגידי מחייבים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות