אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מידרוג הורידה דירוג אג"ח של דלק ישראל בשתי דרגות ל-Baa1 צילום: אוראל כהן

מידרוג הורידה דירוג אג"ח של דלק ישראל בשתי דרגות ל-Baa1

זאת בעקבות היחלשות הנזילות בחברה ושחיקה בתוצאות בשנת 2011 וברבעון הראשון של 2012; "בטווח הבינוני תציג החברה שיפור מתון ביחסי הכיסוי, על רקע שיפור מסוים ברווחיות וצפי להורדת רמת המינוף"

17.06.2012, 11:05 | מעין מנלה

מידרוג הורידה את דירוג האג"ח בסדרות א' עד ד' של דלק ישראל מקבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה, בשתי דרגות מ-A2 ל-Baa1 עם אופק דירוג יציב. את הורדת הדירוג מסבירה חברת הדירוג בכך שלהערכתה יקשה על דלק לשוב לרמת הרווחיות שאפיינה אותה בעבר ולשקם במידה משמעותית את יחסי הכיסוי האיטיים.

כמו כן, לפי מידרוג, הורדת הדירוג נובעת מהיחלשות הנזילות בחברה נוכח רמת החוב הגבוהה ושיעור ניצול גבוה של מסגרות אשראי מבנקים. למרות שהחברה נוקטת בצעדים להפחתת החוב הפיננסי במידרוג מציינים כי חלק מצעדים אלו כרוך בתהליך מתמשך ובאי וודאות.

 

במידרוג מסברים כי תוצאות החברה נחלשו בשנת 2011 וברבעון הראשון של שנת 2012 וזאת בעיקר עקב ירידה של מרווח השיווק. עיקר הפגיעה במרווח השיווק נזקפה ברבעון רביעי 2011 ומותנה, בחלקה הגדול, במהלך רבעון ראשון 2012. עם זאת, במדרוג מציינים כי גם בנטרול תוצאות רבעון רביעי 2011, מציגה החברה שחיקה בתוצאות בהשוואה לתוצאות שנים עברו ולתחזיות. לכן, מידרוג מעריכה כי "רמת התחרות בענף תקשה על החברות בו לשמר במידה מלאה את ביטול ההנחות שיושם באופן כמעט גורף עם כניסתו לתוקף של מרווח השיווק הנמוך עוד בספטמבר 2011".

 

תחנת דלק של דלק ישראל, צילום: מוטי פישביין תחנת דלק של דלק ישראל | צילום: מוטי פישביין תחנת דלק של דלק ישראל, צילום: מוטי פישביין

 

בצד החיובי, הדירוג נתמך, מסבירה חברת הדירוג, במעמדה העסקי החזק של החברה בענף שיווק הדלקים. "החברה מאופיינת בפריסה ארצית רחבה של תחנות התדלוק, שיעור גבוה של תחנות בהפעלה עצמית והחזקה אסטרטגית במסופי האחסון והניפוק של "פי גלילות". חילופי הנהלת החברה לפני כשנתיים הובילה לאסטרטגיה ממוקדת להפחתה מהותית בהיקף החוב הפיננסי בין השאר באמצעות מכירת נכסים שאינם בליבת הפעילות והפחתת היקף האשראי בפעילות החוץ תחנה. החברה מתמקדת בהעמקת הפעילות הקמעונאית, בהפחתת סיכונים בפעילות חוץ תחנה. אנו סבורים כי נדרשת הוכחה למימוש אסטרטגיה זו לאורך זמן", כתבו במידרוג.

"בטווח הבינוני תציג החברה שיפור מתון ביחסי הכיסוי, על רקע שיפור מסוים ברווחיות וצפי להורדת רמת המינוף, בהתאם לאסטרטגיית החברה", כתבו במידרוג. עם זאת, להערכת מידרוג, עדיין קיימת אי ודאות מסוימת לגבי מימוש מלא של התוכנית האסטרטגית של החברה, היקף התקבולים ועיתויים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות