אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פלה ומראדונה, כמה הם היו שווים היום? צילום: בלומברג

פלה ומראדונה, כמה הם היו שווים היום?

פלה היה שווה כיום 175 מיליון יורו, בעוד מראדונה היה שווה 120 מיליון יורו. כך על פי מחקר של חברת הייעוץ פלורי

17.06.2012, 16:32 | רונן וודלינגר

אז מי יותר גדול - מסי, מראודנה או פלה? כדי להכריע בשאלה הנצחית הזו, ערכה חברת ייעוץ ברזילאית מחקר להערכת שווי השוק שהיה לכוכבי הכדורגל הגדולים בכל הזמנים לו היו שחקנים פעילים כיום.

לפי המחקר, אדסון אראנטאס דו-נסימנטו, או בקיצור פלה, מספר 10 האגדי של סנטוס ושל נבחרת ברזיל, היה שווה היום 175 מיליון יורו במידה והיה כיום בן 27. לעומתו, שווי השוק שניתן לנמסיס הנצחי שלו, דייגו ארמנדו מראדונה, הוערך ב-120 מיליון בלבד. נזכיר רק כי חברת פלורי (Pluri) שערכה את המחקר, היא חברה ברזילאית.

המחקר התבסס על 61 קריטריונים שונים, אשר חולקו ל-12 תחומים, בהם: הצלחה בנבחרת, ערך פרסומי, רמה טכנית, מצב בריאותי, רמת הליגה שבה משחקים ועוד.

ליאו מסי, ברצלונה, צילום: איי אף פי ליאו מסי, ברצלונה | צילום: איי אף פי ליאו מסי, ברצלונה, צילום: איי אף פי

לצד יכולת הכיבוש המופלאה שלו, לזכותו של פלה, כיום בן 72, נזקפו ההישגים שאליהם הגיע בגיל 27 (בשנת 1967), בהם שני גביעי עולם (ב-1958 וב-1962), שני גביעי ליברטדורס (1962, 1963) ושני גביעי עולם למועדונים.

מראדונה, שצעיר מפלה בעשרים שנים בדיוק, היה בן 27 בשנת 1987, כלומר שנה אחרי שהוביל את ארגנטינה לזכייה בגביע העולם במקסיקו. עוד באמתחתו של דייגו - אליפות ראשונה עם נאפולי (מתוך שתיים) בשנת 1987, זכייה בגביע העולם לנוער ב-1979 ועוד.

לשם השוואה, שוויו של ליאו מסי בן ה-24 מוערך על ידי החברה ב-140 מיליון יורו. ברקורד של מסי שלוש זכיות בגביע אירופה לאלופות, חמש אליפויות ספרד וגם מדליית זהב אולימפית עם ארגנטינה (בייג'ינג 2008), אבל חסר לו עדיין הישג משמעותי עם האלביסלטה.

הכוכב הברזילאי הגדול ביותר כיום ומי שמוכתר על ידי רבים בתור "פלה הבא" הוא ניימאר בן ה-20, שכמו פלה משחק בקבוצת סנטוס, איתה זכה בגביע הליברטדורס האחרון. שוויו מוערך ב-55 מיליון יורו.

ביחס לשאלה מדוע מסי שווה יותר ממרדונה, הסביר אחד מאנשי החברה כי בעוד מסי מהווה דוגמה הן על המגרש והן מחוצה לו, התנהגותו של מראדונה, לרבות מקרי אלימות והתמכרות לסמים, הקשתה עליו לשחק במועדון גדול בשלבים מתקדמים של הקריירה (יש לזכור כי עד להגעתו של מראדונה, נאפולי מעולם לא זכתה בסקודטו).

האם מסי יגיע יום אחד לשווי של פלה? "זה יהיה קשה מאוד. יהיה עליו לשמור על הרמה הגבוהה ביותר בשלוש השנים הקרובות."

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות