אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"ארה"ב וישראל - בראש רשימת המעצמות הטכנולוגיות. סין והודו - בתחתיתה"

"ארה"ב וישראל - בראש רשימת המעצמות הטכנולוגיות. סין והודו - בתחתיתה"

כך הצהירה אבי ג'וזף-כהן, אסטרטגית ההשקעות הראשית בבנק ההשקעות גולדמן זאקס במסגרת הרצאתה במושב חבר הנאמנים של הטכניון

14.06.2012, 14:06 | כלכליסט

"נהוג להצביע על סין ועל הודו כעל מעצמות טכנולוגיות עתידיות, אבל זו טעות. בשתי הארצות האלה אין היי-טק במובן הישראלי והאמריקאי; הם מייצרים מוצרים שדורשים טכנולוגיות פשוטות יחסית, וכוח אדם זול, ולא מוצרים בעלי ערך מוסף גבוה." כך אמרה אבי ג'וזף-כהן אסטרטגית ההשקעות הראשית בבנק ההשקעות גולדמן זאקס.

"בהקשר של מוצרים טכנולוגיים מתקדמים, ארה"ב וישראל נמצאות בראש הטבלה, וזוהי סיבה מצוינת לאופטימיות", הוסיפה ג'וזף-כהן. היא דיברה במושב הקורטוריון (חבר הנאמנים של הטכניון) על "חדשנות וצמיחה כלכלית" במסגרת ההרצאה השנתית בטכנולוגיה וכלכלה לזכרו של יצחק מודעי.

על פי אבי ג'וזף-כהן: "בראש הרשימה המכובדת, לבד מישראל ומארה"ב, ניצבות שוויץ וגרמניה, ובתחתיתה – סין, הודו וברזיל.", ג'וזף כהן הציגה את שותפות קורנל-טכניון – המיזם המשותף להקמת מרכז המחקר המדעי-הנדסי יישומי בניו-יורק – כמיזם חשוב ביותר, הממזג משאבים פרטיים וציבוריים לטובת קידומו של החינוך המדעי-טכנולוגי, מתוך הבנה שחינוך זה הוא תנאי לצמיחה כלכלית בת-קיימא.

"ההשקעה בחינוך היא ההשקעה הכלכלית החשובה ביותר, והמיזם של הטכניון ואוניברסיטת קורנל בניו יורק היא דוגמה מצוינת להשקעה כזו", אמרה."כלכלנים אוהבים לדבר על תמ"ג, על מצב שוק ההון ועל משתנים אחרים כמדדים למצבה הכלכלי של מדינה," הוסיפה. "אבל אני מדברת כאן על מדדים שמשפיעים על הכלכלה בטווח הארוך, וחינוך איכותי הוא הגורם הבודד המשמעותי ביותר בהשפעה על צמיחה כלכלית. לכן עלינו להבין שהשכלה היא חלק בלתי נפרד ממדיניות כלכלית אפקטיבית."

אבי ג אבי ג'וזף-כהן מדברת במסגרת ההרצאה השנתית בטכנולוגיה וכלכלה בטכניון | צילום: שלמה שוהם אבי ג

כמו כן טענה ג'וזף-כהן כי: "הקשר בין השכלה למצב כלכלי ותעסוקתי הוא קשר הדוק גם ברמה האישית; בארה"ב, שיעור האבטלה בקרב כלל האוכלוסייה הוא 8.2%, ואילו בקרב בעלי השכלה גבוהה – פחות מ-4%. רמת השכר למפרנס עיקרי במשפחה היא 85 אלף דולר בשנה לבעלי השכלה גבוהה, ו-20 אלף דולר לחסרי השכלה כזו. יתר על כן – המיתון בארה"ב פגע אמנם בכל המגזרים, בהקשרים של אבטלה ורמת שכר, אבל את הפגיעה החמורה ביותר ספגו חסרי ההשכלה הגבוהה."

 

בהתייחסה למצב בישראל ניתחה ג'וזף-כהן: "בישראל הנתונים דומים: 50% מהתושבים בעלי 8 שנות לימוד ומטה חיים מתחת לקו העוני, לעומת 10% בלבד מקרב בעלי השכלה גבוהה יותר. שיעור העוני הנרחב ביותר שורר, כידוע, בקרב החרדים והערבים, ושתי הסיבות העיקריות לכך הן חסך בהשכלה וגודלן הממוצע של המשפחות במגזרים אלה".

אבי ג'וזף כהן הדגישה כי הנתונים הללו אמנם מעציבים, אולם ההכרה בהם היא תנאי לשינוי המצב לטובה. היא הצביעה גם על נקודות האור במצבן הנוכחי של ארה"ב וישראל – מחקר מדעי איכותי, שהוא גורם משמעותי בחוסן כלכלי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
היי-טק סיני במימון ממשלתי
לאחרונה פורסם שהאיחוד האירופאי פתח בחקירה נגד חברות סיניות - ZTE ו-Huawei מכיוון שהאחרונות מציעות מערכות תקשורת למפעילים סלולריים כמעט בחינם. ממשלת סין מממנת את הפרויקטים, והרווח של הסינים מגיע מדמי התחזוקה ובקשות לשינוי החל מהשנה השנייה ואילך. חברות מערביות, שאינן ניהנות מתמיכה ממשלתית, אינן יכולות להתחרות ראש בראש עם הסינים. יתרה מכך, חברות סיניות והודיות מפתחות ומוכרות בזול מערכות תקשורת שמתחרות במוצרים ישראלים. אם עד לפני 4 שנים, מערכות VAS נמכרו בסביבות מליון דולר, היום המחיר הוא כשליש. פעם שחברת היי-טק סינית או הודית נכנסת לתחום ריווחי, הן מורידות את המחירים משמעותית. מאידך, האיכות ככל הנראה טובה מאוד, אחרת הלקוחות האירופאיים היו מפסיקים לקנות. אז נכון שהם לא חדשניים, אבל גם אנחנו לא כל כך חדשניים... ישראל ידועה כחברה של משפרי טכנולוגיות, ולא של ממציאים (אני יודע שיש יוצאים מהכלל). לסיכום, אסור לזלזל בסינים ובהודים. שבת שלום!
מקור ראשון , השרון  |  14.06.12
לכל התגובות