אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הבנק האירופי המרכזי מסרב לחשוף מסמכים על הסתרת החוב היווני צילום: בלומברג

הבנק האירופי המרכזי מסרב לחשוף מסמכים על הסתרת החוב היווני

לטענת הבנק חשיפת המסמכים עשויה להחריף את המשבר ולאיים על עתיד המטבע המשותף; המסמכים עשויים להראות מה היה תפקיד הרשויות באירופה בהסתרת הגירעון של יוון במהלך כמעט עשור לפני שהמדינה נזקקה לחילוץ בהיקף 240 מיליארד יורו

14.06.2012, 18:29 | בלומברג
הבנק האירופי המרכזי הודיע כי הוא לא יכול לחשוף מסמכים שמראים כיצד יוון הסתירה הלוואות שלקחה מכיוון שחשיפה זו עשויה להחריף את המשבר ולאיים על עתיד המטבע המשותף.

סוכנות הידיעות בלומברג תובעת את הבנק האירופי המרכזי כדי שיחשוף את המסמכים בהתאם לחוקי חופש המידע של האיחוד האירופי. המסמכים עשויים להראות מה היה התפקיד ששיחקו הרשויות באירופה בהסתרת הגירעון של יוון במהלך כמעט עשור לפני שהמדינה נזקקה לחילוץ בהיקף 240 מיליארד יורו, ולהסדר החוב הגדול ביותר בהיסטוריה.

מריו דראגי, נשיא הבנק האירופי המרכזי, צילום: בלומברג מריו דראגי, נשיא הבנק האירופי המרכזי | צילום: בלומברג מריו דראגי, נשיא הבנק האירופי המרכזי, צילום: בלומברג

חשיפת המסמכים כאשר בלומברג ביקשה אותם לראשונה ב-2010, הייתה "גורמת לתפיסות שליליות לגבי יכולתה של יוון לעמוד בחובותיה", אמרה עו"ד מטעם הבנק האירופי המרכזי, מרתה לופז טורס בדיון היום בבית המשפט האירופי בלוקסמבורג. "זה אותו הדבר עכשיו עם ספרד אשר אינה יכולה ללוות כסף", היא אמרה. "השווקים מגיבים באופן מאוד תנודתי. זה משפיע על כלכלת היורו".

יוון עשויה לבקש לעזוב את גוש היורו אם המפלגה המתנגדת לצעדי הצנע שנכפו על המדינה לשם קבלת הסיוע תזכה בבחירות שייערכו ב-17 ביוני.

"השווקים יגיבו טוב יותר כאשר תהייה שקיפות", אמר טימוי פיט-פיין, עו"ד שייצג את בלומברג לבית המשפט. "השאלה היא מי ידע מה, ומתי הם ידעו זאת?".

התביעה שהגישה בלומברג ב-10 בדצמבר, ביקשה גישה לשני מסמכים פנימיים של דירקטוריון הבנק המרכזי המונה שישה חברים. המסמכים מראים כיצד יוון השתמשה בהחלפות חוב כדי להסתיר הלוואות שלקחה, כך לפי פתק שצורף למסמכים ואותו השיגה בלומברג.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות