אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הזדמנות ישראלית: פוטנציאל לכ-530 מיליון חביות נפט נוספות בפלאג'יק

הזדמנות ישראלית: פוטנציאל לכ-530 מיליון חביות נפט נוספות בפלאג'יק

לפי דוח משאבים מתוקן שפירסמה השותפות, נמצא בנוסף גז נוזלי השקול לנפט הנאמד על פי הדוח ב-19.3 מיליון חביות בשכבות העליונות ו-500 מיליון חביות בשכבות העמוקות. בתחילת יוני פורסם כי ברשיונות פלאג'יק פוטנציאל ל-6.7 TCF של גז ו-1.4 מיליארד חביות נפט

17.06.2012, 10:36 | גיא בן סימון

הזדמנות ישראלית פירסמה היום (א') דוח משאבים מתוקן של רשינות פלאגי'ק, בהם היא מחזיקה בנתח של 10%, ממנו עולה כי קיים פרוספקט נוסף (לוויתן) שלא נכלל בדוח הראשון ובו פוטנציאל לכ-530 מיליון חביות נפט או לחלופין כ-5.5 TCF של גז טבעי. עם זאת, ההסתברות הגיאולוגית לפרוספקט לוויתן הינה 12.3%.

בנוסף, על פי הדוח שביצע המעריך החיצוני Ryder Scott, נמצא קונדנסט (גז נוזלי, שקול לנפט) בפרוספקט הנאמד ב-19.3 מיליון חביות בשכבות העליונות (מתוך זה 1.6 מיליון חביות כמשאבים מותנים) ו-500 מיליון חביות בשכבות העמוקות או לחלופין כ-3.5 TCF גז. נתונים אלו זה מצטרפים לנתוני דוח המשאבים שפורסמו בתחילת החודש ולפיהם בשטח רישיונות פלאג'יק פוטנציאל ל-6.7 TCF של גז ו-1.4 מיליארד חביות נפט.

בשיחה עם "כלכליסט" אמר ירון זר, אנליסט האנרגיה של כלל פיננסים, כי "מעבר לפוטנציאל הגז יש פוטנציאל לקונדנסט, שלמעשה נמכר במחירים גבוהים יותר. הדיווח מפתיע מאחר ומדובר בשכבות המקבילות למאגר תמר אך שם עדיין לא פורסם כי נמצא קונדנסנט. מדובר באותם סיכויים להפקתו כמו אלה של הגז".

שני המאגרים לווייתן ובלוק 12 יושבים על קו הגבול עם פלאג'יק. בעקבות כך עלתה השאלה של המחזיקים ברשיונות אם יש גלישה בין המאגרים של בלוק 12 ולווייתן לתוך רשיונות פלאג'יק. לדברי זר, "הדוח מורה כי בשכבות העמוקות פוטנציאל הנפט עלה בחצי מיליארד חביות נפט כתוצאה מהגלישה של השכבות של לווייתן לפלאגיק. מה שמפתיע שמדובר בסיכוי של 12% בלבד, משמע מעריך הרזרבוות לא התרשם מהמערכת התרמוגני", הוסיף.

  , צילום: אלבטרוס צילום: אלבטרוס   , צילום: אלבטרוס

בשלב זה מדובר אך ורק על דו"ח משאבים שנערך על ידי חברת ייעוץ, על ידי שימוש בסקרים סייסמים תלת מימדיים. כך, שיעבור עוד זמן רב עד שיוכח כי אכן מדובר בתגלית של ממש. החברה הודיעה כי נכון להיום לא התקבלה החלטת קידוח סופית ברישיונות. ההערכות הן כי עלות הקידוח צפויה לעמוד על כ-100 מליון דולר.

הנתונים הכלולים בדוח המשאבים שעדכן היום התבססו על סקרים סייסמים תלת מימדיים שהחלו באוקטובר 2010 והסתיימו בנובמבר 2010. הסקרים כיסו שטח של 1,034 קמ"ר. השלב השני של הסקר הסייסמי התבצע בחודשים דצמבר 2010 עד ינואר 2011 וכיסה שטח של 530 קמ"ר.

בחודש ינואר 2011 בוצע השלב השלישי של הסקר הסייסמי שכיסה שטח של 885 קמ"ר. הסקר הסייסמי כולו כיסה שטח כולל של 2,449 קמ"ר. תוצאות הסקר הסייסמי עובדו על ידי PGS במהלך שנת 2011 ופענוח שלו התבצע על ידי שותפים ברשיונות ובסיוע יועצים לשותפויות.

 

רישיונות "פלאג'יק" כוללים 5 רשיונות קידוח במים עמוקים: "ישי", "עדיתיה", "ללה", "יהב" ו"יועד" אשר משתרעים על שטח כולל של כ-2 מליון דונם כ-170 ק"מ מערבית לחיפה וגובלים ברישיונות "רציו-ים" בהם נמצא מבנה "לוויתן" ובבלוק 12 של נובל אנרג'י בקפריסין בו נמצא מבנה "אפרודיטה". הבעלות על הרישיונות נחלקת בין "הזדמנות ישראלית" הבורסאית של רוני הלמן ואורי אלדובי (10%), ובין טדי שגיא, בני שטיינמץ (42.5% כל אחד) והמפעיל הנורווגי הבינלאומי AGR שמחזיק ביתר הזכויות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות