אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אל עריאן: הכרעה בבחירות ביוון לא תסיים באופן מיידי את המשבר צילום: בלומברג

אל עריאן: הכרעה בבחירות ביוון לא תסיים באופן מיידי את המשבר

לקראת הבחירות במדינה מנכ"ל פימקו מעלה שלוש שאלות גורליות: האם יוון תצליח להקים ממשלה יציבה? האם הממשלה החדשה תצליח להשיג מספיק תמיכה כדי להוביל את הרפורמות הכלכליות? והאם היוונים יפסיקו למשוך את הכסף מהבנקים?

17.06.2012, 11:25 | סוכנויות הידיעות

הבחירות החוזרות ביוון יתקיימו לאורך היום, ותוצאות המדגמים יפורסמו לאחר סגירת הקלפיות בשעה שבע בערב. מנכ"ל פימקו, קרן האג"ח הגדולה בעולם, מוחמד אל עריאן, מעלה בטור ב"CNBC" שלוש שאלות לגבי הבחירות הגורליות.

השאלה הראשונה: האם יוון תצליח להקים ממשלה יציבה?

אם הבחירות שיתקיימו היום ביוון יסתיימו גם הפעם בלי ניצחון ברור של אחת המפלגות, גדל הסיכוי שהנשיא ייאלץ להכריז על סיבוב שלישי של בחירות, כתוצאה מכך הטלטלה הפוליטית במדינה תגבר ותקשה על יוון להבטיח קבלת מימון מהבנק האירופי המרכזי, האיחוד האירופי וקרן המטבע הבינלאומית (הטרויקה). בהתחשב בסיכון הגבוה שיאזל לה הכסף, יוון תעמוד בפני כאוס כלכלי ופיננסי גדול יותר, האזרחים יפסיקו לשלם את החשבונות, ההכנסות ממיסים ידלדלו, והון יברח מהמדינה. במקרה כזה, לממשלה היוונית לא תהיה ברירה אלא להגדיר מחדש את ההקשר המוסדי של ההתאוששות לטווח הבינוני של המדינה. וקרוב לוודאי שהוא יכלול יציאה לא מבוקרת מגוש היורו.

המשבר ביוון, ארכיון, צילום: בלומברג המשבר ביוון, ארכיון | צילום: בלומברג המשבר ביוון, ארכיון, צילום: בלומברג

התרחיש הזה וההשלכות ההרסניות שלו, גרמו לבכירים ברחבי העולם להתחיל ולעבוד על תכניות חלופיות. אף שמדובר בחדשות טובות יש לזכור שיש גבול ליכולת של הבנקים המרכזיים, גם אם הם היעילים ביותר ומלאים בכוונות טובות. הם אמנם יכולים לתקן את הפונקציות הנורמליות של השווקים, אך לרוע המזל אינם יכולים לפצות לגמרי על הנזק הכלכלי.

ההשלכות יהיו קשות: אירופה תיפול למיתון, וכלכלות הליבה של האזור, בהובלת גרמניה יאלצו לשקול נקיטת אמצעים קריטיים להצלת הפרויקט האירופי שלהן. אולם הנזק לא ייעצר בגבולות אירופה. פחות או יותר כל מדינה בעולם תצטרך להתמודד עם קשיים כלכליים ופיננסיים. הייצוא לאירופה יקרוס, הנגישות לאשראי תיפול ואסטרטגיות הימנעות מסיכונים ישגשגו.

השאלה השנייה: האם הממשלה החדשה תצליח להשיג מספיק תמיכה כדי להוביל את אחת הרפורמות הכלכליות הקשות ביותר בהיסטוריה?

למרבה המזל, הבחירות יכולות להסתיים בתוצאה אחרת – הקמת ממשלה יציבה, בהובלת מפלגה אחת או קואליציה. עם זאת, הממשלה החדשה תיאלץ לפעול במהירות על מנת להבטיח קבלת תמיכה הן מהאזרחים והן מהנושים ליישום אמצעי הצנע. זה לא יהיה קל בהתחשב במצבה העגום של הכלכלה. יתרה מכך, עומדים בפני הממשלה כלי מדיניות בודדים, והסבלנות של ה"טרויקה" הולכת ואוזלת. המצב עשוי אף להידרדר יותר במידה והממשלה החדשה תבחר בנתיב שונה מזה שהטרויקה תומכת בו. אם הממשלה היוונית לא תצליח לבסס במהירות יחסית את המנהיגות והמהימנות שלה, המדינה תעמוד שוב בפני מתיחות כלכלית, פיננסית, פוליטית וחברתית.

השאלה השלישית: האם היוונים ימשיכו למשוך כספים מהבנקים?

במידה והממשלה תצלח במשימה, האם היא תוכל גם לבלום את משיכת הכספים בידי היוונים? הממשלה החדשה תצטרך לעבוד קשה ובמהירות כדי למנוע מהאזרחים למשוך את הפיקדונות שלהם מהבנקים. אך יהיה עליה לעשות זאת מבלי להטיל מגבלות. אם תצליח גם במשימה הזו, העולם יוכל לנשום לרווחה, אם לא הטלטלה תשוב.

בכל מקרה, הבחירות ביוון נושאות בחובן רמה גבוהה של חוסר וודאות. הדבר היחיד שברור בשלב זה הוא שהתוצאה קרוב לוודאי לא תצליח לסיים באופן מיידי את המשבר והטלטלות הנלוות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות